Reklama

Priorytet dla pieszych – zawężą fragment al. Grunwaldzkiej [VIDEO]

Zwężenie al. Grunwaldzkiej, wprowadzenie stref zamieszkania na kilku oliwskich ulicach – to cześć zmian w organizacji ruchu, jakie zostaną wprowadzone w  Gdańsku w celu zachowania dystansu społecznego w dobie pandemii koronawirusa. To odpowiedź na propozycje Zarządu Dzielnicy Oliwa.

Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, Tomasz Wawrzonek, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora ds. Zarządzania Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni pokazują tablice ze zmianami wprowadzonymi w celu zachowania dystansu społecznego | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Zwężenie al. Grunwaldzkiej, wprowadzenie stref zamieszkania na kilku oliwskich ulicach – to cześć zmian w organizacji ruchu, jakie zostaną wprowadzone w  Gdańsku w celu zachowania dystansu społecznego w dobie pandemii koronawirusa. To odpowiedź na propozycje Zarządu Dzielnicy Oliwa.

15 kwietnia podczas spotkania z Prezydent Aleksandrą Dulkiewicz Zarząd Dzielnicy Oliwa zaproponował wyłączenie lub zawężenie części ulic dla ruchu samochodowego na korzyść pieszych. Wzorem tu były działania Wiednia czy niektórych miast amerykańskich. Większość chodników w Oliwie ma 1,5 metra szerokości i nie ma możliwości minięcia się bezpiecznie z drugą osobą bez wchodzenia na ulicę. Zarząd Oliwy zachęcał wówczas miasto i inne dzielnice do wyznaczenia takich miejsc. Miesiąc po tej propozycji przedstawiono listę pierwszych zmian.

Światowa Organizacja Zdrowia w sposób jednoznaczny mówi o ruchu w naszych miastach w czasie pandemii. Gdy to tylko możliwe należy rozważyć jazdę na rowerze lub poruszać się pieszo, zapewni to utrzymanie bezpiecznego dystansu od innych oraz pomaga spełnić minimum  dziennej aktywności  fizycznej, co może być trudne przy pracy zdalnej i ograniczonym dostępnie do sportu   – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

social distance

Co się zmieni?

Nastąpi likwidacja przycisków przy przejściach dla pieszych – zmiana docelowa, wprowadzana na terenie całego miasta w celu poprawy komfortu poruszania się pieszo i skrócenia czasu potrzebnego do pokonywania pieszo rozległych skrzyżowań; priorytet dla ruchu pieszego jest jednym z celów zapisanych w Strategii Rozwoju Gdańska oraz Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej;

Wprowadzenie priorytetu dla ruchu pieszego na ulicach lokalnych – zmiany obejmą wprowadzenie stref zamieszkania, czyli priorytet dla ruchu pieszego na całym przekroju ulicy, ograniczenie prędkości do 20 km/h oraz zakaz parkowania poza wyznaczonymi miejscami; ponadto ruch zmotoryzowany zostanie ograniczony do ruchu mieszkańców; zmiany będą wprowadzone na następujących ulicach:

 1. Ceynowy (Oliwa) – główny ciąg komunikacyjny pomiędzy węzłami PKP Oliwa i pętlą tramwajowa Oliwa;
 2. Kanapariusza (Oliwa) – ciąg komunikacyjnym w obszarze Parku Oliwskiego prowadzący do Katedry Oliwskiej oraz szkoły podstawowej;
 3. Grażyny – obszar intensywnej zabudowy mieszkaniowej na ciągu komunikacyjnym łączącym rejon Placu Wybickiego i al. Legionów z węzłem komunikacyjnym Wrzeszcz PKP;
 4. Biała – ciąg komunikacyjny łączący rejon ul. Wyspiańskiego i targowiska z węzłem komunikacyjnym Wrzeszcz PKP;
 5. Główne Miasto – priorytet dla ruchu pieszego na obszarze historycznej zabudowy stanowiącej reprezentacyjny obszar miasta (analogicznie jak w okresie funkcjonowania rozszerzonej strefy ograniczonej dostępności w sezonie wakacyjnym).

Grunwaldzka 20200503 152543 ShiftN

al. Grunwaldzka (od Kaprów do Derdowskiego) – miejsca postojowe znajdujące się na chodniku zostaną przesunięte na prawy pas jezdni      fot. Tomasz Strug

Zwiększenie przestrzeni dla pieszych i korzystających z rowerów na chodnikach wybranych ulic  – przeniesienie miejsc postojowych dla samochodów z obszaru chodnika na prawy pas ruchu w celu zwiększenia przestrzeni dla ruchu pieszego i rowerowego:

 1. na odcinku 0,3 km od ul. Kaprów do ul. Derdowskiego (Oliwa);
 2. na odcinku 0,3 km od ul. Klonowej do ul. Dmowskiego;

Wyznaczanie dodatkowych pasów rowerowych ma za zadanie podnieść bezpieczeństwo i komfort rowerzystów oraz wpłynąć na uspokojenie ruchu samochodowego na jezdni; planowane zmiany docelowe:

 1. na ulicy Myśliwskiej (odcinek 0,5 km od ul. Andersa do sklepu Biedronka);
 2. na ulicy Platynowej (odcinek 0,3 km od ul. Świętokrzyskiej do ul. Rumla);
 3. na ulicy 3 Maja (odcinek 0,4 km od ul. Dąbrowskiego do dworca autobusowego);
 4. na ulicy Matemblewskiej (odcinek 0,8 km od ul. Potokowej do ul. Waldorffa);
 5. na ulicy Dragana (odcinek 1,0 km od ul. Sikorskiego do ul. Witosa);
 6. na ulicy Warszawskiej (odcinek 0,2 km od skrzyżowania z al. Havla);
 7. na ulicy Barniewickiej (odcinek 0,5 km od ul. Kielnieńskiej do ul. Parterowej).

social distance2

Wyznaczenie drogi rowerowej na alei Hallera (odcinek 0,8 km od ul. Czarny Dwór do ul. Wczasy) – dziś na odcinku tym ruch rowerowy połączony jest z pieszym; planowana zmiana poprawi warunki zarówno dla ruchu pieszego, jak i rowerowego, wykorzystując dostępną infrastrukturę drogową;

Działania niwelujące rowerowy czarny punkt – przejazd rowerowy przez wlot ulicy Piramowicza w al. Zwycięstwa jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w Gdańsku dla ruchu rowerowego; duże natężenie tranzytowego ruchu samochodów w połączeniu z bardzo ograniczoną widocznością prowadzi do częstego wymuszania pierwszeństwa i kolizji oraz wypadków; odwrócenie kierunku ruchu na ulicy Piramowicza zminimalizuje ryzyko wystąpienia takich zdarzeń.

Zmiany zaczną wchodzić w życie najwcześniej na przełomie maja i czerwca. Propozycje te maja zostać jeszcze skonsultowane z poszczególnymi Radami Dzielnic.

ts/umg