Reklama

Rada Oliwy ratuje budowę pierwszego w dzielnicy wybiegu dla psów

Do września powinien powstać wybiegu dla psów przy Stawie Młyńskim przy ul. Spacerowej.

Przy Stawie Młyńskim powstanie pierwszy w Oliwie wybieg dla psów Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Po kilku unieważnionych przetargach, podpisano umowę na budowę wybiegu dla psów przy Stawie Młyńskim przy ul. Spacerowej. Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, prace wykona firma Nel Ogrody sp. z o.o., a ich koszt wyniesie 92 tys. złotych. Planowany termin zakończenia robót to wrzesień 2023 roku.

Pozostałe oferty w przetargu:

Lehmann sp. z o.o. sp.k – 148 547,10 zł

Aspergo Budownictwo sp. z o.o – 159 285,00 zł

Transbis Michał Bisewski – 178 350,00 zł

Pierwszy wybieg dla psów w Oliwie powstanie przy Stawie Młyńskim w pobliżu ul. Spacerowej. Głównym założeniem projektu jest stworzenie miejsca, w którym psy będą mogły swobodnie biegać bez smyczy pod nadzorem swoich właścicieli oraz aktywnie spędzać z nimi czas. Wybieg dla czworonogów będzie ogrodzony.

Uciekające ceny

Wybieg miał powstać pierwotnie w 2021 roku. Zadanie jest realizowane w ramach wygranego projektu w Gdańskim Budżecie Obywatelskim 2021 autorstwa Anieli Zienkiewicz. Głosowanie odbyło się jeszcze w roku 2020. Wtedy koszt inwestycji wyceniono na 42 800 zł.  Jednak sporą część pieniędzy pochłonął sam projekt wybiegu.

I tak zaczęły się problemy z kolejnymi przetargami, które unieważniano z braku wystarczającej ilości pieniędzy z puli na ten projekt. Rosnące lawinowo ceny materiałów oraz wykonawstwa powodują, że są projekty Budżetu Obywatelskiego mające już kilkuletnie opóźnienie w realizacji.

Np. zwycięzca ostatniego przetargu – firma Nel Ogrody chciała w lutych 2022 roku za prace 42 tys. złotych. To wówczas było dużo za dużo. Teraz ich oferta …. jest o ponad 100 % droższa.

Aby przerwać ten impas Rada Oliwy postanowiła z budżetu dzielnicy dofinansować projekt kwotą 30 tys. złotych. To zmotywowało miasto do znalezienia kolejnych ok. 30 tys złotych. Wspólnymi siłami udało się doprowadzić do pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu.

Z dokumentacji przetargowej

Przedmiotem inwestycji jest budowa wybiegu dla psów wybiegu dla psów z elementami małej architektury i ogrodzeniem terenu.

Zestawienie powierzchni:

Powierzchnia terenu przewidzianego do zagospodarowania 1.150 m2

Powierzchnia wybiegu 1.075 m2

Powierzchnia gliniasto – żwirowa 75 m2 3.4.

Rozwiązania funkcjonalne:

Nawierzchnia wybiegu – naturalna nawierzchnia ziemna po usunięciu krzewów oraz roślin okrywowych.

Ogrodzenie wybiegu: Ogrodzenie terenu wybiegu siatką stalową o wysokości 1,5m. Ogrodzenie wraz ze śluzą wejściową z dwiema furtkami, bramą o szerokości 2,5 m. Podmurówka ogrodzenia prefabrykowana betonowa.

Elementy wyposażenia wybiegu dla psów:

1. Tablica informacyjna z regulaminem przy wejściu na teren wybiegu.

2. Kosz na odpadki.

3. Ławki.

4. Miska do wody

Pw

Ostatnia edycja: 11 kwietnia, 2023 o 01:02