Reklama

Stary Ziomek i Morze w Oliwie

Powstał nowy film o historii Oliwy. Na warsztat naszą dzielnicę wzięła ekipa kanału „Stary Ziomek i Morze”.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Oficjalna premiera filmu o Oliwie odbyła się 17 sierpnia na kanale youtube „Stary Ziomek i Morze”.

Jego ekipa od ponad dwóch lat realizuje filmy w przeważającej części poświęcone Gdańskowi.  Bardzo dobrze się je ogląda dzięki pięknym zdjęciom i ciekawie prowadzonej opowieści.

Bohaterami opowieści „Starego Ziomka” były m. in. Stogi, Nowy Port, Dolne Miasto czy Wyspa Sobieszewska.

Dlaczego teraz Oliwa?

Ten film jest naturalną kontynuacją naszej opowieści o Gdańsku i Pomorzu. Do tej pory wiele osób o naszym mieście opowiadało i pisało, ale nikt chyba nie obrał drogi filmowej – odpowiada Kamil Suchta, ½ składu „Stary Ziomek i Morze”. – W pewien sposób powielamy historię filmów z Wyspy Sobieszewskiej, gdzie opowiadaliśmy o jej historii; była opowieść jak Wyspa powstała, opowieść mieszkańców o tym miejscu oraz dokument o przeprawie promowej. Oliwa zaś skrywa inne tajemnice i mamy nadzieję je odkryć w naszych filmach.

Mający dziś premierę film o opowiada historię od momentu jej powstania do końca II Wojny Światowej. Konsultacji udzielał dr Adam Kromer, historyk, specjalista od heraldyki oraz autor publikacji o Oliwie.

Autorzy kanału popularyzującego historię miasta odkryli w naszej dzielnicy kopalnię tematów.

– Ten film jest pierwszy z oliwskiej serii, gdyż w planach są jeszcze co najmniej 3, 4  lub więcej. Co jednak powstanie, to czas pokaże – mówi Kamil Suchta.

Niezwykle ważną rolę w filmach „Starego Ziomka” odgrywają zdjęcia wykonane z drona.

– Bardzo miłym zaskoczeniem było zobaczyć z drona starą Oliwę, gdzie dominuje niskie zabudowanie i cała dzielnica i spowita jest dużą ilością zielenią:) Coś wspaniałego! – zachwyca się współautor filmu.

No to teraz pozostaje nam zaprosić do obejrzenia filmu o Oliwie.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 17 sierpnia, 2023 o 18:28