Reklama

W Parku Oliwskim ma być więcej latarni

Ścieżki Parku Oliwskiego mają przestać ginąć w wieczornym mroku. W tym roku ma powstać projekt nowych latarni. Światłość nastanie prawdopodobnie w 2025 roku.

W Parku Oliwskim ma być więcej latarni
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Dzięki głosom mieszkańców oddanym w Budżecie Obywatelskim rozpoczynają się prace projektowe nad oświetleniem kolejnych alejek naszego zabytkowego Parku.

„Doświetlenie Parku Oliwskiego” to projekt, który wygrał w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Autor projektu wycenił swój wniosek na 387 000 zł.

Park jest swoistego rodzaju wizytówką naszego miasta, gdzie mieszkańcy po zmierzchu powinni poruszać się swobodnie i „bezpiecznie” w świetle nierzadko stylowych latarni. Obecnie jedynie jeden ciąg w parku na trasie „Główna brama” – cmentarz jest oświetlony. Jednak przejście, równie często używaną furtką przy parkingu cmentarnego (obok TVP), czy też wyjściem od strony pętli tramwajowej, wiąże się z pokonywaniem parku w ciemności.
Należy pamiętać o problematyce ochrony ciemnego nieba, dlatego podobnie jak w przypadku ulic tak i tutaj lampy powinny być zamontowane horyzontalnie, aby strumień światła padał bezpośrednio w dół.

Opis projektu „Doświetlenie Parku Oliwskiego”

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, podpisano umowę na zaprojektowanie kilkunastu stylizowanych latarni na bocznych ścieżkach parku, tak by wchodząc różnymi wejściami, spacerujący mieli możliwość poruszania się po oświetlonych trasach. Proponowana lokalizacja latarni widoczna jest na powyższej grafice.

Do listopada 2024 roku projekt doświetlenia parku za ponad 48 tys. złotych opracuje spółka Jotel z Gdańska. Dokumentacja projektowa będzie uzgadniana m.in. z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

W zaleceniach zapisano, aby słupy latarni i ich oprawy były stylizowane. Lokalizacja słupów oraz przebieg kabla nie może kolidować z parkowym drzewostanem.

Dopiero po opracowaniu projektu możliwe będzie ogłoszenie przetargu na budowę nowych latarni. Na to jest szansa w 2025 roku.

Pw

Ostatnia edycja: 12 marca, 2024 o 20:27