Reklama

Budynek dawnej księgarni na 50 lat dla Wspólnoty Gdańskiej

To nie wyburzanie, to fundamentalny remont budynku – zapewnia Wspólnota Gdańska. Budynek przy Opata Rybińskiego 25 na pół wieku lat trafi w ręce fundacji, która już w przyszłym roku planuje otworzyć tu Oliwski Ratusz Kultury oraz hostel.

Budynek przy ul. Opata Rybińskiego 25 w trakcie remontu generalnego | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

To nie wyburzanie, to fundamentalny remont budynku – zapewnia Wspólnota Gdańska. Budynek przy Opata Rybińskiego 25 na pół wieku lat trafi w ręce fundacji, która już w przyszłym roku planuje otworzyć tu Oliwski Ratusz Kultury oraz hostel.

Remont budynku, w którym działa Galeria Warzywniak zapowiadany był od dawna. Jednak skala prowadzonych prac zaskoczyła niektórych mieszkańców. Dotarły do nas pytania, czy budynek zniknie z krajobrazu Oliwy?

To nie wyburzanie, to fundamentalny remont budynku – zapewnia Andrzej Stelmasiewicz, prezes fundacji „Wspólnota Gdańska”. – Od końca II Wojny Światowej budynek ten nigdy nie przeżył porządnego remontu. Powstanie w nim instytucja „Oliwski Ratusz Kultury”, w którym ma być kawiarnia artystyczno – społeczna oraz dużo muzyki i teatru. Mają być również pomieszczenia służące spotkaniom mieszańców Oliwy, ale służące również licznym warsztatom i wykładom. Planujemy również dwie przestrzenie galeryjne a na poddaszu pokoje gościnne – hostel dla gości – wylicza szef fundacji.

Aby ten program, zamysł zrealizować, trzeba było rozpocząć generalny remont. Wspólnota Gdańska chce, by budynek odzyskał dawny wygląd i jednocześnie spełniał dzisiejsze normy bezpieczeństwa. – Ściany zewnętrzne budynku pozostaną w oryginale, zachowana zostanie również geometria dachu i geometria otworów okiennych – mówi Stelmasiewicz. Wnętrza budynku zostaną zabudowane od nowa, powstanie również winda dla osób niepełnosprawnych i starszych.

Gospodarz na 50 lat

W ubiegłym tygodniu doszło do podpisania między miastem a Wspólnotą Gdańską umowy o odpłatnym użytkowaniu w trybie bezprzetargowym całego budynku przy ul. Opata Rybińskiego 25.

W podpisanej umowie zawarto cele użytkowania: prowadzenie działalności kulturalnej, tj. utworzenie i prowadzenie ośrodka kultury, sztuki i integracji społecznej. Fundacja może w budynku prowadzić kawiarnię artystyczną z dopuszczoną sprzedażą alkoholu, hostel oraz odnajmować powierzchnię podmiotom zewnętrznym. Wszystkie dochody z tego tytułu maja być przeznaczone na działalność fundacji a w szczególności na utrzymanie nieruchomości i prowadzonej w niej działalności kulturalnej, artystycznej i edukacyjnej.

Okres użytkowania określono do końca 2017 roku. – Przy czym Gmina Miasta Gdańska zobowiązała się do umownego przedłużenia okresu użytkowania łącznie do 50 lat, jeżeli remont i przebudowa budynku zostanie zrealizowana zgodnie z harmonogramem i jeśli pozostałe warunki umowy oddania nieruchomości w użytkowanie będą przez użytkownika przestrzegane – wyjaśnia Dariusz Wołodźko z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W umowie Fundacja „Wspólnota Gdańska” zobowiązała się do:

  • wykorzystywania nieruchomości zgodnie z celem oddania w użytkowanie,
  • wykonania remontu i przebudowy budynku według następującego harmonogramu:
  • – 4 kwartał 2016 roku: wykonanie stanu surowego zamkniętego,
  • – 1-2 kwartał 2017 roku: wykonanie prac instalacyjnych i wykończeniowych,
  • – 3 kwartał 2017 roku: zakończenie remontu i przebudowy,
  • – 3-4 kwartał 2017 roku: rozpoczęcie działalności Oliwskiego Ratusza Kultury,
  • przestrzegania przepisów sanitarnych, porządkowych i przeciwpożarowych,
  • ponoszenia opłat eksploatacyjnych i kosztów utrzymania,
  • utrzymania ładu i porządku na użytkowanej nieruchomości,
  • ubezpieczenia budynku od ognia i innych zdarzeń losowych,
  • prowadzenia dla użytkowanego budynku książki obiektu budowlanego,
  • udostępniania nieruchomości, za uprzednim zawiadomieniem, przedstawicielom Gminy Miasta Gdańska w celu sprawdzania stanu technicznego budynku oraz kontroli przestrzegania warunków umowy użytkowania.

Do podpisania umowy nie doszłoby z pewnością bez poparcia prezydenta Gdańska.

Fundacja Wspólnota Gdańska jest organizacją pożytku publicznego, której misja jest wspieranie społeczności lokalnych przez kulturę, sztukę i edukację. Od 2007 roku działa na terenie naszego miasta, a jej działania – przede wszystkim w Oliwie – wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń. W ramach edukacji prowadzi też projekty ogólnomiejskie, takie jak choćby Akademia Gdańskich Lwiątek czy Gdańska Akademia Przedszkolaków – przypomina Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Pawła Adamowicza.  – To solidny partner, który gwarantuje utworzenie w tym miejscu Ośrodka Kultury, Sztuki i Integracji Obywatelskiej pod nazwą „Oliwski Ratusz Kultury” w budynku przy ul. Jacka Rybińskiego 25. Fundacja w swojej wizji funkcjonowania zadeklarowała, że w tym miejscu prowadzić będzie bardzo szeroki profil działania, „od skali dzielnicowej, przez miejską do ogólnopolskiej i międzynarodowej”. Myślę, że już za rok o tym się wszyscy przekonamy – dodaje Antoni Pawlak.

Wspólnota Gdańska działa w tym miejscu od pięciu lat, zaczynając od otwarcia Galerii Warzywniak. Później fundacja przejmowała od miasta kolejne lokale w budynku, gdzie prowadzone były liczne warsztaty, wystawy i spotkania dla mieszkańców. Wcześniej działał tu sklepy: spożywczy, rybny, chemiczny, warzywny, mięsny oraz księgarnia „Róża”. Ta ostatnia zakończyła działalność ponad 6 lat temu, gdy kolejny raz książki zostały zalane przez pękniętą na piętrze budynku rurę wodociągową.

Kiedy nastąpi otwarcie „Oliwskiego Ratusza Kultury”?

Plan jest, żeby otwarcie nastąpiło w lecie przyszłego roku. Trzymajcie kciuki, żeby się to udało – apeluje Andrzej Stelmasiewicz.

Ts

Ostatnia edycja: 14 października, 2016 o 06:57