Przy ul. Podhalańskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą troje artystów z Oliwy
Przy ul. Podhalańskiej 16 uroczyście odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą artystów, którzy mieszkali w tej kamienicy. To element szerszej inicjatywy mającej propagować wiedzę o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i naszego regionu.
Przy ul. Podhalańskiej 16 uroczyście odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą artystów, którzy mieszkali w tej kamienicy. To element szerszej inicjatywy mającej propagować wiedzę o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i naszego regionu.
Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się o godzinie 18. Tablica, która zawisła na ścianie kamienicy przy ulicy Podhalańskiej 16 przypomina troje artystów mieszkających kiedyś pod tym adresem:
- Anna Fiszer (1919-2002), malarka, projektantka tkanin, graficzka, pedagog Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Była autorką m.in. słynnej mozaiki na ścianie dawnego kina Leningrad;
- Władysław Lam (1893-1984), malarz, grafik, krytyk sztuki, pedagog Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej;
- Kazimierz Śramkiewicz (1914-1998) – artysta malarz, grafik, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, współtwórca tzw. szkoły sopockiej;
– Twórców, artystów wielu sztuk, wspominamy dziś w Gdańsku z życzliwością, bo mają swój wielki udział w tym, kim jesteśmy jako wspólnota – mówiła obecna na uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Przed południem na tory wyjechał tramwaj nazwany imieniem Jerzego Sampa, który pięknie pisał o Gdańsku. A po południu w Oliwie odsłoniliśmy, wspólnie z Fundacją Wspólnota Gdańska, tablicę upamiętniającą artystów sztuk plastycznych: Annę Fiszer, Kazimierza Śramkiewicza i Władysława Lama. Tablic pamiątkowych w Oliwie jest więcej, gorąco zachęcam, by ruszyć na spacer śladami gdańskich twórców.
Troje artystów z Podhalańskiej 16 uczczono na wniosek Fundacji Wspólnota Gdańska, która realizuje projekt „Artyści z Oliwy”.
– Gdańsk jest bardzo szczęśliwym i bogatym miastem, nie z powodu pieniędzy, ani pięknych zabytkowych kamienic, ale z powodu ludzi, którzy tu mieszkają – mówił Andrzej Stelmasiewicz, założyciej Fundacji Wspolnota Gdańska. – Przez całą historię tego miasta pojawiali się tu ludzie wybitni na skalę zarówno lokalną, jak i światową. Po II Wojnie Światowej wielu znajdowało tu nowy dom i swoje szczęście, byli wśród nich także artyści, którzy tworzyli Szkołę Sopocką i późniejszą Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Kazimierz Śramkiewicz, Władysław Lam i Anna Fiszer byli gdańskimi artystami-plastykami współtworzącymi środowisko wokół słynnej Szkoły Sopockiej i późniejszej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Pełna lista tablic upamiętniających artystów, zlokalizowanych na terenie dawnej Oliwy:
- ul. Polanki 125 – Andrzej Nałęcz-Sobieszczański „Anioł” (1950-1996), malarz, rysownik, grafik
- ul. Leśna 9 – Zdzisław Kałędkiewicz (1913-2005), malarz, literat, pedagog
- ul. Grottgera 4 – Malwina Szczepkowska (1909-1977), pisarka, prozaiczka, redaktorka radiowa, teatrolog
- ul. Podhalańska 16
- Kazimierz Śramkiewicz (1914-1998), artysta malarz, grafik, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, współtwórca tzw. szkoły sopockiej
- Władysław Lam (1893-1984), malarz, grafik, krytyk sztuki, pedagog Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej
- Anna Fiszer (1919-2002), malarka, projektantka tkanin, graficzka, pedagog Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej
- ul. Mściwoja II 52 – Zbigniew Ralicki (1935–1974), malarz, rysownik, grafik, pedagog
Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez miasto Gdańsk. System ujednoliconych tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku. Obecnie w przestrzeni miejskiej wisi 13 charakterystycznych emaliowanych tablic, które zobaczyć można na budynkach w Śródmieściu, Wrzeszczu czy Oliwie.
Wnioski o zawieszenie tablic można składać do Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Następnie są one rozpatrywane są przez komisję ds. pomników. Autorem wniosku mogą być właściciele nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe, grupy co najmniej 5 radnych Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnic, osoby prawne, instytucje bądź organizacje mające siedzibę w Gdańsku. Szczegóły oraz niezbędne wnioski można znaleźć na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury.
Pw / cytaty wypowiedzi za gdansk.pl