Reklama

Wakacyjna przebudowa ul. Bażyńskiego

Ulica Bażyńskiego przez najbliższy miesiąc będzie jednokierunkowa. 19 czerwca rozpocznie się I etap przebudowy dolnego odcinka tej oliwskiej ulicy. Po wakacjach ma być tu bezpieczniej, jaśniej i bardziej zielono.

Wakacyjna przebudowa ul. Bażyńskiego
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Przebudowa ulicy Bażyńskiego obejmie około 300 metrowy odcinek od strony ulicy Wita Stwosza w stronę alei Grunwaldzkiej. Odcinek ten ostatni raz był remontowany co najmniej 20 lat temu.

Prace będą podzielone na 3 etapy. Zakończenie ostatniego z nich jest planowane na 30 sierpnia tego roku.  I etap prac rozpoczyna się 19 czerwca i ma potrwać do 16 lipca. W związku z tym od poniedziałku:

  • Na ul. Bażyńskiego na odcinku od wjazdu na teren UG do ul. Wita Stwosza zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Zamknięty dla ruchu zostanie lewy pas w stronę al. Grunwaldzkiej – z możliwością wjazdu i wyjazdu z terenu Uniwersytetu Gdańskiego.
  • Ruch w stronę al. Grunwaldzkiej zostanie poprowdzony objazdem z wykorzystaniem ulic Wita Stwosza, Abrahama do al. Grunwaldzkiej.
  • Zamknięte zostanie przejście dla pieszych za restauracją McDonald, na wysokości parkingu Hali Olivia.
  • Równoległe prowadzone będą prace w zieleńcu oraz częściowo w chodniku po prawej stronie jezdni (chodnik od strony Sopotu) z utrzymaniem ciągłości ruchu pieszego – miejscowe zawężenia.

Prace drogowe będzie prowadzić firma WPRD GRAVEL a finansuje je trójmiejski deweloper ALLCON, który buduje przy Bażyńskiego osiedle Atrium Oliva.

Lokalizacja Atrium Oliva świetnie wpisuje się w ideę 15-minutowego miasta – mówi Anna Maj kierownik działu marketingu z ALLCON – Zapewnia dogodny dostęp do pełnej infrastruktury metropolii, równocześnie gwarantując życie w cichym, zielonym otoczeniu. Chcemy wspierać zrównoważony i odpowiedzialny rozwój miasta, dlatego zaproponowany przez nas projekt przebudowy ul. Bażyńskiego uwzględnia potrzeby wszystkich: pieszych, rowerzystów i kierowców. Zadbaliśmy również o ochronę tego, co niezwykle istotne dla tutejszych mieszkańców, czyli spokój i bezpieczeństwo. To okolica, która posiada perfekcyjne wyniki zarówno w kontekście czystości powietrza, jak i natężenia hałasu. Naszym celem jest troska o zachowanie tych unikalnych jak na metropolię warunków życia.

Wizualizacja Atrium Oliva, które otrzymało międzynarodowy certyfikat BREEAM, przyznawany za spełnienie restrykcyjnych wymogów ekologicznych oraz dbałość o dobrostan mieszkańców.

Jaka będzie ulica Bażyńskiego po remoncie?

Efektem prac ma być uspokojenie ruchu, dzięki czemu ta część Oliwy stanie się jeszcze bezpieczniejsza. Od lat jest tam strefa „tempo 30” wprowadzona na wniosek Rady Oliwy. Jednak szerokość jezdni skłania wielu kierowców do szybszej jazdy.

W porozumieniu z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Gdańsku uwzględniono m.in. wykonanie nowej nawierzchni, poszerzenia i doświetlenia przejść dla pieszych, przebudowę zjazdów i chodników, wykonanie kanału technologicznego oraz nasadzenia zieleni.

W ramach przebudowy powstaną także miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowa wiata autobusowa.

Zakończenie wszystkich prac przewidziane jest na koniec sierpnia 2023 roku.

Zmiany w kursowaniu autobusów

Od 19 czerwca, z powodu braku możliwości przejazdu przez ul. Bażyńskiego w kierunku al. Grunwaldzkiej, od pierwszych porannych kursów autobusy linii 149 pojadą objazdem. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, obsługa dwóch przystanków dla linii nocnej N14 zostanie czasowo zawieszona.

Linie 149 i N14 w kierunku Przymorza od przystanku „Bażyńskiego” 07 / „Strzyża PKM” 05 pojadą trasą objazdową: ul.: Wita Stwosza – Abrahama – al. Grunwaldzka – Kołobrzeska – dalej po stałej trasie.

Na trasie objazdowej autobusy nie zatrzymują się na dodatkowych przystankach.

Linia nocna N14 – zawiesza się obsługę komunikacyjną przystanków: „Uniwersytet Gdański” 03 „Bażyńskiego” 05 

Zmiany dotyczące linii nocnej obowiązują od nocy 19/20.06.2023 r. 

W kierunku przeciwnym (dot. 249 i N14) bez zmian.

Pr

Ostatnia edycja: 16 czerwca, 2023 o 12:27