Reklama

Wieża Karola – tak będzie wyglądać nowa wieża na Pachołku

[Tekst powstał z okazji Prima Aprilis] Nie będzie Tunelu pod Pachołkiem, ale na pocieszenie powstanie nowa wieża na Wzgórzu Pachołek. Inwestycja zostanie sfinansowana z KPO – Krajowego Planu Odbudowy.

Wizualizacja Wieży Karola - nowego punktu widokowego na Pachołku
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

„Wieża Karola – budowa punktu widokowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu na działce o nr ewid. gruntu 31/2 obręb 2 w Gdańsku”. To pełna nazwa projektu, który zyskał przychylną opinię Komisji Europejskiej w ramach opiniowania polskich wniosków z KPO – Krajowego Planu Odbudowy. Wartość inwestycji szacowana jest na 43 miliony złotych.

Przypomnijmy, miesiąc temu Komisja Europejska formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.

Decyzję Komisji Europejskiej przywiózł z Brukseli min. Radeck – szef krajowej dyplomacji, który gościł w tym tygodniu w Gdańsku wspierając kampanię jednego z komitetów wyborczych startujących do Rady Miasta Gdańska.

Wieża na miarę naszych możliwości

–  Obecna wieża ma 15 m i często się zdarza, że niewiele z niej widać. Co kilka lat trzeba podcinać drzewa – ostatnia taka akcja miała  miejsce w ubiegłym roku na wniosek Zarządu Dzielnicy –  informuje Tomasz Hebel z Rady Oliwskiej –  Dlatego też nowa wieża będzie miała 28 m wysokości.  Dodatkowo prześwietlony będzie widok w stronę Starego Rynku Oliwskiego i w kierunku Gdańska – czyli po prostu część drzew tutaj zostanie wycięta. Będzie jak przed wojną. Podobno znów mamy czasy przedwojenne …

Sama bryła wieży ma być bardzo nowoczesna, o szklanej elewacji w kolorze zieleni butelkowej. W części górnej konstrukcja będzie pokryta roślinnością, zmieniającą kolor w czasie kolejnych pór roku. Szczególnie ta koncepcja przekonała do wydania pozytywnej opinii przez władze Trójmiejskiego Parku Widokowego.

Pomysł budowy nowej wieży na Pachołku powstał kilka lat temu w Zarządzie Dzielnicy.

– Nasi mieszkańcy są przywiązani do historii i ciągle narzekają na brak urody obecnej wieży z czasów PRL.  Z sentymentem wszyscy patrzymy na dawne pocztówki, gdzie wieża przypominająca latarnię morską zdecydowanie lepiej prezentowała się na tle lasu. Była jednym z symboli Oliwy – podkreśla szef Zarządu Dzielnicy Oliwa.

Tak zrodził się pomysł wybudowania czegoś zupełnie nowego. Na miarę naszych możliwości. Budowli, która zachwyci i będzie nowym symbolem dzielnicy oraz magnesem dla turystów.

Nawet konserwator zbytków był za

Z racji przedwojennej nazwy wzgórza chcieliśmy zarazić ideą jeden ze światowych koncernów piwowarskich. Przedstawiliśmy im koncepcję i wizualizacje, które zyskały akceptację Zarządu Architekta Miasta a nawet poprzedniego konserwatora zbytków. A wiemy doskonale, jak lubił blokować. Wiele pomysłów uważał za zbędne i konserwował – opowiada inny przedstawiciel Rady Oliwy.

Zarazić inwestora pomysłem się prawie udało, jednak z powodu pandemii przyszło załamanie na rosnącym od trzech dekad rynku piwa w Polsce.

W 2023 roku sprzedaż piwa spadła o 6,9 procent. Oznacza to, że Polacy kupili o 400 milionów półlitrowych butelek i puszek piwa mniej niż w 2022 roku

– poinformował niedawno Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie.

Dlatego też doszło do zerwania negocjacji o finansowaniu budowy.

Na szczęście oliwscy działacze nie zasypiali chmielu w popiele i z projektem pojechali do Ministerstwa Kultury i Miejsc Kultowych. Jednak podobnie jak z Tunelem pod Pachołkiem i ten pomysł z Gdańska był skutecznie blokowany przez poprzednią ekipę. Na szczeblu centralnym nie mieli szans z Toruniem.

Pretekstem była nazwa – Wieża Karola. Twierdzono, że to niepotrzebne gloryfikowanie przedostatniego opata oliwskiego Carla von Hohenzollern-Hechingen.

Trzeba coś zrobić z tym Gdańskiem, tam ciągle panuje opcja niemiecka.  Jeśli ta wieża miałaby powstać, to powinna nosić neutralne miano, np. wieży bliźniaków –  atakował z mównicy sejmowej poseł Andrzej Pojednawczy vel Schwarzmueller z ugrupowania Podsłuchy i Szpiegowanie.

Wizualizacja wieży w Wałbrzychu

Argumentem była również wysokość budżetu budowy. Szacunki mówią o 43 milionach złotych. Podobnej skali inwestycja w Wałbrzychu ma kosztować jedną czwartą tej sumy.

Znaczenie militarne

Władza się zmieniła. Jednak na przywrócenie pomysłu budowy Tunelu pod Pachołkiem szanse są marne. Unia Europejska wspiera obecnie inwestycje w transport zbiorowy, ekologię i  turystykę. Odchodzi się od finansowania z unijnego budżetu nowych dróg i autostrad.

Dlatego też to właśnie projekt „Wieży Karola” zyskał akceptację Komisji Europejskiej. Pomogły również geopolityka i to, że Unia Europejska chce więcej pieniędzy przeznaczać na obronność.

Poprzednia wieża na Pachołku została wysadzona w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie dlatego,  że mogła stać się dla Rosjan wygodnym punktem obserwacyjnym. Teraz nowa wieża może stać się wygodnym punktem obserwacyjnym dla służb NATO, aby patrzeć na Rosjan. Z dobrym sprzętem optycznym, ze wsparciem satelitarnym, widoczna będzie rosyjska część Mierzei Wiślanej oraz reda portu w Piławie i Królewcu – podkreśla anonimowo jeden z oficerów Kwatery Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Tolkmicku.

Wkrótce dla nowej inwestycji w Lasach Oliwskich ma zostać wydana decyzja środowiskowa. Zapięcie wszystkich procedur jest możliwe do końca roku a wkopanie pierwszej łopaty już wiosną 2025 roku.

Wcześniej jednak trzeba przeprowadzić akcję rozbiórki starej konstrukcji. Do przetargu zgłosiły się już 3 okoliczne złomowce. Zainteresowanie wykazują również osoby zajmujące się od lat amatorskim recyklingiem.

– Ja tę wieżę to zgniotę butem jak puszkę Harnasia. No może jak trzy puszki – przechwala się pan Zdzisiek z ul. Żubrzej. – Wchodzę w ten interes – dodaje oliwianin.

Wstęp wolny

Dobra wiadomość dla wszystkich. W związku z zaangażowaniem środków europejskich, wstęp na nową wieżę przez 5 lat po wybudowaniu musi być bezpłatny. W przeciwnym wypadku trzeba by zwrócić całość kwoty wkładu unijnego.

Grzegorz Pacholski

Ostatnia edycja: 1 kwietnia, 2024 o 22:15