Reklama

Szczątki radzieckiego czołgu odkryto w Jelitkowie

Koło czołgu T-34 oraz karabin maszynowy DT i łuski od czołgowej amunicji odkopano przy ul. Wypoczynkowej w Jelitkowie.

Członkowie fundacji Latebra rozkopują wskazane przez mieszkańca miejsc przy ul. Wypoczynkowej. fot. Kuba Kowalski
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Znaleziska odkopano metr od chodnika ul. Wypoczynkowej. A wszystko to dzięki dokładnej pamięci jednego z mieszkańców.

Jakiś czas temu dostałem sygnał od mieszkańca Jelitkowa o miejscu, gdzie mogą znajdować się szczątki radzieckiego czołgu T-34, z tą wiedzą skontaktowałem się z Fundacja Latebra i dzisiaj, po uzyskaniu wszelkich stosownych zgód, pod nadzorem archeologa, przystąpiono do poszukiwań

– mówi Kuba Kowalski, kolekcjoner, badacz lokalnej historii i twórca profilu „Dawne Przymorze”.

Opowieść o czołgu znajdującym się niedaleko plaży rozpaliła wyobraźnię poszukiwaczy. W pewnym momencie wykrywacze wskazały sporych rozmiarów sygnał.

Fot. Kuba Kowalski

Po rozkopaniu miejsca znaleziono koło od czołgu T-34, destrukt karabinu maszynowego DT w wersji czołgowej, łuski amunicji oraz metalowe elementy, które musiały odpaść od tego czołgu. Samej maszyny nie odnaleziono, musiała zostać po wojnie zezłomowana.

Nie wiadomo co się stanie ze znaleziskami. Zdecyduje o tym Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Historia walk sprzed 78 lat

Skąd czołgi w Jelitkowie? Pod koniec marca 1945 roku trwały zacięte walki wokół okrążanego Gdańska. Od rana 25 marca wojska 2 Frontu Białoruskiego nacierały całym pasem od Jelitkowa wzdłuż brzegu morza oraz z Oliwy wzdłuż dzisiejszej al. Grunwaldzkiej i ul. Wita Stwosza w kierunku Brzeźna i lotniska we Wrzeszczu.

Radzieckie „Katiusze” – skierowane w stronę Gdańska radzieckie wyrzutnie rakietowe przy kościele św. Piotra w Jelitkowie.

Po zajęciu Jelitkowa rankiem 25 marca rosyjskie czołgi nacierały dalej w kierunku Brzeźna. Tutaj jednak drogę do Nowego Portu zagrodził im przerzucony do Brzeźna 23 marca  62 regiment grenadierów korpusu pancernego 7 dywizji piechoty, który okopał się wokół Brzeźna i Zaspy. Opór tego regimentu – oddziały z nazwami zamiast numerów były jednostkami elitarnymi i często także lepiej uzbrojonymi – pozwolił jeszcze jednemu statkowi z rannymi i uciekinierami o nazwie „Ubena” opuścić port – i jak się okazało ostatniemu.

Heinz Voellner – Fragment artykułu „Die Abwehrkämpfe westlich Oliva und Zoppot Mitte März 1945„ z czasopisma „Unser Danzig”.
Czołg radziecki przy alei Grunwaldzkiej na wysokości skrzyżowania z ul. Derdowskiego. Na zdjęciu widoczna kamienica przy al. Grunwaldzkiej 485.

Po zakończeniu wojny, jeszcze wiele lat wraki czołgów niemieckich i radzieckich straszyły w wielu miejscach. Gromadzono je w kilku skupiskach przed zezłomowaniem. Jednym z takich placów był teren późniejszego składu opałowego przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie – dziś w tym miejscu znajduje się salon Mercedesa.

Pw

Ostatnia edycja: 14 kwietnia, 2023 o 21:59