Reklama

Restauracja Arco by Paco Pérez z gwiazdką Michelin

Restauracja Arco by Paco Pérez działająca w Olivia Centre została pierwszą w historii Gdańska restauracją ze słynną gwiazdką Michelin.

Restauracja Arco by Paco Pérez z gwiazdką Michelin
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Z pewnością to przełomowy dzień dla trzech polskich restauracji, które uhonorowano najbardziej prestiżowym w gastronomii wyróżnieniem – gwiazdką w najnowszej edycji Przewodnika Michelin 2024.

Na szczególną uwagę zasługuje Arco by Paco Pérez, która stała się pierwszą w historii restauracją Michelin Star w Gdańsku. Łączy polskie składniki z hiszpańskimi smakami w daniach, które wykazują zarówno wielką ambicję, jak i dbałość o szczegóły niezbędną do jej realizacji. Oryginalność cechuje także kuchnię szefa kuchni Antonio Arcieriego, a sama restauracja to elegancka przestrzeń, z której roztaczają się spektakularne widoki na panoramę Gdańska – czytamy na stronie Przewodnika Michelin.

Radości na swoim profilu nie kryje restauracja Arco by Paco Pérez:

Pierwsza gwiazdka Przewodnika Michelin to nie tylko przypieczętowanie wielu cennych doświadczeń, ale przede wszystkim początek nowej, fascynującej podróży… Już nie możemy się doczekać!

Od dziś Przewodnik Michelin Polska wyróżnia aż 77 restauracji.

– Tegoroczny Przewodnik znacznie się rozwinął, co odzwierciedla szybko rozwijającą się polską scenę gastronomiczną i ogromny talent krajowych szefów kuchni. Szczególnie cieszę się, że słynący z anonimowości Inspektorzy Michelin znaleźli w pięknym województwie pomorskim tak wiele wspaniałych restauracji, które w tym roku po raz pierwszy zostały dodane do selekcji” – komentuje Gwendal Poullennec, dyrektor międzynarodowy przewodników Michelin. – W całej Polsce Inspektorzy byli pod wrażeniem żywotności i pasji panującej w restauracjach w kraju, na czele z nową falą młodych szefów kuchni. Wreszcie jestem bardzo szczęśliwy, że w Polsce powstała pierwsza restauracja MICHELIN Green Star. To zwycięstwo nie tylko Polski, ale także bardziej zrównoważonej przyszłości naszej branży.

źródło: guide.michelin.com

Zieloną gwiazdkę Michelin otrzymała restauracja Eliksir z Gdańska działająca na terenie osiedla Garnizon. To wyróżnienie za ekologiczność i zrównoważone praktyki.

Zespół Eliksir wdraża wiele polityk mających na celu ograniczenie wpływu restauracji na planetę. Kluczowym elementem jest filozofia małej ilości odpadów, która obejmuje odzyskiwanie oleju spożywczego do wykorzystania jako paliwo oraz oszczędzanie skórek cytrusowych do wykorzystania w nalewkach i syropach. Lokalne produkty są również kluczem do etosu Eliksir, podobnie jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zaangażowanie we współpracę z dostawcami, którzy podzielają zrównoważone podejście restauracji – opisuje guide.michelin.com

Pierwsza edycja Guide Michelin (opisująca wówczas Francję) ukazała się w 1900 roku. Restauracja ARCO by Paco Perez działa na 33 piętrze Olivii Star od 16 listopada 2019 roku.

Paco Perez urodził się w Huelvie w Hiszpanii. W wieku 12 lat rozpoczął karierę pracując w rodzinnym barze tapas, gdzie uczył się tradycyjnej kuchni. W czasie studiów pracował w różnych restauracjach podczas letnich wakacji, jednak po skończeniu uczelni wyższej skupił się całkowicie na świecie gastronomii. Zdobył doświadczenie zawodowe we Francji dzięki Michelowi Guèrardowi, jednemu z pionierów Nouvelle Cuisine i posiadaczowi trzech gwiazdek Michelin.

Pw

Ostatnia edycja: 20 czerwca, 2024 o 21:47