Świętowanie 389. rocznicy Bitwy pod Oliwą
Wzgórze Pachołek, Twierdza Wisłoujście oraz Bazylika Mariacka będą miejscami, gdzie wspominana będzie morska Bitwa pod Oliwą.
Wzgórze Pachołek, Twierdza Wisłoujście oraz Bazylika Mariacka będą miejscami, gdzie wspominana będzie morska Bitwa pod Oliwą.
Twierdza Wisłoujście, obecnie Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w 1627 roku była miejscem cumowania polskich okrętów biorących udział w Bitwie Oliwskiej. To tutaj admirał Arendt Dickmann objął dowodzenie nad okrętami polskimi i tutaj sprowadzono zdobyczny szwedzki okręt Tigern. Sama bitwa nie miała miejsca pod samą Oliwą, lecz – na ujściu Wisły, nieopodal gdańskiej fortyfikacji.
Z okazji rocznicy bitwy w dniu 26 listopada 2016 r. (sobota) w godzinach 10:00-16:00 Twierdzę Wisłoujście będzie można tego dnia zwiedzić bez ponoszenia opłat.
Pomimo rozpoczynających mrozów dzień z Twierdzą Wisłoujście zapowiada się gorąco. Nie zabraknie rekonstruktorów. O godz. 14:00 w roli załogi królewskiego galeonu Twierdzę odwiedzi: Kompania Kaperska, Regiment Króla Jego Mości Władysława IV, Chorągiew Jakuba Wejchera oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Braci Rycerskiej „Malleus Maleficarum”. Uczestnicy grupy rekonstrukcyjnych XVII wieku opowiedzą o rynsztunku XVII wieku stosowanym na okrętach królewskich. Ale to nie wszystko.
– Zbliżająca się kolejna rocznica Bitwy Oliwskiej jest świetną okazją, by wspólnie odwiedzić to miejsce i dowiedzieć się więcej o tych ciekawych wydarzeniach. Ponadto nasi Goście będą mogli zobaczyć efekty prac remontowych bramy wjazdowej, czyli Poterny, które zakończyliśmy 14.10.2016 r., a także usłyszeć od przewodników historię twierdzy z okresu bitwy oliwskiej – mówi Maciej Flis z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. – Na Twierdzy zobaczymy również repliki dział z tego okresu, o których budowie i ich konserwacji dawniej i dziś opowie Pan Remigiusz Pacer – specjalista w tej dziedzinie. Na dziedzińcu Twierdzy rozstawione będą ławki, zapłonie ogień, możliwe będzie skorzystanie z rusztu, dlatego zachęcamy do odwiedzin z własnym pożywieniem. Pomimo listopadowej pogody na pewno warto zawitać do Twierdzy nas choć na krótką chwilę.
W programie przewidziano:
10:00 Otwarcie bram twierdzy
10:30 Oprowadzania z przewodnikiem (co ok. 20 min, zależne od frekwencji)
11:00 Ognisko
12:00 Zwiedzanie arsenału Twierdzy z uwzględnieniem armat
14:00 Wejście zwycięskiej załogi do Twierdzy Wisłoujście
16:00 Zamknięcie bram
Uroczystości Kompanii Kaperskiej:
10:30 – 13:00 – postawienie zniczy i oddanie salwy przy pomniku Bitwy pod Oliwą, znajdującego się na Wzgórzu Pachołek w Gdańsku Oliwie
14:00 – 16:00 – Wejście zwycięskiej załogi do Twierdzy Wisłoujście 17:00 – 18:00 – przemarsz z Ołowianki do Bazyliki Mariackiej, gdzie zostanie złożony wieniec na grobie A. Dickmanna.
Pw/MHMG
Ostatnia edycja: 24 listopada, 2016 o 22:28