Reklama

Zagrożenie powodziowe w Gdańsku

Deszcz już nie pada. Nadal zamknięty jest przejazd pod wiaduktem kolejowym przy ul. Piastowskiej.  Poziom wody w zbiornikach retencyjnych powoli się stabilizuje.

Zamknięty przejazd pod wiaduktem kolejowym przy ul. Piastowskiej | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Deszcz już nie pada. Nadal zamknięty jest przejazd pod wiaduktem kolejowym przy ul. Piastowskiej.  Poziom wody w zbiornikach retencyjnych powoli się stabilizuje.

Dziś o godz. 13 w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w czasie której władze miasta i służby miejskie podsumowały dotychczasowe działania związane ostatnimi opadami deszczu.

Sztab kryzysowy działa już od wczoraj, sytuację monitorujemy na terenie całego miasta, również na wszystkich 49 zbiornikach retencyjnych, ale dziś najważniejszą rolę pełni pięć spośród tych zbiorników – powiedział na wstępie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Obecnie nasze działania koncentrują się na potoku Strzyża, zwłaszcza na zbiorniku Srebrniki, który jest kluczowym zbiornikiem z punktu widzenia bezpieczeństwa Wrzeszcza, zwłaszcza rejonu skrzyżowania al. Żołnierzy Wyklętych i Grunwaldzkiej – mówił Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód. – Zbiornik był bliski przelania, ale obecnie sytuacja na nim się stabilizuje – woda opadła o 15 cm i nadal się obniża. Również na zbiornikach powyżej – Ogrodowa i Dolne Młyny – woda obniżyła poziom. Najbardziej opadła na zbiorniku Nowiec II położonym tuż za granicą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (poziom obniżył się o 120 cm). Warto zauważyć, że przez ostatnie 33 godziny deszcz padał niemal bez przerwy – dodał prezes Gajewski.

Na terenie całego Gdańska cały czas działa ok. pół tysiąca pracowników służb miejskich – są to m.in. pracownicy Gdańskich Wód, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Saur Neptun Gdańsk, Straży Miejskiej, GAiT i ZTM, a także GZNK. Do tego funkcjonariusze policji i straży pożarnej.

Policja zabezpiecza przede wszystkim drogi i rejony zagrożone zalaniem. Policjanci zamknęli dla ruchu rejon ul. Piastowskiej, Chrzanowskiego, Wielkopolskiej. Są przygotowani do ewentualnego zamknięcia rejonu ul. Kartuskiej/Łostowickiej, gdyby doszło do przelania wody w zbiorniku Zabornia.

Wczoraj najgorzej było na Potoku Oliwskim

Sytuacja jest bardzo dynamiczna. – Wczoraj nasze działania koncentrowały się głównie na Potoku Oliwskim, dzisiaj bardziej problematycznym potokiem okazał się Potok Strzyża, ponieważ stały dopływ wód z dużej zlewni powodował stały wzrost poziomu wody na zbiorniku Srebrniki – mówił prezes Gajewski.

W środę w stacji pomiarowej przy ul. Kościerskiej odnotowano  98,9 litrów wody na metr kwadratowy.  Jeszcze wyższy wynik wynik wystąpił w Osowie. Nadal pada. Do godziny 14 w Oliwie spadło prawie 11 litrów wody na metr kwadratowy. Aktualne prognozy pogody wskazują na opady deszczu przez kolejne kilkanaście godzin.

Zamknięta Piastowska

Od wczoraj zamknięty jest przejazd pod wiadutem kolejowym przy ul. Piastowskiej. Pod wiaduktem jest jednak sucho a kanalizacja deszczowa sprawnie odbiera wodę opadową. Jak twierdzi GZDiZ, przejazd jest zamknięty z powodu podejrzenia podmycia nawierzchni drogi pod wiaduktem. Jest jednak szansa, że dziś jeszcze nastąpi dokładne sprawdzenie stanu podłoża nawierzchni i jej ewentualna naprawa.

Z powodu zamknięcia przejazdu ul. Piastowską, wyznaczono objazdy dla  komunikacji miejskiej – autobusy linii 117 między pętlą tramwajową Oliwa a Osiedlem Tysiąclecia zostały skierowane na trasę objazdową : Grunwaldzka – Pomorska – Chłopska i dalej Piastowską.  Linia ta nie obsługuje zespołów przystanków „Droszyńskiego” i „Poznańska (n/ż)” oraz Piastowska [1527]. Zmiany trasy obowiązywać będą do chwili otwarcia fragmentu ul. Piastowskiej.

Nad ranem woda występowała z brzegów Potoku Oliwskiego na terenie Parku Oliwskiego oraz poniżej stawu młyńskiego przy al. Grunwaldzkiej. W całości wypełnione było koryto potoku między młynem na Spacerowej a mostkiem przy ul. Cystersów.

Gdańskie Wody twierdzą, że Potok Oliwski na ten moment nie grozi przelaniem. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco.

 

Komunikaty: Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku:

KOMUNIKAT, godz. 22.30

Po ponad 40 godzinach niemal nieustannych opadów późnym wieczorem pogoda wreszcie się polepszyła. Służby miejskie nadal jednak pozostają w gotowości, trwa też obniżanie poziomu wody we wszystkich 49 zbiornikach retencyjnych.

Około godz. 20.00 rozpoczęło się wypuszczanie wody ze zbiornika Kiełpinek, który przez cały dzień był celowo zamknięty, by nie odprowadzać dodatkowej wody do potoku Strzyży. Uchodząca do Potoku Strzyży woda nie wpłynęła na podniesienie się poziomu w znajdującym się poniżej zbiorniku Nowiec. Ok. godz. 22.00 sytuację na obu ww. zbiornikach i na zbiorniku Srebrniki monitorował zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

Woda wypuszczana jest powoli i w sposób kontrolowany, w związku z czym nie ma zagrożenia na niższych partiach Strzyży. Myślę że korzystając z poprawy pogody uda się obniżyć poziomy na tych i pozostałych zbiornikach na tyle, że jutro – nawet przy mocniejszym deszczu – będą one w stanie znów przyjąć całą spływającą wodę – powiedział prezydent Grzelak.

 

KOMUNIKAT, godz. 20.30

Woda w zbiornikach retencyjnych nadal systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 55 cm niżej niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Wysoki stan wody utrzymuje się jeszcze jedynie na zbiorniku Kiełpinek, który przez cały dzień był celowo zamknięty, by nie odprowadzać dodatkowej wody do potoku Strzyży. W tej chwili uruchomiono odpływy i woda w sposób kontrolowany jest z niego wypuszczana.

O godz. 20.00 w Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się wieczorne spotkanie Sztabu Kryzysowego. Mimo poprawy pogody służby nadal pozostają w stanie gotowości, a zbiorniki i pozostała infrastruktura powodziowa będzie na bieżąco monitorowana przez całą noc. Również dodatkowe zabezpieczenia w postaci zapór, worków i rękawów nie będą demontowane.

Jutro ok. godz. 14.00 spodziewamy się kolejnych opadów, miejscami dość intensywnych, w dodatku wiatr ma się zmienić na północno-wschodni, co może oznaczać tzw. cofkę wód z Zatoki Gdańskiej – wyjaśnia Krzysztof Domagalski z Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Obecnie warunki pogodowe są na tyle sprzyjające, że możemy nadal w kontrolowany sposób obniżać poziom wody w zbiornikach. Dzięki temu będą one przygotowane na ewentualność kolejnych opadów deszczu – dodaje Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

 

KOMUNIKAT, godz. 17.32

Ulica Niepołomicka została odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód. Zamknięte pozostają nadal ulice: Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.

KOMUNIKAT, godz. 16.40

Pomimo utrzymujących się opadów deszczu sytuacja w Gdańsku stabilizuje się. Woda w zbiornikach retencyjnych powoli, ale systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 35 cm niżej niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Również w pozostałych zbiornikach na potoku Strzyży poziom wody obniża się.

Wody przybywa jedynie w zbiornikach Jasień i Kiełpinek, które celowo zamknęliśmy, by nie zrzucać wody do potoku. Oba zbiorniki mają jednak jeszcze znaczną rezerwę i nie ma niebezpieczeństwa ich przepełnienia – mówi Andrzej Chudziak z Gdańskich Wód.

Ulica Wielkopolska, którą ok. godz. 14.00 zamknięto w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego, została już odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód. Zamknięte pozostają nadal ulice: Niepołomicka, Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.

Według bieżącej prognozy umiarkowane opady deszczu będą się utrzymywać jeszcze do godzin wieczornych, w związku z tym sytuacja na zbiornikach retencyjnych i potokach nadal jest monitorowana przez służby miejskie.

KOMUNIKAT, godz. 16.01

Ulica Wielkopolska, którą ok. godz. 14.00 zamknięto w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego, została już odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód.

KOMUNIKAT, godz. 13.58

W związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego zamknięty dla ruchu zostaje fragment ulicy Wielkopolskiej od ul. Świętokrzyskiej do skrętu w ulicę Niepołomicką. Objazd dla wyjeżdżających z osiedla poprowadzony zostanie ulicą Wielkopolską , Przebiśniegową, Niepołomicką do Starogardzkiej. Wjazd na osiedle Traktem Św Wojciecha, Nowiny, Kampinoska w prawo za Parkiem Oruńskim, Srebrna, Szmaragdowa, Niepołomicka. 

KOMUNIKAT, godz. 12.05

O około 10 cm obniżył się stan wód Zbiornika Srebrniki i na większości gdańskich zbiorników stan wód zaczyna się obniżać. Jedynie Zbiornik Zabornia zaczyna się przelewać. Woda ze zbiornika Zabornia jest odprowadzana wpustami kanalizacyjnymi w ulicy Kartuskiej. Policja jest przygotowana do ewentualności zamknięcia skrzyżowania ulicy Kartuskiej z ulicą Łostowicką. Zbiornik Zabornia jest zabezpieczony workami z piaskiem, a jego stan jest na bieżąco monitorowany. Udało się zamknąć Zbiornik Jasień dzięki czemu woda jest retencjonowana i spiętrzana w zbiorniku co z kolei oznacza, że ograniczamy jej dopływ do potoku Strzyża i Zbiornika Srebrniki. 

KOMUNIKAT, godz. 8.15

W związku z nieustępującymi opadami deszczu istnieje duże zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie woda stoi na poziomie przelewu awaryjnego.

Potok Strzyża zabezpieczamy przed wystąpieniem wód poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem. Worki ustawione są także m.in. przy ul. Kartuskiej – Potok Siedlecki/Zbiornik Zabornia, rejon Dolnego Wrzeszcza Wajdeloty, Aldony, Orunia – przy ul. Równej, Srebrniki i będą ustawiane w miarę zgłaszanych potrzeb.

Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw „wysepce” wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Patrole Policji i Straży Miejskiej ostrzegają mieszkańców zagrożonego obszaru. Jednostki Straży Pożarnej oraz brygady Gdańskich Wód i SNG działają na miejscu w celu ograniczenia ewentualnych skutków przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża .Wysłane zostały także komunikaty do mieszkańców w systemie SISMS, aktualne informacje publikowane są na Facebooku Miasta Gdańsk i stronie www.gdansk.pl

Podnosi się poziom wody na Zbiorniku Zabornia. Policja przygotowuje się do ewentualnego zamknięcia skrzyżowania Kartuska/Łostowicka.

Policja jest już przygotowana do zamknięcia ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego oraz Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej i Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego. Niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka. Wszystkie wloty bocznych ulic w rejonie skrzyżowania Aleja Grunwaldzka/Żołnierzy Wyklętych w rejonie Galerii Bałtyckiej będą zamknięte.

Policja będzie kierowała na objazdy – prosimy kierowców o przejazd Dolnym Tarasem lub Obwodnicą by ominąć zagrożony obszar. Kierowcy, którzy chcą z Górnego Tarasu dojechać do Wrzeszcza lub Centrum proszeni są o kierowanie się ul. Potokową.

W związku z zagrożeniem wylania Potoku Strzyża dla ruchu zostało zamknięte skrzyżowanie Chrzanowskiego ze Słowackiego (stara Słowackiego)

Uwaga nastąpiła zmiana trasy autobusu 149 …- Polanki – Wojska Polskiego-Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

W momencie przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża nastąpią wyłączenia ruchu w Alei Żołnierzy Wyklętych i ulicy Słowackiego (od ronda de la Salle do Galerii Bałtyckiej) zostanie zmieniona trasa linii 116, 136, 122, 126, 157, 110, 227 w obu kierunkach i przekierowana na trasę zastępczą: …. – Słowackiego-Potokowa-Jaśkowa Dolina-Grunwaldzka-Galeria Bałtycka – …

Linia 149 zostanie wycofana z ul. Chrzanowskiego i Alei Żołnierzy Wyklętych i skierowana w trasę …- Polanki – Wojska Polskiego-Aleja Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

Wyłączony z ruchu został już tunel dla pieszych pod Aleją Żołnierzy Wyklętych na wysokości ulicy Obywatelskiej.

W związku z zalewaniem jezdni ulicy Niepołomickiej przez Potok Oruński oraz naniesieniem na jezdnię konarów i śmieci ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego pomiędzy Kampinoską, a Świętokrzyską. Autobus 113 kursuje na trasie Orunia – Gościnna – Świętokrzyska – Wieżycka. Autobus 189 trasa wydłużona z Maćkowych – Mleczarni do osiedla Kampinoska. Autobus 213 kursuje na trasie Olimpijska – Maćkowy/Mleczarnia. Autobus 175 kursuje na dwóch trasach: Siedlce – Havla – Świętokrzyska – Wieżycka oraz Maćkowy/Mleczarnia – Kampinoska – Olimpijska.

Wyjazd z osiedli jest możliwy ulicą Niepołomicką do Starogardzkiej i Traktu Św. Wojciecha. W ciągu godziny cały trakt (obie jezdnie) także w miejscu remontu będą przejezdne

Wszystkie służby tj. Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, Gdańskie Wody, ZTM, SNG – ponad 200 osób pracuje w terenie.

Apelujemy o bezwzględne słuchanie poleceń służb i nieomijanie zapór. Nie parkujmy w pobliżu potoków, uwaga na parkowanie w garażach podziemnych. Nie wchodzimy do piwnic!

Jak szukać pomocy w sytuacji kryzysowej: http://bip.gdansk.pl/urzad-miejski/Pomoc-w-sytuacji-wystapienia-sytuacji-kryzysowej,a,82033

Aktualna prognoza pogody – ostrzeżenie meteorologiczne 3 stopnia

W dzień zachmurzenie duże i opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym.

Prognozowana suma opadów od 10 mm do 25 mm, ale miejscami przekroczy 50 mm. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów przekraczających 50 mm w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Kaszubach. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich.


KOMUNIKAT, godz. 6.58

Zmiana trasy autobusu 116 i 136. W obu kierunkach jadą w Żołnierzy Wykletych zamiast w ulicę Słowackiego.


KOMUNIKAT, godz. 6.10

W związku z zagrożeniem wylania Potoku Strzyża dla ruchu zostaje zamknięte skrzyżowanie Chrzanowskiego ze Słowackiego (stara Słowackiego)

Uwaga zmiana trasy autobusu 149 … – Polanki – Wojska Polskiego-Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.


KOMUNIKAT, godz. 5.56

W związku z zalewaniem jezdni ulicy Niepołomickiej przez Potok Oruński oraz naniesieniem na jezdnię konarów i śmieci ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego pomiędzy Kampinoską, a Świętokrzyską. Autobus 113 kursuje na trasie Orunia – Gościnna – Świętokrzyska – Wieżycka. Autobus 189 trasa wydłużona z Maćkowych – Mleczarni do osiedla Kampinoska. Autobus 213 kursuje na trasie Olimpijska – Maćkowy/Mleczarnia. Autobus 175 kursuje na dwóch trasach: Siedlce – Havla – Świętokrzyska – Wieżycka oraz Maćkowy/Mleczarnia – Kampinoska – Olimpijska.

Wyjazd z osiedli jest możliwy ulicą Niepołomicką do Starogardzkiej i Traktu Św. Wojciecha.


KOMUNIKAT, godz. 5.26

Organizacja ruchu przy ewentualności przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża.

W związku z sytuacją pogodową i nieustępującymi opadami deszczu zaistniało zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie do poziomu przelewu awaryjnego pozostało około 20 cm. Zabezpieczamy Potok Strzyża przed wystąpieniem wód z potoku poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem. Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw „wysepce” wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Aktualnie patrole Policji i Straży Miejskiej ostrzegają mieszkańców zagrożonego obszaru. Wysłany został także komunikat do mieszkańców w systemie SIMS. Jednostki Straży Pożarnej oraz brygady Gdańskich Wód i SNG działają na miejscu w celu ograniczenia ewentualnych skutków przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża.

Policja przygotowuje się do zamknięcia ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego oraz Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej i Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego. Niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka. Wszystkie wloty bocznych ulic w rejonie skrzyżowania Aleja Grunwaldzka/Żołnierzy Wyklętych w rejonie Galerii Bałtyckiej będą zamknięte.

Policja będzie kierowała na objazdy – prosimy kierowców o przejazd Dolnym Tarasem lub Obwodnicą by ominąć zagrożony obszar. Kierowcy, którzy chcą z Górnego Tarasu dojechać do Wrzeszcza lub Centrum proszeni są o kierowanie się ul. Potokową.

Wyłączony z ruchu został tunel dla pieszych pod Aleją Żołnierzy Wyklętych na wysokości ulicy Obywatelskiej.

Możliwe zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej :

W momencie wyłączenia ruchu w Alei Żołnierzy Wyklętych i ulicy Słowackiego (od ronda de la Salle do Galerii Bałtyckiej) zostanie zmieniona trasa linii 116, 136, 122, 126, 157, 110, 227 w obu kierunkach i przekierowana na trasę zastępczą: …. – Słowackiego-Potokowa-Jaśkowa Dolina-Grunwaldzka-Galeria Bałtycka – …

Linia 149 zostanie wycofana z ul. Chrzanowskiego i Alei Żołnierzy Wyklętych i skierowana w trasę …- Polanki – Wojska Polskiego-Aleja Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

Apelujemy o nie wchodzenie do piwnic i nie parkowanie pojazdów w parkingach podziemnych i w pobliżu Potoku Strzyża oraz bezwzględne stosowanie się do poleceń Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i pozostałych służb.


Aktualna sytuacja, czwartek, 27 lipca, godz. 4.20

W związku z sytuacją pogodową i nieustępującymi opadami deszczu zaistniało zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie do poziomu przelewu awaryjnego pozostało około 30 cm. Cały wczorajszy dzień i całą noc pracowały i pracują brygady Gdańskich Wód i zastępy Straży Pożarnej zabezpieczając zagrożone miejsca i monitorując stan wód i wysokość opadów w Gdańsku. 

Aktualne prognozy pogody wskazują na opady deszczu przez kolejne kilkanaście godzin. W tej sytuacji stan Zbiornika Srebrniki będzie się podnosił. W związku z tym zabezpieczamy Potok Strzyża przed wystąpieniem wód z potoku poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem.  Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw „wysepce” wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Zagrożone podtopieniami są też budynki Dolnego Wrzeszcza rejon ulic Aldony, Wajdeloty, Grażyny i okolice.

Aktualnie Policja i GZDiZ przygotowuje do wyłączenia  z ruchu zagrożone ulice, a ZTM będzie organizował objazdy komunikacji miejskiej. 

Apelujemy o nie wchodzenie do piwnic i nie parkowanie pojazdów w parkingach podziemnych i w pobliżu Potoku Strzyża.

Pr

Ostatnia edycja: 28 lipca, 2017 o 14:42