Reklama

W Oliwie odsłonięto pomnik Ireny Jarockiej [VIDEO]

Pomnik Ireny Jarockiej, dawnej mieszkanki Oliwy i słynnej piosenkarki, odsłonięto dziś uroczyście na skwerze jej imienia.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Pomnik Ireny Jarockiej, dawnej mieszkanki Oliwy i słynnej piosenkarki, odsłonięto dziś uroczyście na skwerze jej imienia.

Uroczystość odsłonięcie pomnika Ireny Jarockiej rozpoczęła się o 11.30 od sympatycznego gestu pomachania przez Wojciecha Korzeniewskiego do Ireny Jarockiej. Wydarzenie przyciągnęło tłum przyjaciół, znajomych i fanów artystki. Był także obecny brat Ireny Jarockiej.

Wyjątkowa tego dnia była również pogoda.  – To już zwyczajowo normalne, że jak impreza Ireny się zaczyna to zawsze słońce wychodzi – rozpoczął swoje przemówienie Michał Sobolewski, mąż Ireny Jarockiej i przewodniczący zarządu fundacji jej imienia.

– Irena Jarocka znana jest jako ikona polskiej piosenki. Dla mnie, który spędził z Ireną 35 nadzwyczaj szczęśliwych lat, była wspaniałym człowiekiem – żoną, matką i artystką. Wiedziała czym jest życie. Wiedziała, że istotą życia są pozytywne relacje międzyludzkie. Wynikiem tych relacji jest też dzisiejsza obecność ludzi, którzy przyjechali tu nawet z zagranicy. Rozumiała, że istotą tych relacji jest miłowanie. Jej dewizą były słowa: śpiewając miłuje, miłując istnieje. Fundacja Ireny Jarockiej przyjęła za swoją dewizę ogólniejszą formę: Żyjąc miłuję, miłując istnieję – mówił Michał Sobolewski.

Podczas przemówienia Michał Sobolewski wspomniał także prezydenta Pawła Adamowicza, którego pamięć uczczono minutą ciszy.

Bardzo się cieszę, że możemy w Gdańsku, w Oliwie, miejscu, w którym dorastała pani Irena Jarocka odsłonić na skwerze jej imienia dziś ten pomnik. Dziękuję wszystkim bliskim za przybycie, a także za dbanie o pamięć o artystce, jej twórczości i za pielęgnowanie tego dziedzictwa – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Wszystkim życzę, aby ten skwer przypominał zawsze dobre momenty, był przestrzenią do oderwania się od trudnych chwil i trudnej rzeczywistości.

W ramach wdzięczności, prezes fundacji przekazał na ręce prezydent Gdańska statuetkę kryształowego motyla, który jest symbolem Fundacji Ireny Jarockiej. 

Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie Aleksandra Dulkiewicz i Michał Sobolewski. Nastąpnie młodzież z V LO zagrała i zaśpiewała piosenkę „Motylem jestem”.

Irena Jarocka Oliwa odsłonięcie pomnika 211020 5859

Konkurs na pomnik

Pod koniec 2019 roku Rada Miasta zadecydowała o wzniesieniu pomnika Ireny Jarockiej w Gdańsku Oliwie, na skwerze imienia artystki. Prezydent Gdańska we współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej ogłosiła otwarty konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika. Do 1 marca 2021 roku rzeźbiarze z całego kraju nadsyłali prace konkursowe. Spośród nadesłanych 25 prac komisja wyłoniła projekt rzeźbiarza z Torunia – Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera. Wnioskodawcą konkursu na projekt i fundatorem pomnika jest Fundacja Ireny Jarockiej.

Irena Jarocka Oliwa odsłonięcie pomnika 211020 5817

Gdańska historia Ireny Jarockiej

Irena Jarocka, wybitna polska piosenkarka (1946–2012), w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947–1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale wychowania muzycznego; ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.

Uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku i w tym samym roku pierwszy raz wystąpiła na festiwalu w Opolu. Za swój faktyczny debiut uważała występ w 1968 roku na festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”.

Artystka zmarła w 2012 r. w Warszawie i tam została pochowana. Rada Miasta Gdańska uchwałą nr LV/1567/18 z dn. 28 czerwca 2018 r. zdecydowała o nadaniu nazwy „Skwer im. Ireny Jarockiej” skwerowi położonemu przy ulicach: Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w dzielnicy Oliwa. Teraz na skwerze można podziwiać pomnik artystki.

ts/umg

Ostatnia edycja: 20 października, 2021 o 20:47