Reklama

Zamkną fragment ulicy Michałowskiego aby ratować żaby

Od środy, 19 kwietnia zamknięty zostanie fragment ul. Michałowskiego, gdzie migrujących żab jest szczególnie dużo. Wszystkie gatunki żab i ropuch są w Polsce pod ochroną.

Akcja przenoszenia żab na ul. Michałowskiego (2014 rok)
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W rozpoczynającym się okresie godowym, żaby rozpoczynają coroczną wędrówkę ze swych zimowych legowisk do pobliskich zbiorników wodnych, gdzie składają skrzek. Wiele z nich ginie wtedy pod kołami samochodów. Dlatego też od środy, 19 kwietnia zamknięty zostanie fragment ul. Michałowskiego, gdzie pokonujących ulicę żab jest dużo. Tradycyjnie zmierzają one do stawu przy Przedszkolu nr 42.

Na okres migracji płazów zostanie zamknięty ul. Michałowskiego od skrzyżowania z ul. Norblina do budynku nr 29. Dojazd dla wszystkich służb zostanie zapewniony. Szacunkowy termin przywrócenia stałej organizacji ruchu to 3-4 maja 2023 roku.

Zalecane objazdy

  • do Szkoły Podstawowej nr 70 – ul. Chełmońskiego – ul. VII Dwór – ul. Michałowskiego do ul. Polanki
  • do Przedszkola nr 42 -ul. Chełmońskiego – ul. Norblina – powrót ul. Chełmońskiego do ul. Polanki lub ul. Chełmońskiego – ul. VII Dwór – ul. Michałowskiego do ul. Polanki
  • do budynków Michałowskiego 25 i 25a, 27 i Polanki 86 – ul. Chełmońskiego – ul. VII Dwór – ul. Michałowskiego do ul. Polanki

W Gdańsku migrujące żaby najczęściej można spotkać w  rejonach zbiorników wodnych i retencyjnych, szczególnie w okolicach ulic: Góralskiej, Michałowskiego, Do Studzienki, Myśliwskiej, Bytowskiej, Kwietnej i Spacerowej. W tych miejscach ograniczone będą również race związane z utrzymaniem zieleni oraz oczyszczania pozimowego jezdni.

Akcje edukacyjne dla dzieci

Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego zorganizuje dwie akcje edukacyjne dotyczące ochrony płazów dla dzieci ze szkół i przedszkoli znajdujących się w okolicach ul. Do Studzienki oraz ul. Michałowskiego.

20 kwietnia o ciekawostkach związanych z żabami, o tym, dlaczego zamknięto ulicę oraz dlaczego warto chronić płazy dowiedzą się przedszkolaki z Przedszkola nr 42 oraz uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 70.

Materiał nagrany 9 lat temu przy okazji przenoszenia żab na ul. Michałowskiego

Więcej żab to mniej uciążliwych komarów

Na terenie Gdańska występuje ok. trzynastu gatunków płazów. Najczęściej można spotkać ropuchę szarą bufo bufo, rzadziej żabę jeziorową oraz żabę wodną. Warto pamiętać, że płazy, w tym wszystkie gatunki żab i ropuch są w Polsce pod ochroną. Są to niezwykle pożyteczne stworzenia, które odgrywają istotną rolę w łańcuchu pokarmowym. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi, jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak stonka, pajęczaki, chrząszcze, a nawet ślimaki. Warto więc zadbać, aby w naszych ogrodach było jak najwięcej żab, ponieważ są one naturalnymi wrogami wielu szkodników.  

Pw