W Olivia Centre powstaje pierwszy budynek mieszkaniowy
Podobno to nie jest dobry czas na budowanie nowych biurowców. Dlatego przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie w Olivia Centre wznoszony jest 16 – piętrowy apartamentowiec „klasy premium” z inwestycyjnymi lokalami na wynajem.

Olivia Pulse to najnowsza inwestycja deweloperska spółki Olivia Home, zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Olivia Centre (dawniej Olivia Business Centre) – na działce przylegającej do bloków mieszkalnych u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Derdowskiego. Kilka dni temu pokazano wizualizacje powstającego budynku, który pierwotnie miał się nazywać Olivia Nord.
Olivia Pulse składać się z dwóch części: czterokondygnacyjnego podium od strony al. Grunwaldzkiej oraz 17-kondygnacyjnej wieży w głębi działki. Część podium, według informacji inwestora, ma nawiązywać do architektury Oliwy poprzez ceramiczną elewację inspirowaną ekspresjonizmem ceglanym dawnego Sanatorium Leśnego (słynny projekt Fritza Högera z Hamburga – dziś teren 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Oliwie). Obok niego, od strony al. Grunwaldzkiej ma w przyszłości powstać budynek biurowy, roboczo nazywany Olivia Nova.
PRS – lokale do wynajęcia
We wznoszonym apartamentowcu dostępnych będzie 245 lokali wykończonych pod klucz, zaprojektowanych z myślą o zróżnicowanych grupach mieszkańców – od pracowników okolicznych firm, przez studentów, po menedżerów i gości przyjezdnych.
– Naszą ofertę kierujemy do inwestorów z Polski i zagranicy, których zamysłem jest uzupełnienie portfela inwestycyjnego o jedną z najlepszych, strategicznych lokalizacji w Polsce. Doskonałe usytuowanie w bezpośrednim sąsiedztwie największego multifunkcyjnego centrum biznesowego w Polsce goszczącego globalne marki, ponad 200 firm, sąsiedztwo kampusu akademickiego z planowanym rozwojem bogatej infrastruktury sportowej, świetne skomunikowanie w postaci linii autobusowych, tramwajowych, pociągów miejskich i dalekobieżnych, a przede wszystkim synergia z Olivia Centre dzięki zapewnieniu wszystkich podstawowych usług zlokalizowanych na miejscu. Bezpośrednie sąsiedztwo to również centrum konferencyjno-restauracyjne w Olivia Star goszczące 300 000 osób rocznie, bardzo często deklarujących chęć skorzystania z bazy noclegowej. Wymienione atuty czynią lokalizację unikatową nie tylko dla osób szukających pewnego i bezobsługowego produktu, ale również najemców jako miejsca do długoterminowego zamieszkania – mówi Ewa Nowicka, dyrektor sprzedaży i członek zarządu spółki Olivia Home w wypowiedzi na stronie Olivia Centre.
Każdy lokal oferowany będzie o sprzedaży z pełnym wykończeniem i wyposażeniem, do natychmiastowego wykorzystania.

Private Rented Sector (PRS) to obecnie alternatywa dla tradycyjnego najmu, w której duże i wyspecjalizowane firmy oferują mieszkania na wynajem, często w całych budynkach czy osiedlach. Ostatnio, w podobnej formule, rzez innego inwestora oferowane są apartamenty w dawnym 5 – gwiazdkowym hotelu „Dwór Oliwski” w Dolinie Radości.
Dlatego również właściciele apartamentów w Olivia Pulse będą mogli liczyć na kompleksowe wsparcie w zakresie zarządzania najmem. Spółka z grupy Olivia Centre oferuje im pełen zakres usług, od promocji i wynajmu po administrację i bieżące serwisowanie lokali.
Spółka kusi nabywców potencjalnym popytem na wynajem lokali w nowym budynku.
– Co niezwykle istotne zapewniamy stały i bezpośredni dostęp do szerokiej i różnorodnej grupy najemców, w tym przede wszystkim o profilu biznesowym i konferencyjnym – mówi Ewa Nowicka.
Wpływ na Oliwę
Od lat w Oliwie spada liczba zameldowanych mieszkańców. Dotyczy to praktycznie całego „dolnego tarasu” Gdańska. Mimo tego, że powstaja nowe osiedla.
Czy Oliwie od tej inwestycji przybędzie „prawdziwych”, zameldowanych mieszkańców? Niestety raczej nie.
Plan zagospodarowania przestrzennego „Oliwa Górna rejon Alei Grunwaldzkiej w sąsiedztwie Hali „Olivia” w mieście Gdańsku” przewiduje dla tego terenu funkcję usługową. Dlatego plan dopuszcza tu jedynie budynki zamieszkania zbiorowego i mieszkania integralnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wyklucza to więc możliwość stałego zameldowania w lokalu.
Tak więc będzie więcej najemców, więcej samochodów – większy ruch, ale bezpośrednich podatków i wyborców z tego dla Oliwy nie będzie. Może skorzysta okoliczny handel czy gastronomia.
Budowa Olivii Pulse trwa już od dawna. Planowany termin odbioru lokali to 3 kwartał 2026 roku.
Ts
Ostatnia edycja: 7 lutego, 2025 o 22:47