Reklama

Protestujący rolnicy przejechali przez Oliwę

Głośne klaksony olbrzymich traktorów skupiają dziś uwagę mieszkańców Gdańska. Przez Oliwę, aleją Grunwaldzką kilkakrotnie przejechała kolumna kilkudziesięciu maszyn rolniczych w ramach rozpoczętego dziś w całej Polsce protestu rolników.

fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Rolnicy zjechali z całego Pomorza i rozpoczęli przed południem protest pod Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. Wśród organizacji zapraszających do protestu są NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” czy Pomorska Izba Rolnicza.

W Urzędzie Wojewódzkim przekazano petycję do premiera Donalda Tuska.

My Pomorscy Rolnicy!

1. Żądamy wstrzymania przez Komisję Europejską procedowania pomysłów klimatycznych i ekologicznych ograniczających produkcję rolną określoną w Europejskim Zielonym Ładzie w szczególności:

– zmiany Wspólnej Polityki Rolnej ,

– zmiany wymogów warunkowości i ekoschematów,

– ograniczenia rozbudowanej biurokracji,

– odstąpienia od FIT FOR 55,

– odstąpienie od zamiaru ograniczenia ilości stosowania substancji czynnych w ŚOR na 1 ha, substancji biobójczych i nawozów mineralnych.

2. Żądamy od Komisji Europejskiej skutecznej ochrony unijnego wspólnego rynku artykułów rolno-spożywczych przed napływem tych artykułów z poza Unii Europejskiej w tym z Ukrainy i krajów MERCOSUR, wyprodukowanych niezgodnie z wymogami unijnymi przy użyciu niedozwolonych środków produkcji: zbóż i przetworów zbożowych, rzepaku, olejów roślinnych, cukru, drobiu, mięsa drobiowego, jaj, miodu pszczelego, owoców miękkich, wołowiny i materiału siewnego.

3. Żądamy wstrzymania procedur doprowadzających do likwidacji hodowli zwierząt futerkowych.

Gdańsk, 9 luty 2024 rok

Akcja protestacyjna Pomorskich Rolników

Fala strajków rolniczych ma potrwać do 10 marca. W ten sposób polscy rolnicy dołączyli do protesów przetaczających się przez cała Unię Europejską.

Pp

Ostatnia edycja: 9 lutego, 2024 o 16:44