Reklama

Rozpoczyna się wymiana i dostawianie pojemników na śmieci

1 kwietnia czeka nas bardziej skrupulatna segregacja śmieci. W niektórych dzielnicach już rozwożone są nowe pojemniki. Od początku kwietnia miejska spółka przejmie od firmy Suez odbiór śmieci m.in. z terenu VII Dworu.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

1 kwietnia czeka nas bardziej skrupulatna segregacja śmieci. W niektórych dzielnicach już rozwożone są nowe pojemniki. Od początku kwietnia miejska spółka przejmie od firmy Suez odbiór śmieci m.in. z terenu VII Dworu.


Od dziś Gdańskie Usługi Komunalne Sp. z o.o. rozpoczyna wymianę pojemników na odpady dla mieszkańców Gdańska z sektora VI. Dotyczy to dzielnic: VII Dwór, Brętowo, Piecki-Migowo, Suchanino, Siedlce, Ujeścisko-Łostowice.

W pierwszej kolejności nowe pojemniki otrzymają mieszkańcy domków jednorodzinnych – mówi Bartosz Piotrusiewicz, prezes GUK.  – To około 4 600 punktów. Warto dodać, że poza pojemnikami, mieszkańcy domków jednorodzinnych otrzymają od nas zestawy worków na trzy frakcje: papier, metale i tworzywa sztuczne oraz szkło. Zestawy powinny wystarczyć do końca roku, ale jeśli komuś zabraknie wcześniej, to będziemy uzupełniać według zapotrzebowania.

Wymiana pojemników związana jest z wygaśnięciem z końcem marca umowa firmy SUEZ Północ na obsługę sektora VI w Gdańsku. Śmieci w tych dzielnicach zacznie odbierać przekształcona z Gdańskich Inwestycji Komunalnych spółka Gdańskie Usługi Komunalne. Ten ruch ma zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i Miasta Gdańska w zakresie odbioru odpadów oraz spowolnić wzrost cen oczekiwany przez zewnętrzne firmy. Powierzony własnej jednostce odbiór odpadów funkcjonuje w ramach tzw. zamówienia in-house. W poprzednich latach nie było takich prawnych możliwości. Teraz miasto postanowiło powołać spółkę, która będzie miała własne śmieciarki.

Wymiana pojemników rozpoczyna się uż teraz, aby płynnie przejąć ich obsługę od firmy SUEZ, i zdążyć przed wprowadzoniem poszerzonego systemu segregacji odpadów.

– Chcemy, aby mieszkańcy nie odczuli żadnej uciążliwości w związku ze zmianą firmy odbierającej odpady w tym sektorze, a wręcz przeciwnie – dołożymy wszelkich starań, aby jakość usługi była lepsza – dodaje prezes Bartosz Piotrusiewicz.

Pod koniec lutego GUK rozpocznie wymianę pojemników w zabudowie wielorodzinnej w sektorze VI. W pozostałych sektorach również rozpoczyna się dowożenie dodatkowych pojemników.

– Aktualnie dostawiane są pojemniki niebieskie na papier oraz żółte na metale i tworzywa sztuczne w sektorze IV, który obejmuje Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Zaspę Młyniec i Zaspę Rozstaje – – wyjaśnia Rafał Jaworski, kierownik Referatu Logistyki Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. – Pojemniki są zaklejone specjalną taśmą z napisem: „nie używać przed 01.04.2018 r.” i apelujemy, aby rzeczywiście do tego czasu nie wrzucać tam surowców wtórnych. Niebawem rozpoczniemy prace na kolejnych sektorach.

Przypominamy, iż obecny system segregowania to podział na: odpady mokre, suche oraz szkło, a inne surowce wtórne można segregować dobrowolnie. Natomiast od początku kwietnia mieszkańcy domów, mieszkań, wspólnot, spółdzielni, które złożyły deklarację segregowania odpadów, będą zobowiązane do wydzielania: szkła, papieru, metali i tworzyw sztucznych (w osobnych pojemnikach), odpadów bio (dawne mokre), odpadów resztkowych.

Jak czytamy na stronie miasta, poszerzony system wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska, które weszło w życie 1 lipca 2017 r. Rozporządzenie to ujednolica sposób selektywnej zbiórki odpadów w całej Polsce. Gdańsk skorzystał z możliwości okresu przejściowego, dlatego u nas dostosowany system wchodzi w kwietniu w 2018 r. Dzięki samorządom oraz wysiłkowi mieszkańców przy segregowaniu odpadów Polska, jak też sam Gdańsk, zamierza skokowo zwiększyć ilość odzyskiwanych do recyklingu surowców, by móc osiągnąć wysokie poziomy odzysku surowców, tym samym nie płacić wysokich kar, które negatywnie przełożyłyby się na miesięczną opłatę ponoszą przez mieszkańców. Ponadto poszerzenie systemu pozwoli wspólnie wypracować pozytywny efekt dla środowiska, w pierwszej kolejności znacząco zmniejszyć tempo zapełniania składowiska odpadów w Gdańsku.

Kolejne miesiące to okres przejściowy, aby w skali całego miasta ewoluować z jednego systemu w jego poszerzoną wersję. W pewnych przypadkach będzie on wiązał się jedynie z dostawieniem dodatkowych pojemników w Punktach Gromadzenia Odpadów. W innych przypadkach będzie konieczność wymiany niektórych pojemników, np. na mniejsze lub większe, w zależności od potrzeb.

Urząd Miejski w Gdańsku zachęca, aby wszelkie prośby i uwagi dot. wielkości pojemników przesyłać na adres: bok@czystemiasto.gdansk.pl.

Pp/umg

Ostatnia edycja: 1 lutego, 2018 o 16:15