Reklama

Strefa ograniczonego postoju – Straż Miejska zapowiada zmasowane kontrole

Posypią się mandaty dla źle parkujących w strefach ograniczonego postoju. Straż Miejska zapowiada wzmożone kontrole na ulicach miasta objętych takimi strefami.

fot. Tomasz Strug (archiwalne)
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Posypią się mandaty dla źle parkujących w strefach ograniczonego postoju. Straż Miejska zapowiada wzmożone kontrole na ulicach miasta objętych takimi strefami.

Mieszkańcy od dawna skarżą się na brak egzekwowania zakazu postoju samochodów bez abonamentów poza miejscami wyznaczonymi do płatnego parkowania. Pracownicy GZDiZ sprawdzają tylko, czy opłacony postój maja samochody stojące na miejscach płatnych. Po za nimi, stać mogą tylko posiadacze abonamentów, jednak kontrolą tego mogą zajmować się wyłącznie strażnicy miejscy lub policjanci. Bezkarność łamiących zasady stref ograniczonego postoju ma zostać ograniczona. To m.in. wynik interwencji Zarządu Dzielnicy Oliwa.

Działania straży miejskiej rozpoczną się w czwartek 21 września w Oliwie i Wrzeszczu – informuje Wojciech Siółkowski, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku. – W kolejnych dniach akcją objęte zostaną wszystkie Strefy Ograniczonego Postoju na terenie Gdańska. Wzmożone kontrole będą prowadzone przynajmniej do końca września.

Stref Ograniczonego Postoju (SOP) jest sześć: Główne Miasto (AG), Stare Miasto (AS), Wrzeszcz (AW), Aniołki (BA), Oliwa (BO) oraz Przymorze (BP). Są one połączone ze Strefami Płatnego Parkowania (SPP). Kierowca, który chce zaparkować pojazd na terenie SOP, musi znać obowiązujące tam zasady!

Jak działa Strefa Ograniczonego Postoju?

Przed wjazdami do każdej ze stref stoją znaki B-39 (strefa ograniczonego postoju) z informacją, że zakaz nie dotyczy posiadacza identyfikatora wydanego przez zarządcę drogi. Każdy, kto ma taki dokument (m.in. mieszkaniec), może zaparkować auto w strefie na ogólnych zasadach – czyli tam, gdzie pozwalają na to przepisy Prawa o Ruchu Drogowym (w odpowiedniej odległości od przejść przez jezdnię i skrzyżowań, poza drogami i pasami dla rowerów, uwzględniając obowiązek pozostawienia pieszym 1,5 metra szerokości chodnika).


Ten, kto nie ma identyfikatora, może jedynie zatrzymać się na terenie SOP (do jednej minuty). Parkowanie dozwolone jest tylko na miejscach płatnych, oznakowanych znakami pionowymi i poziomymi.

Podstawowa zasada obowiązująca w Strefie Ograniczonego Postoju:
Mam identyfikator? – strefa mnie nie dotyczy.
Nie mam identyfikatora? – parkuję tylko na miejscu płatnym!

Zaparkowanie samochodu w Strefie Ograniczonego Postoju bez odpowiedniego identyfikatora oznacza dla kierowcy mandat w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny.

Pp/sm

Ostatnia edycja: 20 września, 2017 o 14:37