Reklama

Samochody elektryczne parkują za darmo

Jest sposób by nie płacić za samochód w Strefie Płatnego Parkowania. Wystarczy mieć auto ładowane z gniazdka elektrycznego i specjalny identyfikator. Miasto Gdańsk wprowadziło bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania dla właścicieli samochodów z napędem elektrycznym i typu plug-in.

Reanult Twizy Jedno z najtańszych aut o napędzie elektrycznym | renault.co.uk
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Jest sposób by nie płacić za samochód w Strefie Płatnego Parkowania. Wystarczy mieć auto ładowane z gniazdka elektrycznego i specjalny identyfikator. Miasto Gdańsk wprowadziło bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania dla właścicieli samochodów z napędem elektrycznym i typu plug-in.

Wsparcie dla samochodów wyposażonych w ekologiczne źródła napędu, to jeden ze sposobów na czyste i bardziej przyjazne miasto. Podobnie jak promowanie poruszania się po mieście rowerami, czy tworzenie jak najdogodniejszych rozwiązań, zachęcających do korzystania z komunikacji zbiorowej – mówi Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Aby parkować za darmo samochód plug-in w strefach płatnego parkowania, trzeba wyrobić specjalny identyfikator w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

 – Bezpłatne parkowanie dla pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in to nie wszystko. Inwestujemy także w rozbudowę stacji ładowania tego typu pojazdów – dodaje Grzelak.

Miasto Gdańsk obsługuje obecnie trzy stacje ładowania, zwane też stacjami dokującymi. Znajdują się one:

– przy siedzibie Zarządu Dróg i Zieleni (ul. Partyzantów 36)

– przed oliwskim zoo (Karwieńska 3)

– w pobliżu stadionu żużlowego (Zawodników 1) 

Kolejne trzy stacje dokujące, we współpracy m.in. z miastem, ufundowała firma Energa (przy Urzędzie Miejskim ul. Nowe Ogrody, stacja paliw ul. Zwycięstwa 13 oraz w pobliżu Olivia Business Centre).

ZOO stacja dokujaca ladowania23336286 160473987888960 755399672 o

Stacja dokująca przed  jedną z bram oliwskiego zoo               fot. Emilia Salach/Gdański Ogród Zoologiczny

Ładowanie samochodu elektrycznego jest bezpłatne. Trzeba jednak mieć specjalną kartę identyfikacyjną, którą wydają Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Energa – dodaje Piotr Grzelak. – Liczymy, że w promocję ekologicznego transportu w Gdańsku włączą się także dealerzy samochodowi. Razem możemy zdziałać więcej.

Auta o napędzie elektrycznym nie są tanie. Ceny nowych pojazdów wahają się od ok. 34 tys. zł (najtańsza wersja Renault Twizy) do ok. 180 tys. zł (najdroższa wersja BMW i3).

Co to jest hybryda plug-in?

Samochody z napędem hybrydowym plug-in to półelektryczne auta, których baterie można ładować przy użyciu prądu z sieci elektrycznej. Mogą poruszać się wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej przez dłuższy czas, na dłuższym dystansie i na żądanie kierowcy oraz mają dodatkową zaletę, że można przejść na napęd elektryczny wtedy, gdy jest to konieczne.

Klasyczna hybryda umożliwia ładowanie baterii tylko i wyłącznie podczas jazdy. Jest to realizowane na dwa sposoby: korzystając z energii kinetycznej lub z pracy silnika spalinowego. Natomiast napęd hybrydowy plug-in pozwala ładować baterię na trzeci sposób, czyli przy użyciu wtyczki podłączonej do sieci. Akumulator można regenerować używając sieci typowo domowej o napięciu 230V, co trwa kilka godzin lub przy pomocy stacji szybkiego ładowania o dużej mocy.

Kolejne ulice z płatnym parkowaniem

Od 6 listopada (poniedziałek) poborem opłat parkingowych zostaną objęte nowe ulice w dzielnicach Wrzeszcz i Aniołki – informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. – Dodatkowo na czterech ulicach we Wrzeszczu pobór opłat zostanie rozszerzony o nowe odcinki. Tym samym w Gdańsku przybędzie 767 płatnych miejsc parkingowych oraz 56 parkomatów.

Wykaz nowych ulic, na których będzie obowiązywało płatne parkowanie:

WRZESZCZ
– Do Studzienki
– Matejki
– Pileckiego
– Wassowskiego
– Kossaka
– Akacjowa
– Matki Polki
– Topolowa
– Podleśna
– Kołłątaja
– Staszica
– Dekerta
– Obywatelska
– Traugutta
– Miszewskiego
– Waryńskiego
– Batorego
– Sosnowa (po zakończeniu prac związanych z budową budynku mieszkalno-usługowego przy tej ulicy)

ANIOŁKI
– Traugutta

Wykaz ulic, na których objęte opłatą parkingową będą nowe odcinki:

WRZESZCZ
– Grunwaldzka (nr 16-51, po prawej stronie ulicy, w kierunku dzielnicy Oliwa);
– Jaśkowa Dolina (od ul. Sobótki do ul. Matejki, po prawej stronie ulicy, w kierunku ul. Matejki);
– Sobótki (od ul. Matejki do ul. Jaśkowa Dolina, po obu stronach ulicy);
– Zator-Przytockiego (od ul. Waryńskiego do ul. Konopnickiej, po obu stronach ulicy).

Pobór opłat w nowych miejscach będzie odbywał się od 6 listopada 2017 r.

Pr/UMG/GZDiZ

Ostatnia edycja: 6 listopada, 2017 o 12:09