Reklama

Wiadomo jak będzie wyglądał pomnik Brunona Zwarry

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję pomnika Brunona Zwarry, który ma stanąć na Biskupiej Górce. Trwa zbiórka na jego budowę.

Projekt pomnika Brunona Zwarry. Autorem zwycięskiego projektu jest Wiesław Kwak – rzeźbiarz, malarz i rysownik pochodzący z Suchej Beskidzkiej, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Z 11 nadesłanych prac jury wyłoniło zwycięską rzeźbę, dwóm przyznało ex aequo II nagrodę. Jedna z prac otrzymała wyróżnienie. Decydujące były walory artystyczno-rzeźbiarskie.

Na jedenastoma zgłoszonymi do konkursu projektów pracowała komisja konkursowa, pod przewodnictwem dr hab. Macieja Aleksandrowicza, prof. ASP w Warszawie, Dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej. W skład komisji wchodzili przedstawiciele Stowarzyszenia „Ławeczka Brunona Zwarry”, Rady Miasta Gdańska, Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa i Gdańska, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

W obradach komisji uczestniczyła również córka Brunona Zwarry – Maria Dryżał.

Zwycięski projekt przedstawia postać swobodnie stojącego Brunona Zwarry o luźnej, nieco nonszalanckiej postawie, nawiązującej do osobowości dawnego portowego „bówki”. Opiera się on o słupek będący częścią barierki okalającej stojącą obok ławeczkę. Przez ramię ma przewieszoną kurtkę, na głowie charakterystyczny kaszkiet, a w ręku trzyma gazetę. Za jego plecami znajdować się będzie duże drzewo rosnące przy skrzyżowaniu ul. Biskupiej z ul. Salwator.

Autorem zwycięskiego projektu jest Wiesław Kwak – rzeźbiarz, malarz i rysownik pochodzący z Suchej Beskidzkiej, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

II miejsce ex aequo przyznano pracom dr Jarosława Boguckiego – rzeźbiarza z Poznania oraz Studio Maciej Jagodziński z Torunia.

Wyróżnienie za szczególne zagospodarowanie przestrzeni wokół pomnika otrzymał projekt Marzeny Gawrysiak – rzeźbiarki, gdańszczanki pochodzącej z Przemyśla oraz Pavko Krajka – architekta wnętrz, grafika, gdańszczanina czeskiego pochodzenia.

Zwycięzca konkursu otrzymał 30 tys. zł., zdobywcy drugiego miejsca po 15 tys. zł.

Stowarzyszenie „Ławeczka Brunona Zwarry” powstało w grudniu 2020 roku. Należą do niego lokalni aktywiści, członkowie rodziny Brunona Zwarry, potomkowie Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Ich celem jest upamiętnienie postaci Brunona Zwarry, Polaka z Wolnego Miasta Gdańska, pisarza i dokumentalisty, poprzez postawienie pomnika w formie ławeczki na Biskupiej Górce w Gdańsku.

Stowarzyszenie zebrało na ten cel 150.000 złotych. Kwota miała wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów budowy pomnika, niestety rosnąca inflacja spowodowała, że trzeba jeszcze zebrać 50.000 złotych. Trwa zbiórka na portalu zrzutka pl.

Pod wiaduktem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przy ul. Polanki w 2020 roku powstał mural upamiętniający Brunona Zwarrę

Brunon Zwarra urodził się 18 października 1919 roku na Biskupiej Górce w Gdańsku. Działał w polskich organizacjach Wolnego Miasta Gdańska. Był więźniem obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen. Po wojnie zaczął pisać. Cała jego twórczość poświęcona jest dokumentowaniu, utrwalaniu i popularyzacji wiedzy o historii Gdańska, Kaszub i Pomorza.

Opublikował: autobiograficzne „Wspomnienia gdańskiego bówki” , „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan” oraz powieści historyczne „Gdańszczanie” i „W gdańskiej twierdzy”.  

Po wojnie Brunon Zwarra osiadł w domu przy ul. Spacerowej w Oliwie. Zmarł 14 sierpnia 2018 roku. Pochowany został na Cmentarzu Oliwskim.

Pw

Ostatnia edycja: 3 kwietnia, 2023 o 23:53