Na Kwietną 32 powróci życie
Rozebrany 6 lat temu jeden z budynków czeladniczych przy ulicy Kwietnej ma powrócić na mapę Oliwy. Rozpoczęły się prace budowlane apartamentów willowych na działce przy Kwietnej 32.

Rozebrany 6 lat temu jeden z budynków czeladniczych przy ulicy Kwietnej ma powrócić na mapę Oliwy. Rozpoczęły się prace budowlane apartamentów willowych na działce przy Kwietnej 32.
Ciekawość okolicznych mieszkańców pobudziło najpierw ogrodzenie terenu i tablica o zasadach BHP w języku ukraińskim. Niemal jednocześnie z ich pojawieniem się rozpoczęto prace przygotowujące plac budowy.
Przy ulicy Kwietnej 32 ma powstać parterowy budynek z antresolą, w którym znajdą się dwa miejskie apartamenty, każdy z oddzielnym wejściem, garażem i dużym ogrodem. Całość stanie na działce o powierzchni 1300 m2. Przywrócenia tu funkcji mieszkaniowej podjęła się, wywodząca się z firmy Ekolan, spółka Kameralnie.
Wygląd budynku ma nawiązywać do zabudowań młynarzy i czeladników, które do dziś znajdują się przy ulicy Kwietnej. Wyróżniają je dwuspadowe dachy kryte dachówką i okna osadzone nisko nad ziemią.
– Inwestycja „Kwietna” ma szczególny charakter, ponieważ realizujemy ją w bardzo inspirującym miejscu – w Starej Oliwie. To dla projektantów i realizatorów duże wyzwanie, by całość spełniała drobiazgowe wytyczne konserwatora zabytków. Dotyczą one między innymi wymogu zastosowania dachówki ceramicznej, elewacji z ceramicznej płytki klinkierowej w kolorze czerwonej cegły, czy drewnianej stolarki okiennej – mówi Anna Szałła z zarządu firmy Kameralnie.
Rozebrany domek przy ul. Kwietnej 32 – stan z roku 2010 fot, Tomasz Strug
Współczesny projekt budynki przy ul. Kwietnej 32 opracował zespół BJK Architekci, który dotychczas specjalizował się nowoczesnej architekturze, z przewagą budynków biurowych. W Oliwie znani są z projektu kilku biurowców kompleksu Olivia Business Centre, w tym najwyższego – Olivia Star. Jednak ten konkretny projekt ma wyraźnie nawiązywać do historycznych odniesień poprzez detale i zastosowanie tradycyjnych materiałów wykończeniowych.
Obecnie inwestor nie chce prezentować wizualizacji projektu. Zgodnie z polityką marki Kameralnie, apartamenty willowe „Kwietna” trafią do sprzedaży dopiero po zakończeniu budowy i wówczas będzie upubliczniony wygląd nowego budynku.
Rozebrany domek przy ul. Kwietnej 32 (fragment) – widok z ul. Słonecznej fot. Ryszard Petrajtis
Budynki czeladnicze przy dzisiejszej ul. Kwietnej widoczne są już na XVIII – wiecznych planach opactwa w Oliwie. Część z nich przetrwała do lat 70 – tych XX wieku, kiedy chciano je rozebrać. Dzięki interwencji prof. Jerzego Stankiewicza oraz Franciszka Mamuszki, udało się wówczas budynki uratować – jako spuściznę po „robotniczej” historii Oliwy. Przy ul. Kwietnej miał nawet powstać skansen. Jednak kolejne kryzysy PRL ostatecznie pogrzebały tę ideę.
Z Kwietnej 32 ostatnich mieszkańców wykwaterowano ok. 2005 roku. Od tego czasu domek podupadał, czekając w kolejnych przetargach na kupca. Stan Kwietnej 32 bardzo poruszał mieszkańców dzielnicy. Postał nawet całkiem pokażny wielkością wątek na oliwskim forum. Ostatecznie miasto w czerwcu 2015 roku zrównało budynek z ziemią a następnie sprzedało samą działkę.
Ts