Reklama

Wielka restauracja w oliwskim ZOO z widokiem na lemury

Czas budek z frytkami przemija. W oliwskim ZOO na dniach nastąpi otwarcie dużej całorocznej restauracji. W tym roku powstanie również pawilon i wybieg dla lemurów.

La Mariposa - nowa restauracja w oliwskim zoo. fot. Paweł Ciesielski / GOZ
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Czas budek z frytkami przemija. W oliwskim ZOO na dniach nastąpi otwarcie dużej całorocznej restauracji. W tym roku powstanie również pawilon i wybieg dla lemurów.

Przychody ZOO to nie tylko pieniądze z biletów ale cała otoczka związana z ruchem turystycznym. To m.in sprzedaż pamiątek, ale również gastronomia.

Na terenie oliwskiego ogrodu zoologicznego powstał dwukondygnacyjny budynek
o powierzchni restauracyjnej ponad 500 m2. W środku restauracji są miejsca dla ok. 100 osób. Drugie tyle klientów będzie mogło korzystać z miejsc na drewnianym tarasie widokowym. W nowym budynku znajduje się dziesięć ogólnodostępnych toalet, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz pokój dla opiekuna z małym dzieckiem.

Restaurację prowadzić będzie wyłoniony w postępowaniu publicznym operator, z którym podpisano umowę na pięć najbliższych lat.

– Środki z dzierżawy oraz procent od obrotów, będą zasilały budżet gdańskiego zoo. W perspektywie kolejnych kilku lat będą dodatkowe środki, które będą umożliwiały poprawę warunków utrzymania zwierząt i inwestycje w zoo

– mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Miasta Gdańska.

W restauracji oferowana będzie kuchnia europejska, w formie popularnego m.in. w centrach handlowych samoobsługowego bufetu.

– Restauracja będzie samoobsługowa, będziemy wybierali z szerokiego wachlarza menu dania, które nam odpowiadają, pasują, które lubimy. Będziemy przygotowywali jedzenie smaczne, zdrowe

– zapowiada Jarosław Nowaczyk, menadżer restauracji.

Lokal ma też nieco ożywić zoo w okresie poza sezonem.

– Restauracja będzie miała funkcję całoroczną, będzie działała jesienią, zimą. Zimą zawsze wiało pustką i dla gości nie było żadnej oferty

– mówi Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ogrodu zoologicznego.

Otwarcie restauracji La Mariposa (po hiszpańsku – Motyl) nastąpi w najbliższą sobotę. W pobliżu powstał także drugi w zoo sklepik z pamiątkami, który czynny będzie od maja do września.

Zupa z widokiem na lemura

Klientów zapewne nie zabraknie. Zwłaszcza, że obok po wakacjach rozpocznie się budowa pawilonu dla lemurów wari czarno-białych – nowego gatunku zwierząt w Oliwie.

fot. Paweł Ciesielski / GOZ

Z tarasu widokowego położonego przed restauracją będzie można więc obserwować te zwierzęta na ich wybiegu – wyspie. Pawilon i wybieg mają być gotowe w grudniu tego roku i wtedy mają tam zamieszkać lemury.

-Tajemnicze duchy Madagaskaru, wari czarnobiałe, są to krytycznie zagrożone lemury. Jest to trudny gatunek w hodowli, w zeszłym roku tylko w trzech ogrodach doszło do rozmnożenia zakończonego sukcesem. Jak tylko pawilon będzie gotowy, pod koniec roku przyjadą zwierzęta

– zapowiada Beata Kuźniar, kierownik działu zwierząt drapieżnych.

Budowa pawilonu dla lemurów stała się możliwa dzięki podjęciu nowatorskiej dla ZOO współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego. Miasto Gdańsk oraz GARG sfinansują tę inwestycję w równych, 50% częściach. W zamian za dofinansowanie, ogród zoologiczny zapewni Agencji świadczenia marketingowe, m.in. tytuł Partnera ZOO i wyłącznego Opiekuna nowego gatunku, oznakowanie GARG na terenie i w materiałach edukacyjnych ogrodu.

InvestGDA (Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o.) to spółka powołana przez miasto w 2008 roku. Jej głównym celem jest przyciąganie inwestycji do Gdańska.

Pw

Ostatnia edycja: 26 kwietnia, 2023 o 23:16