Reklama

Ptaki Afryki – powstanie nowa atrakcja oliwskiego ZOO [VIDEO]

W oliwskim ZOO ma powstać atrakcja, która przyćmi dotychczasową lwiarnię. ZOO doczeka się nowej ekspozycji wraz z budową pawilonów dla flamingów, pelikanów i innych ptaków afrykańskich.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W oliwskim ZOO ma powstać atrakcja, która przyćmi dotychczasową lwiarnię. ZOO doczeka się nowej ekspozycji wraz z budową pawilonów dla flamingów, pelikanów i innych ptaków afrykańskich.

Nowa inwestycja ma powstać pomiędzy lwiarnią a ul. Kościerską. Obecnie jest tu zielony teren z dwiema altanami i drewnianymi leżakami. W niedzielę w tym miejscu odbyła się konferencja prasowa poświęcona planowanej inwestycji.

Tu powstanie kraina dla ptaków afrykańskich z halą wolnego lotu dla pelikanów, flamingów, ibisów i drobnych ptaków afrykańskich – w miejscu przyszłej inwestycji wyliczał Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Woliera będzie miała wysokość 15 metrów, długość 112 metrów i szerokość ponad 70 metrów. I cudowny pawilon, który da możliwość zwiedzania tych ptaków w porze jesienno – zimowej.

Najprawdopodobniej będzie to największa woliera w tej części Europy. Przy okazji obiekt ma stworzyć idealne warunki do rozmnażania ptaków.

Zakończyć martwy sezon jesienno – zimowy

Co prawda oliwskie ZOO reklamuje się sloganem, że jest czynne przez cały rok, to po wakacjach drastycznie spada liczba zwiedzających. Jeszcze gorzej jest jesienią i zimą. Nowe atrakcje mają to zmienić.

To może być jeszcze bardziej atrakcyjne niż cudowna lwiarnia, która dała nam wzrost frekwencji o kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie – mówił dyrektor Targowski.

Te nadzieje podsyca twórca projektu rozbudowy ekspozycji, architekt Marek Nakonieczny – To przedsięwzięcie, która mam nadzieję, że zapoczątkuje wejście naszego ogrodu zoologicznego do na kolejny poziom obiektów dużych, obiektów dostępnych przez cały rok i zapewniających frekwencje przez cały rok – mówił Nakonieczny. – Frekwencja jest nam potrzebna chociażby po to, żeby zima opłacało się prowadzić gastronomię, jak przyjdą goście.

Według twórcy projektu, miejsce pomiędzy lwiarnią a ul. Kościerską ma idealnie warunkidla hodowli egzotycznych ptaków związanych ze środowiskiem wodny. Przez środek olbrzymiej woliery przepływać będzie Potok Rynarzewski. Zaplanowano również olbrzymie stawy.

To co mnie bardzo cieszy to rosnąca frekwencja w ZOO, ale też zmieniające się postrzeganie takich miejsc jak ogród zoologiczny – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dzisiaj nie są to miejsca, gdzie w cudzysłowie oglądasz w klatce zwierzęta. Dzisiaj są to przede wszystkim miejsca gdzie uczymy się o przyszłości naszej planety, miejsca gdzie troszczymy się o przetrwanie gatunków. Czyli dwie bardzo ważne funkcje: edukacyjna i ekologiczna.

Prezydent Dulkiewicz zapewniła swoje wsparcie dla rozwoju oliwskiego ZOO. Planowany termin realizacji inwestycji to 2022 rok.

Zakres inwestycji:

Woliera, czyli przestrzeń wydzielona dla wielu gatunków ptaków afrykańskich; na powierzchni terenu ok. 5000 m2 z przestrzenią wolnego lotu ptaków o wysokości od 18-22 metrów
i o kubaturze ok. 80 000 m3; w przestrzeni woliery: Potok Rynarzewski, baseny ptaków wodnych, zróżnicowane przestrzenie lądowe dla ptaków, ścieżka zwiedzania bez przegród od zwierząt.

Pawilon główny o powierzchni ok. 1 500 m2 składający się z 2 podstawowych części ekspozycyjnych całorocznych: 

  • hala wolnego lotu  ptaków afrykańskich  środowiska „suchego” [sawanna/półpustynia]; ścieżka zwiedzania bez przegród od zwierząt;
  • hale ptaków wodnych przebywających również w wolierze

2 pawilony pomocnicze o powierzchni ok. 160 m2 każdy dla ptaków przebywających również
w wolierze: pawilon pelikanów, pawilon ibisów grzywiastych; obydwa pawilony pomocnicze
z ekspozycją „zimową”.

{gallery}galeria/ZOO_Prezentacja_Ptaki_Afryki compressed{/gallery}

Wiodące gatunki:

flamingi (formalna polska nazwa „czerwonaki”), warzęchy, dławigady, żurawie koroniaste (formalna polska nazwa „koronniki”), warugi, wikłacze (kilkuset osobnicza grupa w hali wolnego lotu pawilonu głównego), pelikany, ibisy grzywiaste oraz …. fenki – małe psowate drapieżniki afrykańskie środowisk „suchych” (w pawilonie głównym).

Cel inwestycji:

  • zapewnienie ptakom swobody lotu w przestrzeni o wysokości lotu ponad 18 m, 
    na trasach przelotu ponad 100 m na długości woliery i ok. 70 m w poprzek woliery,
  • zapewnienie ptakom życia w koloniach wielo-osobniczych,
  • zapewnienie ptakom swobodnego wyboru miejsca pobytu wśród zróżnicowanej środowiskowo przestrzeni woliery, w tym swobodnego miejsca pobytu z dala od publiczności lub w zbliżeniu/

Tomasz Strug/goz

Ostatnia edycja: 30 czerwca, 2019 o 22:16