Reklama

Wieża na Pachołku jak nowa

Chociaż wiele osób wchodziło na wieżę na Pachołku już od kilku tygodni, to dopiero teraz oficjalnie zakończył się remont tej blisko półwiecznej konstrukcji widokowej.

fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Zauważane zmiany? Nowy, butelkowy kolor wieży, wyższe balustrady oraz zupełnie nowe płytki chodnikowe, które zastąpiły trylinkę.

Cała konstrukcja została oczyszczona i zabezpieczona antykorozyjnie. Na szczycie wieży wyremontowano metalowe podłoże pomostu widokowego oraz stopni schodów. Dla bezpieczeństwa osób korzystających z pomostu, podniesiono balustradę na pomoście głównym do wysokości 1,30 m.

Koszt całości prac wynosi 416 tys. zł.

Wieża Pachołek została wyremontowana fot. Karol Stańczak GZDiZ

Ostatnia konserwacja wieży miała miejsce w 2008 roku. W 2014 roku z Budżetu Obywatelskiego sfinansowano budowę nowych schodów prowadzących od ul. Spacerowej na szczyt wzgórza. Na wniosek Rady Oliwy, na początku roku podcięto drzewa zasłaniające widok z wieży.

Wieża z platformą widokową na Pachołku to stalowa konstrukcja zbudowana w 1975 roku w Stoczni Gdańskiej. Wysoka na 15 metrów wieża o kratowej konstrukcji z tarasem widokowym na szczycie daje możliwość podziwiania panoramy Oliwy, Gdańska, Sopotu i Zatoki Gdańskiej.

Powstała ona w miejsce poprzedniej wieży – murowanej z 1882 roku. Pierwotna wieża przetrwała do 23 marca 1945 roku, kiedy została wysadzona przez wycofujące się z Gdańska wojska niemieckie.

Ts

Ostatnia edycja: 11 września, 2023 o 15:45