Reklama

Rusza II edycja Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego

Oliwski Budżet Sąsiedzki (OBS) to projekt wsparcia finansowego dla inicjatyw zgłaszanych przez mieszkańców dzielnicy Gdańsk Oliwa. Jego celem jest podniesienie jakości ich życia, modernizacja otaczającej przestrzeni oraz wprowadzanie rozwiązań, które rozwiną lokalne interakcje. Z początkiem lipca ruszył nabór wniosków do drugiej edycji budżetu. Ogłoszenie wyników, podobnie jak w zeszłym roku odbędzie się w czasie święta dzielnicy – Viva Oliwa, które zaplanowane jest na połowę września.

W ramach OBS tworzona jest mapa Oliwy z zaznaczonymi największymi atrakcjami dzielnicy
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Oliwski Budżet Sąsiedzki (OBS) to projekt wsparcia finansowego dla inicjatyw zgłaszanych przez mieszkańców dzielnicy Gdańsk Oliwa. Jego celem jest podniesienie jakości ich życia, modernizacja otaczającej przestrzeni oraz wprowadzanie rozwiązań, które rozwiną lokalne interakcje. Z początkiem lipca ruszył nabór wniosków do drugiej edycji budżetu. Ogłoszenie wyników, podobnie jak w zeszłym roku odbędzie się w czasie święta dzielnicy – Viva Oliwa, które zaplanowane jest na połowę września.

Podobnie jak w pierwszej edycji, również w tym roku pula środków pieniężnych przeznaczonych na dofinansowane projektów wyniesie 18 tysięcy złotych. 12 tysięcy przeznaczyła Olivia Business Centre, a 6 tysięcy Radny Miasta Gdańska z terenu Oliwy, Andrzej Stelmasiewicz.  O finansowanie mogą ubiegać się zarówno projekty miękkie (organizacja spotkań, kursów czy warsztatów), ale również infrastrukturalne, które na trwałe wpiszą się w charakter oliwskiej przestrzeni. Nabór wniosków w tegorocznej edycji rusza z początkiem lipca, a zgłaszać je można do końca wakacji. 

W ubiegłorocznej edycji dofinansowane zostały trzy projekty: zgłoszona przez grupę oliwskich rodziców rozbudowa biblioteki o dział dziecięcy, projekt Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto i Zespół Szkół Specjalnych nr 2, w ramach którego tworzona jest mapa Oliwy z zaznaczonymi największymi atrakcjami dzielnicy, oraz tymi mniej popularnymi, aczkolwiek wartymi zobaczenia miejscami, a także punktami gastronomicznymi, kawiarniami i licznymi punktami usługowymi. Co ważne, projekt dotyczył branży turystycznej i gastronomicznej, które w bardzo dużym stopniu zostały dotknięte pandemią Sars COV-2, a więc ich promocja będzie również wsparciem dla oliwskich przedsiębiorców w okresie, w którym ponownie rozpoczynają swoją działalność. Trzecim projektem, który uzyskał dofinansowanie był koncept Arte–kreacja, zgłoszony przez Stowarzyszenie dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów: Park On. W jego ramach dofinansowanie zyskało przeprowadzenie 18 warsztatów plastycznych i ceramicznych z elementami arteterapii przeznaczonych osobom, które z racji wieku, czy konsekwencji postępującej degeneracyjnej choroby mózgu zagrożone są depresją, utratą sprawności, poczuciem wykluczenia. Dodatkowo prace przygotowane w czasie warsztatów miały swoją wystawę w lobby Olivii Star, najwyższego budynku Olivii Business Centre.

BO OBC 122A1458

Zrealizowany projekt – rozbudowa biblioteki o dział dziecięcy fot. Julia Michalczewska

Gdy poszukiwałyśmy źródeł finansowania naszego projektu odnowienia dziecięcej i młodzieżowej przestrzeni Biblioteki Oliwskiej, rozglądałyśmy się w różnych kierunkach. W Budżecie Obywatelskim uzyskałyśmy wiele głosów, lecz niewystarczająco. Najpierw projekt, dzięki któremu Biblioteka stała się bardziej atrakcyjna i przyjazna dla małych czytelników finansowo wsparła Rada Dzielnicy Oliwa. Kolejnym znaczącym zastrzykiem pieniędzy był Budżet Sąsiedzki zorganizowany przez Olivia Business Centre, dzięki któremu nadzieja na realizację naszego lokalnego przedsięwzięcia nabrała realnych kształtów. Wspólnymi lokalnymi siłami udało nam się wprowadzić w życie wspaniały projekt służący młodej oliwskiej społeczności, zapraszający do naszej Oliwy również gości. Cieszymy się z umożliwienia nam realizacji tego projektu – mówi Aniela Zienkiewicz, Radna Dzielnicy Oliwa, która zaangażowana była w pozyskanie funduszy na rozwój biblioteki.

Dofinansowanie w ramach Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego uzyskują projekty realizowane na terenie Oliwy, najczęściej przez samych mieszkańców, a ich selekcji dokonują lokalni społecznicy, miejscy aktywiści, radni miejscy i dzielnicowi, którzy doskonale znają potrzeby naszej okolicznej społeczności, więc mamy przekonanie, że ta inicjatywa trafia w punkt i przyczynia się do rozwoju Oliwy. Liczymy, że w tegorocznej edycji zgłoszone zostaną równie ważne i atrakcyjne projekty, jak w 2020 roku – mówi Krzysztof Król, przedstawiciel Olivia Business Centre. – W poprzedniej edycji udało nam się dofinansować bardzo różnorodne obszary aktywności lokalnej i mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie. Apelujemy do wszystkich mieszkańców Oliwy o zainteresowanie się budżetem i zgłoszenie wniosków, które będą wprowadzały zmiany do życia dzielnicy. Liczymy, że z czasem do wsparcia lokalnych inicjatyw włączą się również inne firmy i wspólnie uda nam się stworzyć trwałą i ważną dla oliwian platformę rozwoju miejsca, w którym wszyscy żyjemy i pracujemy.

Szczegóły Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego dostępne są na stronie WWW projektu.

źródło: Olivia Business Centre

Ostatnia edycja: 30 lipca, 2021 o 05:47