Reklama

Remont chodnika na Opackiej nie zaszkodzi drzewom

Zamiast głębokich wykopów – zwężenie chodnika i ułożenie nowej nawierzchni bez zrywania starej. Prace przy Opackiej prowadzone są z troską o zabytkowe lipy.

fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Uspokajamy wszystkich martwiących się, czy aleja lipowa wzdłuż ul. Opackiej wytrzyma prowadzony od tygodnia remont chodnika.

Okazuje się, że nowy chodnik będzie węższy od obecnego o ok. 60 cm. I właśnie pasek tej szerokości jest skuwany w sąsiedztwie alei lipowej. Dzięki pas zieleni między jezdnia a chodnikiem się poszerzy, a drzewa będą miały lepszy dostęp do wody. Drugą dobrą wiadomością jest rezygnacja z tzw. korytowania pod podbudowę chodnika. Nowe płytki, nawiązujące wyglądem do tych koło cmentarza, zostaną ułożone na podbudowie usypanej na starej asfaltowej nawierzchni. Czyli poziom chodnika nieco się podniesie.

Alej lipowa wzdłuż ul. Opackiej jest w trakcie wpisywania do rejestru zabytków, co formalnie powoduje, że już jest pod prawną ochroną.

Przy okazji prowadzonych prac, naprawie został poddany betonowy chodnik między Cmentarzem Oliwskim a teren TVP, prowadzący do schodów przy ul. Czyżewskiego. Zabiegała o to Rada Oliwy. Niestety remont wysłużonych schodów musi jeszcze poczekać na lepsze czasy.

Przypomnijmy, prace przy ul. Opackiej są wynikiem wybranego w 2022 roku przez mieszkańców w projektu Budżetu Obywatelskiego „Remont ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż alei lipowej na ul. Opackiej”.

Prace przy Opackiej i przy terenie TVP wykonuje na zlecenie GZDiZ spółka WPRD GRAVEL. Finał prac przewidziano na 14 grudnia 2023 roku.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 13 listopada, 2023 o 22:55