Reklama

Władze miasta ujawniły wygląd Nowej Sudeckiej [VIDEO]

Bardzo emocjonalne było spotkanie mieszkańców z urzędnikami na temat budowy tzw. ul. Nowej Sudeckiej. Mieszkańcy jednym głosem wyrażali sprzeciwo wobec inwestycji, która ma połączyć al. Grunwaldzką z ul. Wita Stwosza i wprowadzi na lokalne uliczki tysiące samochodów. Ich głos powinien dać do myślenia władzom miasta i deweloperowi mającemu finansować większą cześć budowy.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Bardzo emocjonalne było spotkanie mieszkańców z urzędnikami na temat budowy tzw. ul. Nowej Sudeckiej. Mieszkańcy jednym głosem wyrażali sprzeciwo wobec inwestycji, która ma połączyć al. Grunwaldzką z ul. Wita Stwosza i wprowadzi na lokalne uliczki tysiące samochodów. Ich głos powinien dać do myślenia władzom miasta i deweloperowi mającemu finansować większą cześć budowy.

W czwartek w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie z mieszkańcami Oliwy dotyczące budowy ul. Nowej Sudeckiej. Ulica ma łączyć al. Grunwaldzką z ul. Wita Stwosza. Miasto wraz z inwestorem prywatnym zaprezentowało zaplanowane rozwiązania drogowe. W spotkaniu udział wziął Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. Temperaturę spotkania najlepiej oddadzą relacje radnego miasta, mieszkanki Oliwy oraz radnego dzielnicy:

Wielkie emocje na spotkaniu informacyjnym ws ul. Nowej Sudeckiej w SP35 w Oliwie. Mieszkańcy dzielnicy zdecydowanie…

Opublikowany przez Karola Ważnego Czwartek, 13 lutego 2020

Wielkie emocje na spotkaniu informacyjnym ws ul. Nowej Sudeckiej w SP35 w Oliwie.

Mieszkańcy dzielnicy zdecydowanie sprzeciwiają się tej drodze. Twierdzą, że nie rozwiązuje ona żadnych problemów komunikacyjnych związanych z funkcjonowaniem biurowców OBC, wręcz generuje nowe poprzez wpuszczenie dodatkowego ruchu obcego w ul. Wita Stwosza i Starą Oliwę.

Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem wydaje się ograniczenie przebiegu drogi do odcinka „biurowego”, wjazdem do parkingów podziemnych i przyjaznym woonerfem od al. Grunwaldzkiej.

W takim wypadku na fragmencie do ul. Wita Stwosza mógłby powstać ciąg pieszo-rowerowy (zapewne po uprzedniej zmianie mpzp).

Pytanie, jak na takie rozwiązanie zapatruje się Olivia Business Center?

W najbliższym czasie będą toczyły się dalsze rozmowy o przyszłości i charakterze Nowej Sudeckiej. Niemniej spotkanie wyraźnie pokazało nastroje i oczekiwania mieszkańców. I gotowość Prezydenta Alan Aleksandrowicz do dalszych negocjacji https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td8/1.5/16/1f60a.png?_nc_eui2=AeHXthssssssssssssssvpBhxEnXfR9IYi-4oF2Xpd2QaFd7XW10lWBSEQMtTJIvjeATR5kiIpAfsl_oIa6ovqAPWVvhaNf21anlK7xLJrjlwTjXfOG_U_WheYtQ”);”>?

 

Relacja LIVE w tym poście. ❗❗ Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej i realne działania Miasta Gdańsk. To już za…

Opublikowany przez Marię Bomarią Czwartek, 13 lutego 2020

Relacja LIVE w tym poście. https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td7/1.5/16/2757.png?_nc_eui2=AeFp3XFPh8EAHmXLjOtyqf2d9owBYSaq0wCE5ToMVjlceNQU4LOUGgNTkV2BswNCjmbJNx_j2RkPUwJJ-BhRYIkHJYzjI32DYurEWQl1xbqe-w”);”>❗https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td7/1.5/16/2757.png?_nc_eui2=AeFp3XFPh8EAHmXLjOtyqf2d9owBYSaq0wCE5ToMVjlceNQU4LOUGgNTkV2BswNCjmbJNx_j2RkPUwJJ-BhRYIkHJYzjI32DYurEWQl1xbqe-w”);”>❗
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej i realne działania Miasta Gdańsk. To już za chwilę czyli Nowa Sudecka czyli kolejny kamyk vel głaz do zanikania Oliwy jaką znamy i kochamy.
Polecam komentarz radnego dzielnicowego Jakub Raciborski – wklejam pod postem. Zgadzam się z tym co napisał. Wczytajcie się w to, szczególnie w ten fragment o KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH, bo miało być inaczej *Testament Adamowicza *, a jest jak jest czyli głos mieszkańców coś jakby gdzieś daleko przez mgłę.

Pozostałe linki też warto, żeby mieć pogląd na sytuację.

Stara Oliwa Rada Dzielnicy Oliwa

Relacja na żywo TUTAJ:

17.10 z tego co mówi Alan Aleksandrowicz wynika, że powinniśmy być wdzięczni, że ruch nie będzie puszczony w Wąsowicza. Trochę to brzmi jak by KTOŚ OBCY z KOSMOSU narzucił tamten plan, a teraz wybawcy wybawiają mieszkańców z rąk tamtych oprawców. No ciekawe ciekawe.

17.20 Woonerf na wysokości budynków OBC czyli inwestora *3/4 kasy od inwestora/ i szeroka ulica na wysokości szkoły podstawowej. Dzieci z tej szkoły sportowej chodzą na zajęcia do Hali Olivia, tamtędy właśnie.

17.34 zapowiada się droga szerokości takiej jak Spacerowa – to tak żeby łatwiej zrozumieć o co walka trwa.

17.42 projekt NIE MA decyzji środowiskowej. I to jest ważne.

17.52 badanie dotyczące ilości samochodów na godzinę jest na 2030 rok, 400 na godzinę, czyli nieprzerwany ciąg samochodów. Nie ma badania na najbliższe lata.

10.00 głos Pani w Żółtym Sweterku – słuszne spostrzeżenie, że plan z 2002 roku czyli sprzed 18 lat NIE MUSI obowiązywać bo jest nowa ustawa, powoływanie się na konieczność wykonania tego zadania jest oszukiwaniem mieszkańców.

18.03 Tomasz Strug- Rada dzielnicy od początku jest PRZECIWKO Nowej Sudeckiej. Ma dość wmawiania, że ta droga jest ZBAWIENIEM dla Oliwy. Bo nie jest. To jest wprowadzanie kolejnych samochodów do starej zabytkowej dzielnicy.

18.12 głos Pani która mieszka w Oliwie od 1946 roku, pyta co mieszkańcy stracą, a co zyskają, i grzecznie przypominała, że mieszkańcy nie są szarą masą bez głosu.

18.20 nie ma żadnych informacji o ile dłuższy będzie na tej trasie przejazd tramwajem, nie ma planu, żeby wydłużyć przystanki dla 2 pojazdów równocześnie.

18.27 przy Wąsowicza powstanie przedszkole i żłobek, jest już szkoła, ulica przestanie być przelotowa, cyt. pana z ZDiZ- nie będzie lepiej.

18.32 https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td7/1.5/16/2757.png?_nc_eui2=AeFp3XFPh8EAHmXLjOtyqf2d9owBYSaq0wCE5ToMVjlceNQU4LOUGgNTkV2BswNCjmbJNx_j2RkPUwJJ-BhRYIkHJYzjI32DYurEWQl1xbqe-w”);”>❗przewodnicząca RD Pani Zofia – od początku jest w Radzie, NIE BYŁO ŻADNEGO SPOTKANIA I KONSULTACJI WCZEŚNIEJ.

18.35 Karol Ważny radny miejski, kilka pytań, w tym kwestia zrobienia drogi tylko od Grunwaldzkiej do parkingu pod OBC bez łączenia z Wita Stwosza.

Pan z ZDiZ odpowiada, że to nie jest zamieszkany teren i zabudowanie go nie powinno być problemem.

18.38 pytanie o koszty zieleni – nie ma info o kosztach, a wiadomo że zieleń będzie padać

18.39 jakiś pan nie wiem kto chyba od inwestora mówi do nas jak do osób o ograniczonej zdolności do czegokolwiek takim głosem że jak bym teraz chciała iść „na siusiu” to bym musiała go zapytać i opowiada o Nowej Abrahama i o tunelu pod Pacholkiem

18.44 głos z sali „władze miasta działają przeciwko swoim mieszkańcom”, ważny głos, mieszkańcy pytają o konkretne sprawy, a dostają ogólne odpowiedzi, niekoniecznie związane z tematem, rozczarowany spotkaniem (to tak jak ja!)

18.53 kolejna osoba z RD mówi o braku konsultacji ZANIM powstał plan, i o tym, że plan z 2002 roku NIE przewidywał budowy OBC i Alchemii. I pytanie dlaczego inwestorzy powyższych nie mogą zainwestować w tramwaj na Bazynskiego zamiast w drogę NS.

18.55 kwestia Orkana Tetmajera itd ZDIZ nie widzi problemu – się zrobi jednokoierunkowe, twierdzi że na Kreckiego itd się to sprawdziło – z tego co wiem to nie bardzo.

19.00 Jan Perucki radny miejski, przeciwny tej drodze, wg niego ma służyć tylko obsłudze OBC, ważne: dyskutujemy o projekcie, który już jest zatwierdzony, rozmowa o organizacji ruchu na skrzyżowaniu NS – WS. Kwestia 30 na godzinę i drogi rowerowej. I zieleni – mają być małe drzewka, jesion pensylwanski 4 metry wysokości. Ciekawostka, która wyszła w praniu, po pytaniu radnego: NIE WIADOMO NA ILE SAMOCHODÓW BĘDZIE PARKING POD OBC do którego ma prowadzić nowa droga!

19.16 Jakub Raciborski RD słuszny głos: strategie miejskie nie mają wiele wspólnego z tym planem drogi, OBC najgorsze miejsce pod względem skomunikowania – TYLKO 30% korzysta z komunikacji miejskiej. Mówi o złej kolejności działań – wpuścimy ruch na małe oliwskie uliczki a potem zrobimy wam ulice jednokierunkowe. Też zauważ, że ładny Woonerf przy OBC i zwykła szeroka ulica dla mieszkańców. Wjazd na parking od strony WS będzie zachęcał do korzystania z samochodu. I źle zorganizowany ruch pieszych – chodzi o wyjście ze szkoły podstawowej!!!

19.23 Pani która rządzi mikrofonem mówi, że trzeba kończyć.
Tomasz Strug mówi, że ten cały plan jest zły. Alan Aleksandrowicz NIEWIELE z tego spotkania zrozumiał. Jego podsumowanie spotkania nie zgadza się z tym o czym była mowa. I jakby nie bardzo rozumie czym są KONSULTACJE SPOŁECZNE.

19.35 wszyscy wychodzą, spotkanie zakończone, mikrofon bierze Radny miejski z Wszystko dla Gdańska Andrzej Stelmasiewicz, który NIE zabrał głosu podczas spotkania, zapewne dlatego, że WdG POPIERA ten projekt, i otóż Pan radny podziękował wszystkim za zabranie głosu, szczególnie tym, którzy wypowiadali się merytorycznie – trochę to słabe, bo nie miał odwagi się wypowiedzieć ale miał ochotę coś powiedzieć. I przy okazji bardzo się uniósł, gdy ktoś zadał Mu pytanie ” Czy to prawda, że pan popiera ten projekt?”. Wstyd Panie radny.

Ale atmosfera w Oliwie! Wszędzie grupy dyskutujących, machających rękoma. Na rogu ulicy gorąca dyskusja ojca z córką,…

Opublikowany przez Jakuba Raciborskiego Czwartek, 13 lutego 2020

Ale atmosfera w Oliwie! Wszędzie grupy dyskutujących, machających rękoma. Na rogu ulicy gorąca dyskusja ojca z córką, znajomi mówią o ładunkach wybuchowych na żarty, za rogiem kolejni radni z kijem, przed szkołą komitet organizacyjny przyszłego powstania. Smutne miny urzędników. Emocje. Czy to secesja? Odłączamy się? A może przyłączymy do Sopotu lub Jaworzna? (żart)

A tak serio to bardzo dziękuję wszystkim za przybycie. Było różnie, ale nasz głos wybrzmiał dość mocno!

…..

i jeszcze dopiszę gdy kurz już opadł:

Świetne w tym spotkaniu było to, że głosy wszystkich mieszkańców, radnych dzielnicowych i radnych miejskich mają wspólny mianownik: Ten projekt jest zły.

Mam nadzieję, że Aleksandra Dulkiewicz i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni to dostrzeże.

 

 

Ulica Nowa Sudecka (nazwa robocza) ma być budowana w trzech odcinkach, planowana jest też mała architektura oraz nasadzenia drzew. Przewidziana szerokość pasów to 2,75m, a planowana prędkość na tej ulicy, to 30 km/h. Nowa Sudecka będzie miała jeden pas ruchu w kierunku OBC i dwa w kierunku Wita Stwosza. Związane jest to z pasami do lewo- i prawoskrętu. Dodatkowo będą pasy rowerowe w obu kierunkach. Wszystkie przejścia dla pieszych na całej długości będą wyniesione. Jaj twierdzi miasto,  wyniku konsultacji zlikwidowano połączenie z ul. Wąsowicza oraz możliwość wjazdu z Nowej Sudeckiej w ul. Orkana i ul. Noakowskiego, chociaż pierwotny plan zagospodarowania przestrzennego nie zakładał takiego rozwiązania. Głównym inwestorem jest Oliva Business Center, która w 2/3 pokrywa koszty budowy nowej ulicy.

Rozmowy nad planami i organizacją ruchu mają być jeszcze jeszcze prowadzone z udziałem władz miasta, inwestora i Rady Oliwy.

pp

Ostatnia edycja: 14 lutego, 2020 o 18:41