Reklama

UG nie ma pieniędzy na budowę centrum sportowego przy ul. Wita Stwosza

Uniwersytet Gdański zaczyna się uginać finansowo od zaciągniętego kredytu oraz rosnących kosztów utrzymania uczelni. Rektor zdecydował o wstrzymaniu procedowania budowy Centrum Sportowego. Budowa nawet nigdy nie ruszyła. Teraz projekt ma być mniejszy, podzielony na etapy i rozciągnięty w realizacji na długie lata.

Tablica informacyjna o budowie Centrum Sportu UG - zdjęcie z 2019 roku | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Uniwersytet Gdański zaczyna się uginać finansowo od zaciągniętego kredytu oraz rosnących kosztów utrzymania uczelni. Rektor zdecydował o wstrzymaniu procedowania budowy Centrum Sportowego. Budowa nawet nigdy nie ruszyła. Teraz projekt ma być mniejszy, podzielony na etapy i rozciągnięty w realizacji na długie lata.

Wszyscy szykują się do zaciskania pasa. Podobnie jest z oliwską uczelnią wyższą. 29 września, podczas obrad senatu Uniwersytetu Gdańskiego, rektor prof. Piotr Stepnowski przedstawił informacje o kondycji finansowej uczelni. A ta zaczyna budzić niepokój.

Okazuje się, że koszty utrzymania uczelni znacznie przewyższą środki otrzymane z ministerstwa. Rosną również koszty obsługi kredytu zaciągniętego przez UG.

Z tych powodów rektor zdecydował o przeznaczaniu środków z komercjalizacji na stopniową spłatę kredytu obrotowego. – Chcemy z Kwestor (główna księgowa UG) przedłożyć w tej sprawie Senatowi wiążącą uchwałę – mówił rektor. – Uważamy, że jeśli nie zaplanujemy uwolnienia się od kredytu obrotowego – będziemy mieć poważne problemy. Ta decyzja znalazła zrozumienie u członków Rada Uczelni, która zapowiedziała, że nie wyrazi zgody na dalsze kredytowanie.

Te same powody zdecydowały o wstrzymaniu procedowania budowy Centrum Sportowego na terenie dawnego stadionu przy ul. Wita Stwosza.

Koniec budowy, która się nie rozpoczęła

Nie jesteśmy w stanie ponieść kosztów budowy tej inwestycji – mówił prof. Piotr Stepnowski. – Podjąłem decyzję o wstrzymaniu działań. Poprosiłem Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu o przygotowanie nowych ram dla projektu mniejszego i rozbitego na wiele etapów i lat. Środki, które są zamrożone w obligacjach – tam pozostaną, natomiast środki z zeszłego roku z ministerstwa zasilą rachunek bieżący, ponieważ podsumowanie trzeciego kwartał nie budzi naszego optymizmu.

Przypomnijmy, zapowiadana od wielu lat budowa miała ruszyć w ubiegłym roku.  W ramach nowego Centrum Sportowego UG przy ul. Wita Stwosza 31/37 miały powstać: dwie pełnowymiarowe hale sportowe, trybuny na ponad 500 widzów, sala fitness, siłownia, ścianka do wspinaczki, stadion piłkarski, korty tenisowe oraz bieżnia 4-torowa z nawierzchnią poliuretanową. Finansowanie inwestycji zaplanowano ze środków własnych uczelni oraz funduszy zewnętrznych – m.in. budowę kompleksu wstępnie zakwalifikowano do Programu Ministerstwa Sportu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

Fotowoltaika szansą na obniżenie rachunków za energię

Rektor zapewnił, że kontynuowane będą podjęte wcześniej rozwiązania systemowe, czyli montaż farm fotowoltaicznych. Takie instalacje zamontowano już na dachu budynku Neofilologii.

– Staramy się pozyskiwać dodatkowe środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który uruchomił specjalne środki na taki cel dla uczelni – dodał rektor Stepnowski. Zachęcał Senat uczelni do działań proekonomicznych, ponieważ koszty utrzymania uczelni znacznie przewyższą środki otrzymane z ministerstwa. Należy więc zabezpieczyć się w taki sposób, żeby możliwie bezpiecznie przejść przez kryzys.

Pw/UG

Ostatnia edycja: 4 października, 2022 o 20:37