Reklama

W Jelitkowie powstanie baza żeglarska

Zamiast luksusowych apartamentów – baza żeglarska dla dzieci, młodzieży i miłośników żagli.

Obecny stan budynku przy Jelitkowskiej 10a.
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Przy Jelitkowskiej 10a, obok luksusowego osiedla Sea Apartments, stoją dziś dwa parterowe budynki wczasowe pamiętające czasy Wolnego Miasta Gdańska oraz budynek gospodarczy (Wochenendkolonie Glettkau West). To ma się jednak zmienić.

– Teren, który w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest na inwestycje mieszkaniowo-usługowe, chcemy oddać pod bazy związane z szeroko pojętym żeglarstwem – zapowiedziała wczoraj na konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ma tu powstać centrum sportów wodnych dla dzieci i młodzieży, sportowców zrzeszonych i miłośników żagli.

-Bardzo istotne jest, aby młode gdańszczanki i młodzi gdańszczanie, którzy uprawiają sporty wodne, sporty związane z żeglarstwem czy wioślarstwem morskim, mieli do dyspozycji bazy treningowe z bezpośrednim dostępem do morza, nie tylko poprzez kanał czy Wisłę, ale także z łatwym dojazdem, również komunikacją publiczną. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk żeglarskich, podjęliśmy decyzję, aby we współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego oczyścić i przygotować ten teren w takim stopniu, by jeszcze w tym sezonie młodzi, gdańscy adepci żeglarstwa mogli korzystać z bezpośredniego dostępu do Zatoki Gdańskiej – mówiła prezydent Gdańska.

Przyszła baza będzie się działać również na obszarze ok. 1.550 m2 plaży, między wejściami 74 i 76.

– Inspiracją dla tego projektu było to, co dzieje się w innych samorządach, które mają podobne warunki jak Gdańsk, czyli długą linię brzegową na styku z morzem i piękne plaże – powiedział Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego. – W Gdańsku takiego projektu do tej do tej pory nie było, funkcje żeglarskie, infrastrukturę żeglarską rozwijamy i rozwijaliśmy przede wszystkim na Martwej Wiśle, na Motławie i na ujściu Wisły Śmiałej. Chcielibyśmy tutaj w pierwszej kolejności uruchomić tymczasowe zaplecze dla działalności edukacyjnej, szkoleniowej, zajęć, które będą się odbywały na plaży. 

Między wejściami na plażę 74 i 75 – od strony ul. Jelitkowskiej, na sąsiadującym z plażą terenie o powierzchni ok. 7.350 m2 (pomimo przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tego terenu pod funkcje mieszkaniowo-usługowe), przewidziana jest etapowa realizacja niezbędnej infrastruktury technicznej, takiej jak: zaplecze sanitarne, administracyjno-szkoleniowe, magazynowe na potrzeby sprzętu wodnego, itp.

Dawna zabudowa z lat 20 XX wieku.

Już teraz teren jest sprzątany, niektóre drzewa mają oznaczenia wskazujące zamiar ich wycięcia. Planowane są również prace rozbiórkowe oraz ogrodzenie terenu.

Jednym z partnerów miasta w rozwoju tego miejsca ma być Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk.

– Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk to kolebka gdańskich olimpijczyków. W imieniu prezesa Leszka Blanika, mistrza olimpijskiego z Pekinu oraz swoim, chciałbym wyrazić nadzieję, że tutaj będziemy rozwijać nasz klub, a przede wszystkim żeglarstwo i wioślarstwo – podkreślił Maciej Szafran, dyrektor Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk. – Żeglarstwo poprzez konkurencje plażowe: windsurfing, kitesurfing i również wingfoil, który jest nowością, ale także wioślarstwo morskie, który jest nową konkurencją olimpijską. Znajdzie się więc tutaj miejsce zarówno dla sportu wyczynowego, jak i sportu powszechnego wyrażonego poprzez różne aktywności adresowane do mieszkańców miasta, Pomorza i turystów. Głęboko wierzę w to, że przyjdzie czas na upragniony medal dla Gdańska, medal igrzysk olimpijskich w żeglarstwie, a może również i w wioślarstwie, ale tym razem morskim.

Radości z takiej lokalizacji nie kryje również Gdański Klub Żeglarski.

– Te miejsce oddane na potrzeby żeglarstwa, to takie wielkie okno na świat – wrota, które pozwolą nam szkolić nowych, młodych zawodników. Tutaj będziemy koncentrować się nad rozbudową sekcji windsurfingowej – mówi Grzegorz Mańkucki, prezes Gdańskiego Klubu Żeglarskiego.

– Będziemy kontynuowali działania Akademii Żeglarskiej, to już trzeci sezon programu skierowanego do młodzieży od 15 do 20 roku życia – zapowiedział Piotr Tarnacki, prezes 77 Racing Club. – W tym sezonie planujemy tygodniowe turnusy dla naszych adeptów oraz dwutygodniowe turnusy dla dzieci z domów dziecka. Chcemy stworzyć na razie zabudowania tymczasowe, które pozwolą nam komfortowo przygotować się do zajęć teoretycznych i praktycznych. Nasza oferta zostanie wzbogacona o SUP-y oraz kajaki morskie rekreacyjne.

Tuz obok, przy wejściu nr 74 powstaje całoroczna baza dla służb ratownictwa wodnego i punkt dla morsów. Nowe miejsce z modułów kontenerowych będzie przekazane do użytku Gdańskiemu Ośrodkowi Sportu. Znajdzie się tu zaplecze sanitarno-socjalne, szatnie, magazyn oraz punkt medyczny.

Molo w Jelitkowie w 1941 roku.

Kto wie, może dzięki takiemu rozwojowi sportów wodnych w tym miejscu, doczekamy się kiedyś odbudowy drewnianego molo w Jelitkowie?

Estee

Ostatnia edycja: 27 kwietnia, 2023 o 22:16