Reklama

Strażaczki i strażacy wbiegli na szczyt Olivia Star

34 piętra i 885 schodów do pokonania w pełnym rynsztunku miało 48 drużyn startujących w VII Mistrzostwach Województwa Pomorskiego Strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Najszybszym strażakom pokonanie 885 schodów zajęło to zaledwie 6 minut.

Strażaczki i strażacy wbiegli na szczyt Olivia Star
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Strażacy musieli wbiec na wysokość 140 metrów nad ziemią z ekwipunkiem ważącym nawet 20 kg i składającym się ze środków ochrony osobistej, wężów strażackich czy prądownic.

W tegorocznej edycji mistrzostw po raz pierwszy wzięły udział także kobiety. O zwycięstwo rywalizowały Katarzyna Jakubek i Jolanta Chibowska ze szkoły aspirantów PSP w Krakowie.

Na co ja się zgodziłam!

Wpływ takiej inicjatywy jest na pewno ogromny, ten rodzaj wysiłku pokazuje nam jakie granice możemy przekroczyć, które tkwią głównie w naszych głowach – mówi Katarzyna Jakubek. –  Gdy przezwyciężymy kryzys mówiący nam „odpuść” możemy później zdziałać naprawdę wiele, pokazując w tym siłę i przede wszystkim odwagę, której nie może nam brakować podczas takich działań. Są to może proste rzeczy, lecz strażak zawsze musi zachować zimną krew, spokój oraz opanowanie i podczas takich wydarzeń możemy sprawdzić nasze możliwości i wytrenować zawziętość oraz siłę wojownika.

Okazuje się, że takie wbiegnięcie to nie tylko wysiłek fizyczny ale również bitwa myśli.

Myślę, że to jest bardzo dobra inicjatywa, ponieważ hartuje charakter, pozwala na przełamywanie własnych barier oraz pozwala sprawdzić granicę wytrzymałości organizmu. Podczas pokonywania pięter czasami trwa walka z własnym umysłem i są prowadzone wewnętrzne motywujące dialogi. Taki trening pokazuje nam, że wszystkie słabości da się przezwyciężyć i nie wolno się poddawać – twierdzi Jolanta Chibowska ze szkoły aspirantów PSP w Krakowie.

Czy było trudno?

– Oczywiście, że tak. Był moment kryzysowy w którym już wmawiałam sobie, żeby odpuścić, lecz właśnie ta zawziętość i świadomość, że to jest tylko mały kryzys, którego doświadcza niemal każdy zawodnik siedzi tylko w naszej głowie. W takich momentach polecam myśleć o naszych bliskich, którzy właśnie mogliby potrzebować pomocy na samym szczycie budynku, motywacja jest ogromna, gdyż nikt na pewno nie chce, aby ktoś z naszych najbliższych cierpiał – radzi Katarzyna Jakubek.

– Bieg bardzo mi się podobał, chociaż przy 20 piętrze w głowie pojawiło się: na co ja się zgodziłam! – mówi Jolanta Chibowska. – Gdy już dotarłam na górę nasunęła się myśl: było warto! Chce jeszcze raz! Było ciężko, ale satysfakcja na górze zrewanżowała ból i walkę, która była podczas biegu.

Trening czyni mistrza

Jak podkreśla bryg. Mirosław Cyrson z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku, rywalizacja w Olivii Star jest ważnym elementem sprawdzenia przygotowania drużyn do pełnienia służby w coraz bardziej wymagających warunkach pracy strażaków

Skala wyzwań i zakres obowiązków strażaków z roku na rok się zwiększają, a i ilość zdarzeń i interwencji rośnie. Trening pozwala strażakom być przygotowanymi do bardzo zróżnicowanych zadań.  Zatem mistrzostwa, które rozgrywają się w Olivii, są ważne dla naszej społeczności strażackiej, gdyż pomagają utrzymać sprawność fizyczną, która jest nieodzownym elementem w naszych działaniach. Trening ułatwia strażakom późniejszą skuteczność w prowadzeniu działań ratowniczo-gaśniczych – podkreśla bryg. Mirosław Cyrson.

Zwycięzcami VII edycji Mistrzostw została drużyna Komendy Miejskiej PSP w Toruniu, pokonując ten dystans w zaledwie 6 minut i 14 sekund. Drugie miejsce zajęła drużyna z Komendy Miejskiej w Gdyni z wynikiem 6 i 21 sekund. Trzecie przypadło strażakom z Komendy Powiatowej Wejherowo z czasem 6 minut i 25 sekund. 

Najlepsze dwie strażackie pary będą reprezentowały Pomorze w zawodach ogólnopolskich, które 14 września odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. 

Pw/mat. prasowe Olivia Centre

Ostatnia edycja: 5 września, 2024 o 22:40