Reklama

Wojna na Ukrainie – jak pomagać i gdzie szukać pomocy?

W związku z wojną na Ukrainie i licznymi pytaniami, zarówno ze strony uchodźców z Ukrainy, jak i mieszkańców Gdańska, uruchomiona została podstrona na portalu Gdańsk Pomaga. Można tam zgłosić potrzebę pomocy, chęć jej niesienia oraz wpłacić darowiznę.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W związku z wojną na Ukrainie i licznymi pytaniami, zarówno ze strony uchodźców z Ukrainy, jak i mieszkańców Gdańska, uruchomiona została podstrona na portalu Gdańsk Pomaga. Można tam zgłosić potrzebę pomocy, chęć jej niesienia oraz wpłacić darowiznę.

Wspólnie z Fundacją Gdańską, która opracowała bardzo dobry sposób, aby łączyć potrzebujących i tych pomoc oferujących, podjęliśmy też decyzję, że strona internetowa Gdańsk Pomaga staje się programem Gdańsk Pomaga Ukrainie. Wykorzystując doświadczenia, stworzyliśmy strukturę koordynacyjną – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Przygotowujemy miejsca, w których będzie można znaleźć bezpieczne schronienie, wśród uchodźców są przede wszystkim kobiety i dzieci. Wspólnie z przewodniczącym Europejskiego Komitetu Regionów, wczoraj wysłaliśmy pismo wspierające naszych braci i siostry na Ukrainie. Musimy sobie zdać sprawę, że to nie tylko atak na Donieck, Ługańsk, Kijów, na Ukrainę, to jest atak na nowy porządek świata, który nastąpił po upadku ZSRR. 

W pomoc dla potrzebujących zaangażowali się już mieszkający w Gdańsku obywatele z krajów wschodnich. Przewidują oni, że w najbliższych dniach można spodziewać się podwojenia liczby obywateli Ukrainy przejeżdżających do Polski.

My, jako szeroko rozumiana wspólnota rosyjskojęzyczna, czyli Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie, ze swojej strony dokładamy wszelkich sił, aby też wspierać i pomagać na swoim poziomie. Jako Kościół Chrześcijan Baptystów, organizujemy bezpłatne lekcje języka polskiego, pomagamy ludziom w sprawach urzędowych, chodzimy do szpitala, a nawet pomagamy w rozliczeniach z pracodawcami. I będziemy robić to dalej – mówi Maksym Sliazin Jeszcze dziś jadę jednak na granicę, by zabierać stamtąd kobiety z dziećmi. Niestety, sygnały są takie, że mężczyźni zostają na Ukrainie i nie są przepuszczani przez granicę.

Żeby uzyskać pomoc gwarantowaną przez polski rząd, osoby, które przyjeżdżają z Ukrainy do Polski, muszą wystąpić o status uchodźcy, albo inną formę pomocy prawnej na terenie Rzeczpospolitej.

Bardzo dużo Ukraińców przyjeżdża na zaproszenie lub mają wizę. Na razie przepisy polskiego prawa nie pozwalają udzielać pomocy w szerokim zakresie. Dążymy do tego, żeby nastąpiła zmiana przepisów, rozmawialiśmy na ten temat wczoraj z ministerstwem, wyślemy dzisiaj propozycje, jak powinno to wyglądać, żeby samorządy mogły udzielać jak najszerszej możliwej pomocy – mówi Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Jak pomagać i gdzie szukać pomocy

Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:

  • wsparcie psychologiczne dla uchodźców,
  • zakwaterowanie,
  • tłumaczenie,
  • opieka nad dziećmi,
  • inna pomoc wolontariacka.

У зв’язку  з ситуацією в Україні та численними запитаннями як біженців з України, так і мешканців Гданська, на порталі (Гданськ допомагає)Gdańsk Pomaga ukraina.gdanskpomaga.pl запрацювала підсторінка. Цей веб-сайт приймає заявки від людей, які потребують допомоги, а також від тих, хто декларує таку допомогу. Потрібна фінансова та матеріальна підтримка, а також допомога психологів та людей, які б взялися за переклад українською мовою.

 – Разом із Гданським фондом, який розробив дуже хороший спосіб об’єднати тих, хто потребує допомоги, і тих, хто пропонує допомогу, ми вирішили, що веб-сайт Gdańsk Pomaga стане програмою Gdańsk Helps Ukraine. Використовуючи наш досвід, ми створили координаційну структуру, – каже Олександра Дулькевич, мер Гданська. 

Za UMG Gdańsk

{Facebook}https://fb.watch/boALpoAXxB/{/Facebook}

Ostatnia edycja: 25 lutego, 2022 o 20:19