Reklama

Rada Oliwy chce ponownego konkursu na pomnik Ireny Jarockiej

Rada Dzielnicy Oliwy wnioskuje o nowy konkurs na pomnik Ireny Jarockiej.  Według radnych, trudno znaleźć w przestrzeni publicznej pozytywną ocenę dla pracy która wygrała i ma stanąć w Oliwie. Dla władz Gdańska i fundatora sprawa wydaje się być zamknięta. Możliwe jednak są pewne poprawki.

I miejsce w otwartym konkursie rzeźbiarskim na projekt pomnika Ireny Jarockiej , projekt Studia rzeźby Jagenmeer, Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Zdjęcie przedstawia wybrany do realizacji projekt. Miniaturowa figura, pomnik kobiety w tanecznej pozie z wystawioną do boku ręką ubranej w długa suknię z długimi rozkloszowanymi rękawami. Obok biały, gipsowy model głowy pomnika, głowa kobiety z włosami do ramion ustawiona na drewnianym postumencie. Za projektami plansza z wizualizacjami, jak pomnik będzie wyglądał w przestrzeni parku. | fot Dominik Paszliński / gdansk.pl
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Rada Dzielnicy Oliwy wnioskuje o nowy konkurs na pomnik Ireny Jarockiej.  Według radnych, trudno znaleźć w przestrzeni publicznej pozytywną ocenę dla pracy która wygrała i ma stanąć w Oliwie. Dla władz Gdańska i fundatora sprawa wydaje się być zamknięta. Możliwe jednak są pewne poprawki.

Na początku kwietnia poznaliśmy wyniki otwartego konkursu rzeźbiarskiego na projekt pomnika Ireny Jarockiej, który ma stanąć na skwerze jej imienia w Oliwie. Pierwszą nagrodę i propozycję realizacji projektu otrzymały Studio rzeźby Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

Jak opisują swój projekt autorzy, „postać Ireny Jarockiej przedstawiona została podczas występu scenicznego. Prawa ręka wyciągnięta w bok, dłoń wygięta w charakterystycznym geście. Lewa trzyma mikrofon. Taneczny ruch w rozwianej sukni nadaje sylwetce płynności i subtelnej dynamiki, tak charakterystycznej dla piosenkarki”.

i miejsce projekt studia rzezby jagenmeer maciej jagodzinski jagenmeer fot dominik paszlinski 2

I miejsce, projekt Studia rzeźby Jagenmeer Maciej Jagodziński-Jagenmeer, fot. Dominik Paszliński

Po ujawnieniu wyników konkursu, przez media społecznościowe przetoczyła się spora dyskusja, w dużej mierze negatywnie oceniająca zwycięską propozycję rzeźby.

Reakcją na to była kwietniowa uchwała Rady Oliwy. Radni dzielnicy zawnioskowali do Prezydenta Miasta Gdańska o zaniechanie realizacji projektu pomnika wyłonionego w otwartym konkursie rzeźbiarskim na projekt pomnika Ireny Jarockiej i przeprowadzenie nowego konkursu. Ciekawa była dyskusja nad tym punktem. Jej zapis poniżej w materiale video. 

Uzasadnienie uchwały z 19 kwietnia 2021:

Po upublicznieniu wyników otwartego konkursu rzeźbiarskiego na projekt pomnika Ireny Jarockiej do Radnych Dzielnicy Oliwa napłynęło wiele uwag dotyczących pracy, która zdobyła najwyższe uznanie komisji konkursowej.

Z powodów pandemii dyskusja nad wynikami konkursu przeniosła się w dużej mierze do internetu. Ilość i treść negatywnych uwag zaskoczyła Radę Dzielnicy. Bardzo trudno znaleźć w przestrzeni publicznej pozytywną ocenę dla wyniku konkursu.

Konkurs został przeprowadzony bez żadnych konsultacji społecznych. Pomnik ma stanąć na terenie, który jest bardzo ważny dla mieszkańców, czego dali dowód w głosowaniu w jednej z edycji Budżetu Obywatelskiego, która przyniosła gruntowną renowację skweru.

W związku z tym, ze względu na szacunek względem patronki skweru oraz wobec mieszkańców dzielnicy, za zasadne uważamy zaniechanie realizacji wybranej pracy i przeprowadzenie nowego konkursu na projekt pomnika Ireny Jarockiej.

Za  przyjęciem uchwały było 8 radnych, 4 wstrzymało się od głosu.

Rekordowy konkurs

Rada Dzielnicy nie otrzymała jeszcze oficjalnej odpowiedzi od Prezydent Aleksandry Dulkiewicz. O szanse na ponowny konkurs zapytaliśmy więc w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

 – Konkurs plastyczny na projekt pomnika Ireny Jarockiej został ogłoszony i przeprowadzony zgodnie z uchwałą Nr XVII/355/19 Rady Miasta Gdańska z dnia 28 listopada 2019 r., uchwalonymi także przez Radę Miasta Gdańska zasadami obowiązującymi przy wznoszeniu pomników na terenie Gdańska oraz Zarządzeniem1705/20 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 11 grudnia 2020 r. – wyjaśnia Dariusz Wołodźko z Referatu Prasowego w Biurze Prezydenta Miasta Gdańska

Wołodźko podkreśla, że konkurs był szeroko rozpropagowany w środowisku rzeźbiarskim, o czym najlepiej świadczyć ma liczba 25 prac, które wpłynęły do organizatora, co ma stanowić swoisty rekord wśród konkursów pomnikowych organizowanych w ostatnich latach. 

 – Jury, w którym obok przedstawicieli Prezydenta Miasta Gdańska znajdowali się przedstawiciele wnioskodawcy – Fundacji Ireny Jarockiej oraz trzech profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, specjalistów w dziedzinie rzeźby, po obradach ustaliło werdykt, zaakceptowany następnie przez Prezydenta Miasta Gdańska – informuje Dariusz Wołodźko.

Pomnik do poprawki?

Należy podkreślić, że zwycięski projekt stanowi jedynie punkt wyjścia dla planowanej realizacji, bowiem jego autor został zobowiązany do uwzględnienia uwag i zaleceń jury sformułowanych w protokole konkursowym.  Możemy także ujawnić, że przewodniczący jury prof. Robert Kaja z ASP oraz Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący komisji kultury w Radzie Miasta Gdańska, nawiązali kontakt ze zwycięzcą konkursu i wspólnie pracują nad tym, by końcowy efekt w postaci pomnika spełnił oczekiwania mieszkańców – opisuje obecną sytuację przedstawiciel Biura Prezydenta Miasta Gdańska.

Pełen entuzjazmu do co wyniku konkursu i dalszych prac jest Michał Sobolewski, wdowiec po Irenie Jarockiej i prezes fundacji jej imienia.

Chcę podkreślić, że wdzięczny jestem Pani Prezydent i Urzędowi Miasta Gdańska za upamiętnienie Ireny Jarockiej skwerem jej imienia i decyzją jury Urzędu Miasta w sprawie wyboru najlepszego projektu w konkursie czołówki 25 polskich artystów rzeźbiarzy – tytułem komentarza do decyzji oliwskich radnych odpowiada Michał Sobolewski.

Projekt jest realizowany przez wybitnych artystów rzeźbiarzy, małżeństwo Aneta i Maciej Jagodziński-Jagenmeer, których trzy nowe pomniki T. Wendy, H. Sławika i W. Opolczyka (…) zostały odsłonięte w ostatnich trzech tygodniach w kraju. Jeden z nich obok Oliwy w Gdyni. Uważam, że ich projekt pomnika Ireny Jarockiej reprezentuje najwyższe cechy wizualno-artystyczne, zgodnie z opisem rzeźby, ocenianej przez szerokie grono ekspertów i ludzi kultury w tym przedstawicieli Fundacji Ireny Jarockiej – ocenia prezes fundacji.

Pomnik Ireny Jarockiej 20191119 094959

Miejsce gdzie ma stanąć pomnik Ireny Jarockiej     fot. Tomasz Strug

Jak informowano przed przed konkursem, autor zwycięskiego projektu zostanie zaproszony do zawarcia umowy z Fundacją Ireny Jarockiej na realizację pomnika z własnych materiałów, za co otrzyma od Fundacji Ireny Jarockiej wynagrodzenie w wysokości do 150 000 zł brutto.

Przy sporządzaniu ostatecznego projektu pomnika autor będzie zobowiązany do uwzględnienia uwag i zaleceń sformułowanych przez komisję konkursową. Zagospodarowaniem otoczenia pomnika zajmie się miasto Gdańsk.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 16 maja, 2021 o 18:55