Reklama

Wiadomości z Paszczyny – Galicyjskie rozterki

Była we mnie od zawsze. Nie mogło być inaczej. Tęsknota za innym światem. Takim, gdzie obok siebie żyją ludzie różnych narodowości i wyznań.

Kierunkowskazy w Sanoku. fot. Łoś
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Korzennie z terenów dzisiejszej Litwy, wychowany w Gdańsku i na Kaszubach. Później wżeniony w Sanok i w tej galicyjskości pogrążony zostałem na amen. Nie tylko dlatego, że tam wychodzi się na pole a nie podwórko. Wystarczyły dwa tygodnie lata każdego roku. Inne powietrze, inni ludzie, piękny akcent z lwowska zaciągający. Niesamowita historia Sanoka, miasta, którego dobrobyt budowali też sprowadzający się tu Włosi czy Austriacy.

Dzisiaj kolejny raz Makłowicz odwiedzał Kołomyję i Czerniowce. Setny raz chyba oglądałem. Jak zawsze wspaniale opowiedziana historia miejsca, piękne krajobrazy i niesamowity klimat miejsc. Tu nawet powietrze inaczej pachnie. Pamiętam upalne lata w Sanoku. Ale kojarzę je także z cudownie pachnących i smakujących malin z ogrodu teściów. Ten smak malin już nigdy i nigdzie się nie powtórzył. Ten smak swojskości, ale jakże inne niż tu na północy.

Nigdy w Czerniowcach czy Kołomyi nie byłem. Chciałem pojechać, ale zawsze coś wypadało. Teraz wojna i pewnie nie doczekam szansy na odwiedzenie tych miejsc. Zostały wizyty w Królewskim Wolnym Mieście Sanoku. Galicyjskim mieście. Ze Szwejkiem na ławeczce, chociaż bez cesarza Franciszka Józefa na pomniku. Z Beksińskim, Januszem Szuberem, Leonem Getzem, Kalmanem Segalem i Marianem Pankowskim. Z odległymi chociaż nie aż tak daleko Koszycami i bliższym Bardejowem.

Galicja jest taką inną, jakby odrębną krainą. Przyciągającą. Chwała Robertowi Makłowiczowi za chwałę tej części Europy. Chociaż jemu łatwiej. Dziadkowie stamtąd.

PS. Mała Galicja, ta wielokulturowa i wielowyznaniowa żyje w malutkiej wiosce Mokre w gminie Zagórz. Dwadzieścia minut jazdy od Sanoka. No, może trzydzieści. Szkoła prowadzona przez stowarzyszenie. 54 dzieci, w tym oddział przedszkolny. Dwie narodowości i trzy wyznania. Super nauczyciele, fajne dzieci. Można im wysłać NOWĄ książkę. Bajkę, przygodową itd. Każde dziecko dostanie nagrodę na koniec roku. Również dzięki Tobie. Zostawisz swój ślad w galicyjskim świecie.

Adres szkoły: Mokre 32

38-542 Rzepedź.

Korespondent Łoś

Ostatnia edycja: 4 marca, 2024 o 17:28