Reklama

UG deklaruje solidarność z Ukrainą i szykuje się na przyjęcie studentów z objętego wojną kraju

Senat Uniwersytetu Gdańskiego jednogłośnie poparł uchwałę – Deklarację solidarności z Ukrainą. Uczelnia przygotowuje sie na przyjęcie studentów z kraju objętego inwazją wojsk Rosji.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Senat Uniwersytetu Gdańskiego jednogłośnie poparł uchwałę – Deklarację solidarności z Ukrainą. Uczelnia przygotowuje sie na przyjęcie studentów z kraju objętego inwazją wojsk Rosji.

– Sytuacja zmieniła się dramatycznie. Mamy do czynienia z dramatycznym konfliktem za naszymi granicami – mówił prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu uczelni.  – UG może zostać zaangażowana w pomoc Ukrainie. Możemy być poproszeni o udzielenie wsparcia potencjalnym uchodźcom. Zwracam się do studentów, aby przygotowali się na przyjęcie studentów z Ukrainy.

Stanowisko UG zostanie przesłane do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Uchwała nr 22

Senatu Uniwersytetu Gdańskiego

z dnia 24 lutego 2022 roku

Deklaracja solidarności z Ukrainą

Na podstawie § 28 ust. 1 pkt 25 Statutu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 13 czerwca 2019 r. (ze zm.) – uchwala się, co następuje:

§ 1.

      Wieloletnia współpraca ze środowiskami akademickimi w Ukrainie, obecność studentów i pracowników ukraińskich wśród członków naszej społeczności oraz dbałość o wspólne, europejskie wartości, takie jak wolność, równość i sprawiedliwość – upoważniają Senat Uniwersytetu Gdańskiego do jednoznacznego potępienia agresji militarnej Rosji na niepodległą Ukrainę oraz wyrażenia solidarności z obywatelami Ukrainy w trudnym momencie walki o zachowanie suwerenności i integralności swojego państwa.

      Niniejszy apel jest również deklaracją udziału we wszystkich programach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, które zostaną utworzone w celu wsparcia studiujących i pracujących w Polsce obywateli Ukrainy. 

§ 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Senatu
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
prof. dr hab. Piotr Stepnowski, czł. koresp. PAN

żródło: UG

Ostatnia edycja: 24 lutego, 2022 o 11:48