Reklama

Upamiętnienie zamordowanych Polaków czy rosyjska prowokacja?

Przy ul. Opata Rybińskiego pojawiła się instalacja upamiętniająca polskie ofiary na Wołyniu. W związku z tym, że nie było to uzgodnione z miejskimi służbami, to oddolne upamiętnienie lub prowokację zdemontowano.

Fot. Paweł Grzybowski
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem


Pamięci brutalnie zamordowanych przez Ukraińców Polaków na Kresach i Podkarpaciu II RP.
Wołyń, lipiec 1943

Taki napis ktoś umieścił na starej lipie stojącej rosnącej przy ul. Opata Rybińskiego, u wylotu ul. Schopenhauera w Oliwie. Nad tabliczką nieznana osoba lub osoby umieściły krzyż a wokół sztuczne kwiaty oraz wstążki w narodowych barwach.

Pojawienie się takiej wykonanej po partyzancku „kapliczki” wywołało spore poruszenie na naszej oliwskiej grupie.

Cześć i pamięć pomordowanym , wieczna hańba upowskim mordercom

Ann Drozd

A Putin zaciera ręce.

Tylko Rosji zależy na rozbudzeniu agresji i konfliktów z narodem ukraińskim.

Miejsca pamięci są na cmentarzach, a nie na ulicach.

Mam nadzieję, że zostanie to jak najszybciej usunięte.

– napisała Sława Rafalak
Fot. Paweł Grzybowski

Nie ma nic złego w czczeniu pamięci, ale czemu biedne drzewo ma na tym cierpieć? Na 100% nie było to konsultowane, tylko czyjaś prywatna inicjatywa

stwierdził Pan Tomek Kosiński

Zniszczone drzewo, plastikowy kicz, zbeszczeszczone barwy narodowe i Żyd zamordowany przez Rzymian. No i co to ma wspólnego z mordami sprzed 80 lat? I co mordy w Galicji Wschodniej mają wspólnego z Oliwą?

Joanna Tobolewicz

Czytam komentarze i zastanawiam się …. W czym niektórzy widzą problem ? Pamięć o Polakach zamordowanych tylko dlatego , ze byli Polakami . Pamięć o nich i wielu innych , to obowiązek , w pierwszym rzędzie obecnie żyjących Polaków . Nie innych narodowości . To suche drzewo wyglada tak jak troska o tych co wówczas zginęli . Piękna , dobrze dobrana metafora !

– chwalił Paweł Grzybowski

Jeśli sprawa jest ważna i poważna, to dlaczego tekst napisano tak niepoprawną polszczyzną?

– pyta Kasia Jasna

Czy ktos juz to zglosil na Policje? Niszczenie przyrody (drzew) i sabotaż podczas wojny za wschodnia granica???

– zastanawia się Tatiana Topolska

Prorosyjska prowokacja. Autorem powinny zainteresowa sie sluzby

– ocenia Paweł Stolarski.

To tylko kilka z ponad 150 komentarzy na ten temat. Ostatecznie drzewo zostało przywrócone do pierwotnego stanu, ponieważ na jego instalację nie było zgody. Nikt nawet o nią do miasta nie występował.

Kompletna instalacja jest do odbioru przez odważnego autora w siedzibie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Ul. Partyzantów 36, Budynek B. Pokój 1a.

Gdańskie upamiętnienie ofiar z Wołynia

Warto przypomnieć, że 20 lat temu na Starym Mieście w Gdańsku (róg ul. Stolarskiej i Katarzynki) odsłonięto pomnik pamięci ofiar eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu. Inicjatorem budowy pomnika był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wołyński.

Fot. GZDiZ

W części frontalnej, w górnej części po lewej stronie, widoczne jest graficzne przedstawienie krzyża, po prawej stronie znajduje się napis:

JEŚLI ZAPOMNĘ O NICH,
TY BOŻE NA NIEBIE
ZAPOMNIJ O MNIE
A. Mickiewicz,

W części środkowej widnieje napis o treści:

PAMIĘCI DZIESIĄTKÓW TYSIĘCY POLAKÓW, MIESZKAŃCÓW WOŁYNIA I KRESÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ, KTÓRYCH OCALIĆ Z RZEZI LAT 1943-1944 NIE BYŁO NAM DANE, TAKŻE TYCH , KTÓRZY OPUŚCILI RODZINNE STRONY I POSZLI NA PONIEWIERKĘ UCIEKAJĄC PRZED TERROREM I ZAGŁADĄ Z RĄK UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW OUN-UPA. W 60 ROCZNICĘ WIELKIEJ TRAGEDII RODACY GDAŃSK
11 LIPCA 2003 ROKU;

Przy dolnej krawędzi znajduje się napis:

STARANIEM ŚRODOWISKA ŻOŁNIERZY 27 WD-AK

Pw

Ostatnia edycja: 27 czerwca, 2023 o 09:51