Reklama

Rozpoczęcie sezonu w Kuźni Wodnej

Od soboty, 30 kwietnia 2022 roku Muzeum Gdańska otwiera ponownie na sezon Kuźnię Wodną w Oliwie. Obiekt będzie można zwiedzać codziennie między godziną 10.00 a 18.00. W sobotę w Dolinie Radości na zwiedzających będą czekać kowale artyści.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Od soboty, 30 kwietnia 2022 roku Muzeum Gdańska otwiera ponownie na sezon Kuźnię Wodną w Oliwie. Obiekt będzie można zwiedzać codziennie między godziną 10.00 a 18.00. W sobotę w Dolinie Radości na zwiedzających będą czekać kowale artyści.

Muzeum Gdańska przedstawia historię miasta w 9 oddziałach. Są wśród z nich chętnie odwiedzane miejsca jak: Ratusz Głównego Miasta, mieszczące się w Wielkim Młynie Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Opiekujemy się również miejscami, które rzadziej obierane za cel wizyty. Nie oznacza to, że nie zobaczymy tam ciekawych rzeczy. Wręcz przeciwnie. Nadchodzący sezon letni to idealna okazja, by poznać dziedzictwo Gdańska i odkryć jego tajemnice. Nasze oddziały będą otwarte od 30 kwietnia do 30 września codziennie od godziny 10.00 do godz. 18.00. Zobaczymy też nowe wystawy czasowe, a na otwarcie majówki w Kuźni Wodnej w Oliwie odbędzie się pokaz kucia kowali.

Nowe wystawy. Pokazy w Kuźni Wodnej w Oliwie

Wraz z rozpoczęciem letniego sezonu turystycznego w Ratuszu Głównego Miasta udostępniona zostanie wystawa poświęcona nowym obrazom z kolekcji Muzeum Gdańska, które zostały zakupione, bądź podarowane do zbiorów przez Darczyńców. Wśród kilkudziesięciu obrazów znajduje się zarówno sztuka nowoczesna oraz XIX-wieczne i XX-wieczne malarstwo.

W połowie maja w Dworze Artusa zostanie otwarta Galeria Gdańskiego Malarstwa. W nieudostępnionej dotychczas do zwiedzania Sali Rycerskiej zostaną pokazane obrazy oddające ducha przedwojennego Gdańska. Autorami zaprezentowanych dzieł są m.in. Berthold Hellingrath, Theodor Urtnowski, Werner Willibald oraz Gerhard Graf. Z kolei 9 czerwca w Galerii Palowej udostępniona zostanie z kolei prawdziwa gratka dla miłośników malarstwa. Na salach wystawowych zaprezentowane zostaną obrazy Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego, Wlastimila Hoffmana, Olgi Boznańskiej i innych. Prace mistrzów zagoszczą na salach wystawienniczych dzięki współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Jeszcze przed otwarciem wystawy „Arcymistrzów polskiego malarstwa”, 30 maja 2022 roku w Domu Uphagena, odbędzie się wernisaż wystawy „Baszty i Maszty”. Propozycja to zaproszenie do odbycia podróży w świat ilustracji dziecięcej Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka. Ilustracje na wystawę użyczył prof. Jacek Friedrich, który kolekcjonuje oraz opracowuje zagadnienia związane z powojennymi ilustracjami książek i czasopism dziecięcych.

Wśród propozycji na lato nie zabraknie również warsztatów i pokazów. Pierwsze z nich odbędą się wraz z rozpoczęciem sezonu letniego. 30 kwietnia w Kuźni Wodnej w Oliwie w godz. 11.00-16.00 odbędą się pokazy kucia swobodnego. Latem planowane są kolejne pokazy. Informacje o terminach będą udostępniane przez profil oddziału na Facebooku.

Letnie godziny otwarcia i zasady wstępu

Począwszy od soboty, 30 kwietnia, do piątku, 30 września wszystkie oddziały Muzeum Gdańska z wyjątkiem rewaloryzowanej Twierdzy Wisłoujście, będą czynne codziennie w godz. 10.00-18.00. Dzień wolnego wstępu przypada w poniedziałki. W te dni wszystkie oddziały będą czynne w godz. 12.00-18.00. Zakup biletów i wstęp na sale wystawiennicze do wszystkich oddziałów będzie możliwy do 45 minut przed zamknięciem.

Wstęp na sale wystawowe jest możliwy bez limitów, ale na uwadze warto mieć, że niektóre budynki mają narzucone je w ramach zasad bezpieczeństwa przygotowywanych dla poszczególnego obiektu. Dla przykładu w Muzeum Bursztynu wynosi on 150 osób przebywających jednocześnie w jego wnętrzach. Na salach wystawowych nie trzeba również nosić maseczek. Warto jednak w trosce o własne zdrowie zachować zasady dystansu od innych osób.

Co warto zobaczyć w oddziałach Muzeum Gdańska?

Muzeum Gdańska przedstawia historię miasta w 9 oddziałach. Zimą i latem na zwiedzających czekają m.in.:

  • Ratusz Głównego Miasta, w którym warto zobaczyć oryginalną, XVII wieczną Wielką Salę Rady oraz liczne wystawy czasowe;
  • Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, kompleksowa opowieść o historii Złota Bałtyku wraz z największym na świecie okazem bursztynu z Sumatry;
  • Dom Uphagena, czyli jedyna w Polsce udostępniona do zwiedzania kamienica mieszczańska z okresu XVIII wieku;
  • Dwór Artusa, w którym znajduje się największy prawie 11-metrowy piec kaflowy nowożytnej Europy;
  • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, miejsce pamięci o 1 września 1939 roku oraz Polakach z Wolnego Miasta Gdańska.

Wraz z rozpoczęciem długiego weekendu majowego każdego roku otwierane są:

  • Muzeum Nauki Gdańskiej, jedyne muzeum w Europie pokazujące działające mechanizmy dawnych zegarów wieżowych od średniowiecza po XX wiek;
  • Wartownia nr 1 na Westerplatte, w której od 1974 roku znajduje się wystawa przygotowana przez obrońców pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego;
  • Kuźnia Wodna w Oliwie, wraz z oryginalnymi i czynnymi młotami wodnymi z okresu XIX wieku;
  • Twierdza Wisłoujście, jedyna nowożytna morska fortyfikacja w Polsce (obecnie w remoncie), jeden z ponad 100 Pomników Historii RP.

Godziny otwarcia i ceny biletów można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Muzeum Gdańska

Ostatnia edycja: 29 kwietnia, 2022 o 17:47