Reklama

Upamiętnienie oliwskiej damy w kapeluszu

Na ścianie kamienicy przy al. Grunwaldzkiej 496 w której przez 77 lat żyła Danuta Rolke – Poczman, odsłonięto tablicę upamiętniającą tę ważną dla Oliwy postać.

Fot. B. Bańka / gdansk.pl
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Danuta Rolke-Poczman była architektką, prezeską Pracowni Architektonicznej ZAPA, założycielką i prezeską Stowarzyszenia „Stara Oliwa” oraz zasłużoną dla dzielnicy animatorką życia artystycznego w Domu Zarazy. Odeszła 2 lata temu w czasie pandemii w wieku 86 lat. 

Z wnioskiem o upamiętnienie tej wybitnej postaci wystąpili do Biura Prezydenta ds. Kultury przedstawiciele Stowarzyszenia Stara Oliwa.  

Wydarzenie rozpoczęto od odegrania Hejnału Oliwskiego, którego pomysłodawczynią była właśnie Danuta Rolke-Poczman. Mia on upamiętnić Pokój Oliwski podpisany na terenie Opactwa Cystersów w Oliwie w 1660 r. Autorem hejnału jest Jadwiga Możdżer.

Jako pierwsza przemówiła Prezydent Gdańska.

 – Danuta Poczman miała zwyczaj przychodzić do siedziby Rady Miasta Gdańska podczas sesji i załatwiać sprawy Domu Zarazy. Była w tym niezwykle skuteczna i nigdy nie dała się zwieść – wspominała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Historie z Panią Danutą są dla mnie cały czas bardzo żywe, choć minęło już ponad dwa lata od jej odejścia.- Bardzo się cieszę, że tradycja umieszczania tablic zasłużonych, wybitnych, nietuzinkowych gdańszczan w miejscu ich zamieszkania jest kontynuowana. Dziękuję wszystkim inicjatorom oraz wspólnocie mieszkaniowej, której zgoda była potrzebna. Z radością patrzę, jak Dom Zarazy trwa i kwitnie. Bardzo dziękuję Pani Monice Zytke, która dzięki swojej aktywności i pomysłom wszystkich, którzy współtworzą Dom Zarazy, on trwa i rozwija się. Niech ten duch tworzenia wspólnoty ponad podziałami, pokonywania trudności, które wydają się niemożliwe do pokonania, niech ten duch Pani Danuty trwa. Mam nadzieję, że ta tablica pomoże nam w kultywowaniu, ale także w braniu odpowiedzialności za naszą lokalną wspólnotę. 

fot. B. Bańka / gdansk.pl

Szczęśliwa siódemka

Mama przyjechała tutaj, kiedy miała 10 lat i mieszkała tutaj 77 lat. W buddyzmie siódemka jest szczęśliwa, więc jak były 2 siódemki, to było bardzo dużo szczęścia. Ja jednak myślę, że nad tym moja mama się chyba nigdy nie zastanawiała, czy jest szczęśliwa, czy nie – mówiła prof. Ewa Lewicka, córka Danuty Rolke-Poczman. – Ważne było to, żeby się działo, żeby była jakaś idea, żeby był pomysł i ta realizacja to było całe jej życie. 

Podczas uroczystości wszyscy zebrani mogli otrzymać okolicznościowy folder dotyczący Domu Zarazy. Zaprezentowano utwór inspirowany tekstem Danuty Rolke-Poczman. Na zakończenie wydarzenia goście przeszli do budynku, gdzie zaprezentowano spektakl pt. „Kallas”, autorstwa Jadwigi Możdżer, aktorki, choreografki, reżyserki i autorki Hejnału Oliwskiego. 

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział m.in. Józef Możdżer, przyjaciel pani Danuty, Monika Zytke, prezes Stowarzyszenia „Stara Oliwa” oraz politycy, przedstawiciele Rady Miasta Gdańska i Rady Dzielnicy Oliwa, a także przyjaciele i mieszkańcy dzielnicy. Wśród gości m.in. Magdalena Adamowicz, Małgorzata Chmiel, Krystyna i Stefan Chwinowie, Bożena Kisiel, Kazimierz Koralewski, Jan Perucki i Andrzej Stelmasiewicz. 

Zdjęcie z 80 Danuty Poczman urodzin w 2015 roku. W ręku Pani Danuta trzyma kwiaty wręczone przez Prezydenta Pawła Adamowicza | fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Danuta Rolke-Poczman (1935-2022) 

Danuta Rolke-Poczman urodziła się na Wołyniu w 1935 roku, jako córka oficera armii Hallera, potem Armii Krajowej. Jak sama wspominała w mediach, tuż przed rzezią wołyńską rodzina przedarła się do Warszawy. Przeżyli tam Powstanie, a w 1945 roku przyjechali do Gdańska, gdzie osiedlono ich w Oliwie. Danuta uczyła się w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej, ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej z wyróżnieniem. Wyszła za mąż za Jerzego Poczmana w 1956 roku. Mąż był kapitanem żeglugi wielkiej. W 1960 roku ukończyła kurs dla radiooficerów w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, aby pływać wraz z mężem. Całe życie kochała sztukę i angażowała się w życie dzielnicy.  

Danuta Rolke-Poczman mieszkała w Oliwie przez 77 lat. Jako studentka brała aktywny udział w odbudowie powojennego Gdańska. Jako architekt działała na rzecz miasta i dzielnicy. W 1997 r. założyła Stowarzyszenie Stara Oliwa (SSO), któremu szefowała przez 25 lat. Stowarzyszenie wielokrotnie podejmowało działania związane z dzielnicą, to m.in. promocja rewitalizacji starych kamienic, projekt „Pamiętajmy o ogrodach”, który miał uwrażliwić mieszkańców na wygląd posesji i przydomowych ogrodów w Oliwie. Stowarzyszenie, jako pierwsze w Gdańsku, organizowało Dni Sąsiadów, a później powstał Dom Sąsiedzki, który funkcjonuje do dziś. Utworzyła z Domu Zarazy centrum życia artystycznego (literackiego, poetyckiego, teatralnego, muzycznego) oraz miejsce integrujące mieszkańców w działaniach społecznych. Tu przerzuciła most porozumienia pomiędzy pokoleniami. Na sercu leżała jej budowa społeczeństwa obywatelskiego. 

Była pomysłodawczynią upamiętnienia Pokoju Oliwskiego podpisanego na terenie Opactwa Cystersów w Oliwie w 1660 r. i skomponowania z tej okazji hymnu dla Oliwy. Ten hymn grany jest codziennie o godz. 16.60 (czyli 17.00) z okna Domu Zarazy, siedziby Stowarzyszenia SO. Z jej inicjatywy w listopadzie 2017 r. Dom Zarazy razem z Opactwem Cystersów został ustanowiony Pomnikiem Historii. 

Danuta Rolke-Poczman bardzo kochała swoją dzielnicę. Nazywana „Damą w kapeluszu” była symbolem Oliwy. Odeszła 20 stycznia 2022 roku w wieku ponad 86 lat. Spoczęła na Cmentarzu Oliwskim. 

Pw/ mat. UMG

Ostatnia edycja: 28 czerwca, 2024 o 22:45