Reklama

W oliwskim ZOO urodziła się orlicja – zagrożony wyginięciem żółw azjatycki

Wielki sukces oliwskiego ogrodu zoologicznego. Po 128 dniach inkubacji jaja, wykluła się młoda orlicja – krytycznie zagrożony gatunek żółwia azjatyckiego. To pierwszy przychówek tego gatunku wśród polskich ogrodów zoologicznych.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Wielki sukces oliwskiego ogrodu zoologicznego. Po 128 dniach inkubacji jaja, wykluła się młoda orlicja – krytycznie zagrożony gatunek żółwia azjatyckiego. To pierwszy przychówek tego gatunku wśród polskich ogrodów zoologicznych.

Orlicja to największy żółw słodkowodny Azji Południowo-Wschodniej i jako dorosły osobnik może osiągnąć wagę nawet do 50 kg przy 80 do 100 cm długości karapaksu. Orlicja w naturze zamieszkuje słodkowodne jeziora, bagna i systemy rzeczne na obszarach Indonezji i Malezji. Jest to największy żółw słodkowodny w Azji Południowo-Wschodniej.

Młoda orlicja wykluła się w Oliwie po 128 dniach inkubacji jaja w odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

– Żółw ma się znakomicie, bardzo ładnie przybiera na wadze i na całe szczęście ma duży apetyt – mówi Daria Zwierzchowska, opiekunka gadów w ZOO Gdańsk. – Jego waga wzrosła od 45 g po wykluciu do 64 g na dzień dzisiejszy.

Orlicja w naturze zamieszkuje słodkowodne jeziora, bagna i systemy rzeczne na obszarach Indonezji i Malezji. Jest to największy żółw słodkowodny w Azji Południowo-Wschodniej.

Żółwie składają jaja na lądzie, to zwierzęta jajorodne. Samica wykopuje niewielki dół w piasku, do którego składa jaja, dzięki temu zachowane są naturalne warunki inkubacji, czyli odpowiednia wilgotność oraz temperatura. Po wykluciu żółwie od początku są samodzielne i nie są wychowywane przez osobniki dorosłe.

– Przychówek orlicji to bardzo duże wydarzenie ze względu na fakt, iż jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem  – mówi Michał Targowski, dyrektor ZOO Gdańsk. Orlicja objęta jest Waszyngtońską Konwencją CITES oraz programem ESB w ramach EAZA. Żółwiowi w naturze zagraża przede wszystkim kłusownictwo, nielegalne pozyskiwanie z naturalnego środowiska w celach handlowych, na rynku spożywczym. Mierzy się także z utratą naturalnych siedlisk, głównie z powodu wycinki naturalnych lasów pod uprawę palmy olejowej. Szacuje się, że wciągu ostatnich 90 lat populacja orlicji zmniejszyła się o 80%.

Narodziny żółwia to również ogromny sukces naszego zoo, bowiem jest to pierwszy przychówek tego gatunku w gdańskim zoo, a także pierwszy przychówek w Polsce – tłumaczy dyr. Targowski. – Orlicje do gdańskiego zoo trafiły z przemytu w 2002 roku. Miały trafić do Chin, gdzie prawdopodobnie zostałyby sprzedane jako pożywienie na tamtejszych targach, dlatego ogromnie cieszymy się, że mogły otrzymać azyl i szansę na długie życie w naszym ogrodzie – dodaje dyrektor ZOO.

Mała orlicja przebywa na zapleczu, pod czujnym okiem opiekunów i jeszcze przez jakiś czas nie będzie dostępna dla gości zoo. W pawilonie gadów i ptaków można zaobserwować parę dorosłych osobników tego gatunku.

Pw/GOZ

Ostatnia edycja: 29 listopada, 2021 o 20:44