Reklama

Rektor UG zaprasza do nowego parku w Oliwie [VIDEO]

Wrzosowiska, step, łąkę, górską roślinność czy sad owocowy  – to m.in możemy zobaczyć i poczuć na trzech hektarach Eko Parku założonego przez Uniwersytet Gdański na terenach przy ul. Wita Stwosza w Oliwie. Park ma pełnić funkcje naukowe ale również rekreacyjne. – Wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy zapraszamy  – mówi Jerzy Gwizdała, rektor UG.

Fragment EkoParku i gmach Wydziału Biologii UG | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Wrzosowiska, step, łąkę, górską roślinność czy sad owocowy  – to m.in możemy zobaczyć i poczuć na trzech hektarach Eko Parku założonego przez Uniwersytet Gdański na terenach przy ul. Wita Stwosza w Oliwie. Park ma pełnić funkcje naukowe ale również rekreacyjne. – Wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy zapraszamy  – mówi Jerzy Gwizdała, rektor UG.

7 czerwca przed Wydziełam Biologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się uroczyste otwarcie EkoParku im. Macieja Płażyńskiego. – EkoPark UG to miejsce szczególne – posiada unikalne walory ekologiczne i jest jednocześnie miejscem wypoczynku i nauki.  Jestem niezmiernie dumny, że udało się stworzyć nowe, przyjazne miejsce na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, które będzie służyło nie tylko  naszym studentom i pracownikom, ale także społeczności Trójmiasta. – podkreślił w czasie otwarcia prof. Jerzy Gwizdała,  rektor uczelni.

EkoPark znajduje się pomiędzy wydziałami Biologii, Chemii oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku – Oliwie.

Nowy park powstał trochę z obowiązku. Władze Gdańska, jak każdego inwestora, obligują do zastępczych nasadzeń drzew – w ramach kompensaty za wycinkę drzew na terenach pod budowę nowych budynków. I tak pośrednio narodził się pomysł parku, który jako jedyny na Pomorzu łączy funkcje edukacyjne, naukowe i rekreacyjne.  Młody park będzie się zmieniał wraz z wiekiem. Obecnie najstarsze drzewa mają od 8 do 10 lat. Będą tu prowadzone badania naukowe nad gatunkami wymagającymi szczególnej troski oraz zajęcia praktyczne dla studentów Wydziałów Biologii i Chemii UG. 

Zaproszenie dla mieszkańców

Podczas otwarcia parku rektor zapraszał do korzystania z jego uroków mieszkańców Oliwy. – Jeżeli dalej mówić o naszym kontekście jakie Eko Park będzie pełnił funkcje to te funkcje sę bardzo ważne z punktu widzenia lokalnej społeczności naszej dzielnicy – mówił rektor Jerzy Gwizdała. –  Wszystkich mieszkańców tej dzielnicy zapraszamy w celach rekreacyjnych czy prowadzonych często wycieczek.

EkoPark jest dostępny w godzinach otwarcia terenu Uniwersytetu. – Nasz kampus jest otwarty przez cały okres od godziny 7 do 22. Na noc zamykamy kampus, ale to dla bezpieczeństwa naszych budynków i tego co w nich realizujemy – tłumaczył rektor.

Płażyński patronem z wdzięczności za kampus oliwski

27 kwietnia 2017 roku Senat UG nadał EkoParkowi imię Macieja Płażyńskiego, absolwenta UG, Marszałka Sejmu III kadencji, w uznaniu Jego zasług dla rozwoju uczelni. W czasach, gdy Płażyński był wojewodą, formalnie przyznano uczelni grunty na terenie Oliwy. To pozwoliło na rozwój uczelni, rozbudowę miasteczka uniwersyteckiego a tym samym przeniesienie do Oliwy wielu wydziałów uczelni rozlokowanych wcześmiej po całym trójmieście. Wcześniej żartowano, że UG to najdłuższy uniwersytet w Polsce.

– Zwróciliśmy się do niego, bo nam proponowano koszary po niebieskich beretach – opowiada rektor Gwizdała. – Myśmy nie chcieli tam być. Chcieliśmy się tak budować, abyśmy byli jedną społecznością.  A tak bylibyśmy znów rozrzuceni od Helu aż do Jeziora Drużno w województwie w województwie warmińsko – mazurskim.

EkoParkUG otwarcie 180607 3995

Na terenie parku miał stanąć pomnik Płażyńskiego, który miał kostowac 80 tys. zł. Jak informuje Gazeta Wyborcza, pieniądze na ten cel zagwarantował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, którego prezesem jest były asystent Płażyńskiego. Powstał projekt pomnika. Monument 1 czerwca miał odsłonić prezydent Andrzej Duda. Okazało się jednak, że przepisy uchwalone przez Radę Miasta Gdańska wymagaja przeprowadzenia konkursu na każdy powstający w mieście pomnik. M.in aby nie wikłać sie w kamoanię samorządową (kandydatem PiS na prezydenta Gdańska jest syn Macieja Płażyńskiego), UG odstąpił na razie od pomysłu stawiania pomnika w nowym parku.

Unikatowe miejsce  

W EkoParku znajduje się unikatowa w skali województwa ekspozycja kolekcji roślin rzadkich i zagrożonych gatunków rodzimych z terenu województwa pomorskiego (m.in. brzęk, brzoza niska, brzoza karłowata, byliny – rosiczki, ostnice). Będzie ona pełnić funkcję edukacyjną, skierowaną zarówno do odbiorców indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Rośliny te są zgromadzone w nasadzeniach siedliskowych, specjalnym nasadzeniu osobliwości florystycznych lub w obrębie nasadzeń ozdobnych.

EkoParkUG mapa otwarcie 180607 3997

Na terenie EkoParku został zaprojektowany przestrzenny układ zieleni z podziałem na roślinność niską (np. trawy ozdobne: wrzos, wrzośce oraz kwiaty: krokusy, zawilce, przebiśniegi), drzewa (np. brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, jarzębina oraz drzewa ozdobne – np. świerk srebrny, kasztanowiec, miłorząb) i krzewy (np. leszczyna, głogi, rokitnik oraz krzewy ozdobne – np. bez, pigwowce, jałowce). Powstały ścieżki edukacyjne, m.in. jedna dla przyrody nieożywionej (głazy narzutowe) oraz dwie dla ożywionej (prezentujące rodzimą florę i przykładowe typy ekosystemów), a także małe alpinarium oraz dwa ozdobne małe zbiorniki wodne, którą będą stanowiły miejsce rozrodu dla okolicznych płazów, owadów i innych organizmów bezkręgowych. Znalazły się również ścieżki piesze z ławkami, murkami i miejscami wypoczynku. Zostały wykonane prace korekcyjne związane z ukształtowaniem terenu, aby zapewnić dogodny dostęp do EkoParku (również dla osób niepełnosprawnych) oraz instalacja nawadniająca. W otwartym parku będą trwały prace uzupełniające i korekcyjne.

Prowadzone na terenie parku badania naukowe nad gatunkami wymagającymi szczególnej troski będą dotyczyć zabezpieczenia różnorodności genetycznej np. gatunków bagiennych – krajowych  gatunków rosiczek i brzozy karłowatej. Przykładem takich działań jest m.in. pobieranie nasion lub sadzonek z pojedynczych roślin rosnących na danym terenie lub pomników przyrody w celu wykonania ich kopii do badań naukowych lub zachowania w zbiorach.

Park powstał w ramach projektu: „Stworzenie EkoParku Uniwersytetu Gdańskiego – ochrona gatunków zagrożonych i promocja różnorodności biologicznej poprzez rewitalizację terenów podziałkowych znajdujących się na terenie miasta Gdańsk”. Uczelnia uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł prawie 3 miliony złotych, z czego dofinansowanie ze środków europejskich to ponad 2 miliony złotych Projekt został zrealizowany w partnerstwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansował inwestycje w wysokości ponad 650 tysięcy złotych.

Strona EkoParku: http://www.ekopark.ug.edu.pl/

Tomasz Strug/mat UG

Ostatnia edycja: 8 czerwca, 2018 o 23:34