Szczątki radzieckiego czołgu odkryto w Jelitkowie
Koło czołgu T-34 oraz karabin maszynowy DT i łuski od czołgowej amunicji odkopano przy ul. Wypoczynkowej w Jelitkowie.

Znaleziska odkopano metr od chodnika ul. Wypoczynkowej. A wszystko to dzięki dokładnej pamięci jednego z mieszkańców.
– Jakiś czas temu dostałem sygnał od mieszkańca Jelitkowa o miejscu, gdzie mogą znajdować się szczątki radzieckiego czołgu T-34, z tą wiedzą skontaktowałem się z Fundacja Latebra i dzisiaj, po uzyskaniu wszelkich stosownych zgód, pod nadzorem archeologa, przystąpiono do poszukiwań
– mówi Kuba Kowalski, kolekcjoner, badacz lokalnej historii i twórca profilu „Dawne Przymorze”.
Opowieść o czołgu znajdującym się niedaleko plaży rozpaliła wyobraźnię poszukiwaczy. W pewnym momencie wykrywacze wskazały sporych rozmiarów sygnał.

Po rozkopaniu miejsca znaleziono koło od czołgu T-34, destrukt karabinu maszynowego DT w wersji czołgowej, łuski amunicji oraz metalowe elementy, które musiały odpaść od tego czołgu. Samej maszyny nie odnaleziono, musiała zostać po wojnie zezłomowana.
Nie wiadomo co się stanie ze znaleziskami. Zdecyduje o tym Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Historia walk sprzed 78 lat
Skąd czołgi w Jelitkowie? Pod koniec marca 1945 roku trwały zacięte walki wokół okrążanego Gdańska. Od rana 25 marca wojska 2 Frontu Białoruskiego nacierały całym pasem od Jelitkowa wzdłuż brzegu morza oraz z Oliwy wzdłuż dzisiejszej al. Grunwaldzkiej i ul. Wita Stwosza w kierunku Brzeźna i lotniska we Wrzeszczu.

Po zajęciu Jelitkowa rankiem 25 marca rosyjskie czołgi nacierały dalej w kierunku Brzeźna. Tutaj jednak drogę do Nowego Portu zagrodził im przerzucony do Brzeźna 23 marca 62 regiment grenadierów korpusu pancernego 7 dywizji piechoty, który okopał się wokół Brzeźna i Zaspy. Opór tego regimentu – oddziały z nazwami zamiast numerów były jednostkami elitarnymi i często także lepiej uzbrojonymi – pozwolił jeszcze jednemu statkowi z rannymi i uciekinierami o nazwie „Ubena” opuścić port – i jak się okazało ostatniemu.
Heinz Voellner – Fragment artykułu „Die Abwehrkämpfe westlich Oliva und Zoppot Mitte März 1945„ z czasopisma „Unser Danzig”.

Po zakończeniu wojny, jeszcze wiele lat wraki czołgów niemieckich i radzieckich straszyły w wielu miejscach. Gromadzono je w kilku skupiskach przed zezłomowaniem. Jednym z takich placów był teren późniejszego składu opałowego przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie – dziś w tym miejscu znajduje się salon Mercedesa.
Pw
Ostatnia edycja: 14 kwietnia, 2023 o 21:59