Reklama

Stefan Chwin – wykład i debata na 100 – lecie odzyskania niepodległości

W poniedziałek, 8 października o godz. 18, w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się przedostatnia Gdańska Debata Obywatelska w ramach pomorskiego programu Niepodległa 1918–2018. Gościem debaty „Dziedzictwo i nowoczesność. Polska i Polacy 1918–2018″ będzie gdańszczanin, profesor Stefan Chwin. Po wykładzie odbędzie się otwarta debata z udziałem publiczności. 

Stefan i Krystyna Chwinowie | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W poniedziałek, 8 października o godz. 18, w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się przedostatnia Gdańska Debata Obywatelska w ramach pomorskiego programu Niepodległa 1918–2018. Gościem debaty „Dziedzictwo i nowoczesność. Polska i Polacy 1918–2018″ będzie gdańszczanin, profesor Stefan Chwin. Po wykładzie odbędzie się otwarta debata z udziałem publiczności. 

Gdańskie Debaty Obywatelskie to cykl 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski, które są kluczowym punktem programu Niepodległa 1918–2018 obejmującego województwo pomorskie, upamiętniającego setną rocznicę odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku.

Między tradycją a nowoczesnością

Wśród symboli społeczeństwa II RP możemy wymienić kardynała Adama Sapiehę, metropolitę greckokatolickiego Andrija Szeptyckigo, metropolitę kościoła prawosławnego Dionizego oraz cadyka Abrahama Mordechaja Altera, jak też wybitnych intelektualistów i twórców europejskiego formatu – socjologa Floriana Znanieckiego, pisarza, tłumacza, działacza społecznego Tadeusza Boya-Żeleńskiego, matematyka Stefana Banacha, konstruktora Stefana Bryłę czy doktora medycyny Leopolda Hirszfelda.

– Nie mniej reprezentatywna dla tamtego czasu jest postać niezamożnego chłopa polskiego z Mazowsza, ukraińskiego z Pokucia, białoruskiego z Polesia, czy też żydowskiego „mieszczanina” z Dawidgródka. Społeczeństwo II RP, mimo różnic międzyzaborowych będących konsekwencją epoki rozbiorowej, zmierzało ku modernizacji i nowoczesności –  mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich. – Proces ten przerwała II wojna światowa, a po 1945 roku proces przemian zwielokrotnił się za sprawą przejęcia władzy przez komunistów, wpierw reformy rolnej, nacjonalizacji przemysłu i usług, a po 1948 roku gwałtownej industrializacji według wzorów sowieckich. Była to jednak modernizacja wysoce jednostronna, ułomna. I ostatecznie zakończyła się bankructwem państwa komunistycznego w 1989 roku. Społeczeństwo III RP wydaje się dziś gotowe, by dokonać obiektywnej oceny minionego stulecia. Ale jak pojmuje i rozumie hasła tradycji oraz nowoczesności? Jak dalece zmieniliśmy się jako wspólnota obywatelska? Dokąd zmierzamy? To tylko część pytań, na które odpowie profesor Stefan Chwin

Spotkanie z cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich odbędzie się 8 października 2018 r. (poniedziałek) o godz. 18:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Otwartą debatę po zakończeniu prelekcji poprowadzi redaktor Jerzy Sosnowski. Całość potrwa max. 2, 5 godziny. Wstęp wolny.

Natomiast 6 listopada 2018 r. odbędzie się ostatnia Gdańska Debata Obywatelska. W Ratuszu Głównego Miasta wystąpi profesor Krzysztof Pomian z wykładem pt. „Kultura polska w kulturze świata”.  

Stefan Chwin (ur. 1949 r., w Gdańsku) – pisarz i eseista, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem wielu powieści i książek historyczno-literackich. Członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Przełomowym momentem w jego karierze pisarskiej była powieść Hanemann (1995), przetłumaczona na wiele języków obcych.

Chwin plansza

umg

Ostatnia edycja: 4 października, 2018 o 08:33