Reklama

Tramwaj gdańskiego bówki

Od dziś po Gdańsku będzie jeździł tramwaj, którego patronem został Brunon Zwarra – pisarz, działacz społeczny, autor m.in. „Wspomnień gdańskiego bówki” oraz książki „Gdańsk 1939″. 

Aleksandra Dulkiewicz, wraz z członkami rodziny Brunona Zwarry odsłania na tramwaju napis prezentujący imię i nazwisko patrona pojazdu. Z prawej strony stoi Piotr Borawski. | fot Grzegorz Mehring / gdansk.pl
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Od dziś po Gdańsku będzie jeździł tramwaj, którego patronem został Brunon Zwarra – pisarz, działacz społeczny, autor m.in. „Wspomnień gdańskiego bówki” oraz książki „Gdańsk 1939″. 

Uroczystość nadania tramwajowi PESA Jazz Duo im. Brunona Zwarry odbyła się dziś rano na przystanku Nowe Ogrody, przy Urzędzie Miejskim.

Oprócz władz miasta w uroczystości uczestniczyli również udział członkowie rodziny patrona oraz przedstawiciele Muzeum Gdańska, Rady Społecznej przy Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska im. B. Zwarry, Stowarzyszenia Biskupia Górka oraz spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Od Biskupiej Górki po Oliwę

Brunon Zwara był człowiekiem z krwi i kości, postacią o niezwykle ciekawej biografii. Życzę wszystkim, którzy będą podróżowali tym tramwajem, gdy zobaczą, że jest imienia Brunona Zwarry, aby sobie pomyśleli, co oni – co my możemy zrobić codziennie dla naszego miasta, dla naszej ojczyzny – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Tramwaj mający swojego patrona jest w pewnym sensie pomnikiem. Jest pomnikiem, który krąży w przestrzeni Gdańska. W przypadku Brunona Zwarry ta myśl jest szczególna, gdyż tramwaj będzie krążył po miejscach dla niego najważniejszych – od Biskupiej Górki, na której spędził dzieciństwo, przez Wrzeszcz, gdzie pracował, po Oliwę, gdzie przez wiele lat mieszkał – mówił Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska.  

Na uroczystości byli obecni również przedstawiciele rodziny Brunona Zwarry – m. in. jego córki, syn oraz wnuki.

Chciałabym w imieniu rodziny podziękować pani prezydent i wszystkim osobom, które się przyczyniły do zrealizowania tej inicjatywy – tego pięknego tramwaju. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że będzie jeździł tramwaj z imieniem naszego ojca, tym bardziej, że tata miał w swoim życiorysie taki epizod, że pracował w Zakładach Komunikacji Miejskiej – wspominała Maria Dryżał, córka Brunona Zwarry.

Będzie reedycja prac Brunona Zwarry

Brunon Zwarra zawsze podkreślał, że to co miał do powiedzenia, powiedział w swoich książkach. To na czym mu zależało najbardziej to była pamięć zawarta w książkach. My dzisiaj, jako Muzeum Gdańska spełnimy ten testament – mówił Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska. 

Brunona Zwarrę pamiętamy jako kustosza pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska. Ale był on również pisarzem, autorem nie tylko prac historycznych dotyczących biografii i pamięci o tej społeczności tak straszliwie doświadczonej w trakcie i po II Wojnie Światowej, ale również był autorem wielu powieści, w tym powieści historycznych. Dzisiaj chciałem pokazać pierwszą książkę, która stanowi początek reedycji wszystkich prac Brunona Zwarry – wyjaśniał prof. Waldemar Ossowski – dyrektor Muzeum Gdańska.

waldemar ossowski dyrektor muzeum gdanska fot grzegorz mehring

Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska prezentuje książkę pt. W gdańskiej twierdzy.  fot Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Z okazji nadania tramwajowi PESA Jazz Duo im. Brunona Zwarry oraz przypadającej 18 października 101. rocznicy urodzin nestora Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, Muzeum Gdańska przygotowało trzecie wydanie powieści historycznej „W gdańskiej Twierdzy”. To opowieść o losach internowanych w Twierdzy Wisłoujście oficerów powstania listopadowego (1830-1831) powstała na podstawie pamiętników Polaków i Niemców, którzy byli jego świadkami, bądź uczestnikami wydarzeń. Obok fikcyjnych postaci pojawiają się także te autentyczne, przypomniane dzięki Gdańskiemu almanachowi miejskiemu i adresowemu z 1831 r. 283-stronnicową publikację, ilustrowaną archiwalnymi materiałami ze zbiorów Muzeum Gdańska, Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Biblioteki Gdańskiej PAN będzie można nabyć w oddziałach Muzeum Gdańska w cenie 49,99 zł. 

Tym wydaniem Muzeum Gdańska rozpoczyna wieloletni, zainicjowany przez prezydenta Pawła Adamowicza projekt reedycji prac autora o historii miasta i jego lokalnej społeczności. W porozumieniu ze spadkobiercami praw do dzieł Brunona Zwarry planowane są wydania wszystkich najważniejszych prac, w tym „Gdańsk 1939” oraz pięciotomowych „Wspomnień gdańskiego bówki”. Publikacje maja być wydawane przy okazji rocznic związanych z twórczością, życiem pisarza oraz historią Polaków w okresie międzywojennym.

Haiku i mural dla Zwarry

Jolanta Kajzer okładka książki Chleb przy chlebie

Tramwaj i reedycja książek to nie jedyna forma upamiętnienia zmarłego przed dwoma laty Brunona Zwarry.

W ubiegłym roku ukazała się książką Jolanty Kajzer (w języku polskim i angielskim) pt. „Chleb przy chlebie / Bread by Bread – Haiku w 100. Rocznicę Urodzin Brunona Zwarry – gduńści bówki”. Pochodząca z Gdańska autorka inspirację do swoich haiku znalazła we wspomnieniach Zwarry i miejscach, które kochał. Tomik wydany przez wydawnictwo Marpress otrzymał Honorowe Wyróżnienie w głównej kategorii konkursu Merit Book Awards 2020 Amerykańskiego Towarzystwa Haiku w USA.

W sierpniu tego roku pod wiaduktem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przy ul. Polanki powstał mural upamiętniający Brunona Zwarrę. Autorem pracy jest Piotr „Tuse” Jaworski wraz z Titosem. Mural przedstawia portret Brunona Zwarry na tle przedwojennej panoramy Gdańska.

Brunon Zwarra urodził się 18 października 1919 roku na Biskupiej Górce w Gdańsku. Działał w polskich organizacjach Wolnego Miasta Gdańska. Był więźniem obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen. Po wojnie zaczął pisać. Cała jego twórczość poświęcona jest dokumentowaniu, utrwalaniu i popularyzacji wiedzy o historii Gdańska, Kaszub i Pomorza.

Opublikował: autobiograficzne „Wspomnienia gdańskiego bówki” , „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan” oraz powieści historyczne „Gdańszczanie” i „W gdańskiej twierdzy”.  

Po wojnie Brunon Zwarra osiadł w domu przy ul. Spacerowej w Oliwie. Zmarł 14 sierpnia 2018 roku. Spoczywa na Cmentarzu Oliwskim.

Pw/ mat.UMG

{Facebook}https://www.facebook.com/watch/?v=384328345938567{/Facebook}

Ostatnia edycja: 16 października, 2020 o 21:35