Reklama

Przy ul. Bażyńskiego powstanie luksusowe osiedle

Wiadomo już co powstanie w miejscu dawnej Spółdzielni Niewidomych SINOL w Oliwie. U zbiegu ul. Bażyńskiego i Grottgera zostanie wybudowanych pięć budynków w których zaplanowano 149 luksusowych apartamentów. Osiedle będzie ogólnodostępne i nieogrodzone.

Wizualizacja - widok osiedla od skrzyżowania ul. Bażyńskiego i Grottgera w kierunku ul. Polanki | mat. prasowe
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Wiadomo już co powstanie w miejscu dawnej Spółdzielni Niewidomych SINOL w Oliwie. U zbiegu ul. Bażyńskiego i Grottgera zostanie wybudowanych pięć budynków w których zaplanowano 149 luksusowych apartamentów. Osiedle będzie ogólnodostępne i nieogrodzone.

Firma ALLCON zapowiada realizację w Oliwie nowej inwestycji klasy premium i pokazuje wizualizację. Pierwsze budynki Atrium mają być gotowe do końca 2022 roku.

Deweloper podkreśla atrakcyjność lokalizacji swojej inwestycji – Położenie Oliwy w centrum Trójmiasta zapewnia komfort wyboru – mówi Piotr Tarkowski, członek zarządu ALLCON. – Szybko można dostać się stąd do pracy w Gdańsku, jak i w Gdyni. Do Olivia Business Centre, Alchemii i Arkońska Business Park dojdziemy spacerem. W bliskim sąsiedztwie Atrium znajduje się też Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz najbardziej znane i charakterystyczne miejsca Oliwy z wielowiekowymi tradycjami, jak Park Oliwski, Katedra Oliwska czy Pałac Opatów.

Firma uznała, że taka lokalizacja wymagała stworzenia projektu, który z szacunkiem wkomponuje się w historyczne otoczenie i niską zabudowę, nawiązując przy tym do najlepszych standardów dzielnicy. W tym celu, ALLCON w 2019 roku przeprowadził konkurs na koncepcję architektoniczną, w którym udział wzięło 5 pracowni z całej Polski. Autorami zwycięskiego projektu są architekci z Roark Studio z Trójmiasta.

Prace projektowe na każdym etapie inwestycji to skomplikowany proces – mówi arch. Krzysztof Pietras, dyrektor ds. architektury mieszkaniowej pracowni Roark Studio. – Wyzwaniem, ale jednocześnie pewnego rodzaju komfortem była praca nad założeniem od A do Z: przez koncepcję architektoniczno–urbanistyczną, po projekty wnętrz i architektury krajobrazu. Skoordynowanie wszystkich elementów projektu i poszczególnych branż na każdym etapie i dodatkowo uwzględnianie wymagań certyfikacji, opracowań ekologicznych, jest zadaniem skomplikowanym, ale dającym też dużo satysfakcji.

Zwycięski projekt ujął jury planem zagospodarowania terenu, który uwzględnił różne aspekty życia codziennego. Doceniono skalę budynków i architekturę, które zdaniem jury wpisuje się w tę część Oliwy. Jako duży atut projektu uznano plan przestrzeni publicznej – najbardziej wyeksponowanej części osiedla – z reprezentacyjnym placem i usługami na parterze oraz nowoczesnym placem zabaw dla dzieci.

SINOL z wysokosci

Teren przyszłej inwestycji firmy Allcon    fot. Tomasz Strug

Atrium Oliva powstaje w wyjątkowym miejscu Gdańska, w dzielnicy słynącej z zacisznych uliczek i kameralnej zabudowy, jak i w sąsiedztwie wielkich centrów biurowych – mówi arch. Jakub Bladowski, prezes pracowni Roark Studio. – Ideą zespołu projektowego było połączenie tych z pozoru przeciwstawnych, miejskich charakterów w celu wytworzenia miejsca innego niż wszystkie. Postanowiono ukształtować osiedle na wzór domu atrialnego, korzystając z jego układu, ale skalując rozwiązania na całe założenie. Atrium Oliva to połączenie miejskiego, metropolitalnego charakteru – na styku osiedla z otoczeniem oraz kameralnego, spokojnego miejsca, w którym można odetchnąć – wewnątrz założenia.

Bez płotów

W pierwszym etapie powstaną dwa budynki trzypiętrowe, w ramach których deweloper zrealizuje 52 mieszkania od 36 do 114 m2. W kolejnych etapach planowane są także lokale usługowe. Docelowo zrealizowanych zostanie łącznie pięć budynków i 149 apartamentów.

Plagą ostatnich dekad jest budowanie zamkniętych osiedli. Atrium ma być ogólnodostępne i niegrodzone. Jego sercem ma stać się obniżone terenowo patio zaprojektowane na wzór klasycznych domów atrialnych, ale we współczesnym wydaniu

Ma to być miejsce integrujące mieszkańców –  z założeniem wodnym, pieszą kładką, teatralnymi schodami zewnętrznymi oraz bogatą roślinnością. Ruch samochodów zostanie ograniczony do podziemnej hali garażowej. Na dachu części fitness architekci zaplanowali też strefę wyciszenia, gdzie mieszkańcy będą mogli poczytać książkę i zrelaksować się wśród zieleni.

Wśród wielu proekologicznych rozwiązań, zapowiadane jest zastosowanie roślin atrakcyjnych dla ptaków i owadów, objęcie ochroną drzew istniejących w pobliżu działki, stworzenie budek dla owadów, a także zrealizowanie ogrodów deszczowych i zbiornika retencyjnego. ALLCON zapowiada również starania o międzynarodowy, ekologiczny certyfikat BREEAM dla inwestycji na poziomie very good.

SINOL za obwodnicą

Spółdzielnia Niewidomych SINOL powstała w 1951 roku i praktycznie od początku związana jest z Oliwą (co dość czytelne jest w nazwie). Spółdzielnia działa w branży producentów galanterii szczotkarskiej i szczotek przemysłowych. Jak czytamy na stronie SINOL’a, 90 % ogółu pracowników stanowią niepełnosprawni dla których zakład jest miejscem pracy i rehabilitacji. Przy Bażyńskiego działały również Warstaty Terapii Zajęciowej, jeszcze w czasach PRL powstało osiedle mieszkaniowe dla niewidomych.

Spółdzielnia sprzedała swoją dotychczasową siedzibę w Oliwie i przeniosła działalność do budynku przy ul. Budowlanych 68 w Matarni.

W czwartek wysłaliśmy do zarządu spółdzielni zapytanie, co zyskali spółdzielcy po przeniesieniu się za obwodnicę trójmiasta. Nadal czekamy na odpowiedź.

Halo, Oliwa!

Nieuchronna rozbiórka budynków spółdzielni może nieść ze sobą również techniczne komplikacje dla okolicznych mieszkańców. Na budynku biurowym od kilku lat znajdują się maszty telefonii komórkowej należące do dwóch operatorów. Obecnie poszukują oni nowych lokalizacji dla swoich nadajników, aby w tej części Starej Oliwy jakość rozmów telefonicznych oraz przesyłu danych nie pogorszyła się lub nawet nie zanikła.

pw / mat. prasowe

Ostatnia edycja: 9 sierpnia, 2021 o 09:52