Reklama

Pracę kończy punkt pobytu dla uchodźców z Ukrainy w hali sportowej przy ul. Kołobrzeskiej

Z powodu malejącej liczby uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Gdańska, pracę kończy punkt jednodniowego pobytu zorganizowany przy ul. Kołobrzeskiej 61. Hala powróci do swojej sportowej funkcji.

To zaledwie część grupy polskich i ukraińskich wolontariuszy oraz pracowników Urzędu Miejskiego pracujących w hali przy Kołobrzeskiej 61 | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Z powodu malejącej liczby uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Gdańska, pracę kończy punkt jednodniowego pobytu zorganizowany przy ul. Kołobrzeskiej 61. Hala powróci do swojej sportowej funkcji.

Punkt jednodniowego pobytu został otwarty miesiąc temu w Miejskiej Hali Sportowej GOSiR przy ul. Kołobrzeska 61. Początkowo przewidziano go na 120 osób, jednak były dni, gdy schronienie znajdowało tu nawet 150 osób jednocześnie. Uchodźcy w hali mogli się umyć, zjeść, przespać oraz uzyskać niezbędną pomoc rzeczową i wparcie psychologiczne.  

Na miejscu grupa wolontariuszy oraz pracownicy Urzędu Miejskiego szukali uchodźcom miejsc gdzie mogli by znaleźć schronienie na dłużej. Spora część z uciekinierów wojennych skorzystała z propozycji wyjazdu  do Szwecji czy innych krajów europejskich. Szacuje się, że przez halę w ciągu miesiąca przeszło około 3000 osób z Ukrainy.

W codziennej działalności punktu w hali sportowej  przy Kołobrzeskiej nieocenione było wsparcie mieszkańców i wolontariuszy błyskawicznie reagujących na liczne apele i informacje o brakujących produktach czy żywności dla uchodźców.

Hala Kołobrzeska P4070299   Kopia

To zaledwie część grupy polskich i ukraińskich wolontariuszy oraz pracowników Urzędu Miejskiego pracujących w ciągu ostatniego miesiąca w hali przy Kołobrzeskiej 61

Ostatni uchodźcy opuszczą budynek dzisiaj. Hala sportowa powoli przygotowywana jest to powrotu do swojej pierwotnej fukcji.

Liczba przyjeżdżających uchodźców nadal spada. Pod koniec marca podjęto decyzję o zamknięciu punktu pomocy uchodźcom z Ukrainy przy ul. Dolna Brama 8, który funkcjonował od startu akcji Gdańsk Pomaga. Na miejscu potrzebujący mogli otrzymać żywność, informacje o schronieniu, a także pomoc psychologiczną i prawną.

Teraz cała ta działalność koncentruje się w budynku dawnego kina Krewetka  vis-à-vis Dworca PKP Gdańsk Główny, ul. Karmelicka 1, który czynny jest codziennie w godz. 7 – 23

Działać nadal będzie również punkt jednodniowego pobytu w hali sportowej przy ul. Traugutta 29 oraz punkt dla nieco dłuższych pobytów w gmachu dawnej szkoły przy ul. Wita Stwosza 23 w Oliwie.

Ts

Ostatnia edycja: 7 kwietnia, 2022 o 11:17