Reklama

Zamyka się kameralna apteka oliwska

Po prawie 30 latach działalności zamyka się apteka przy ul. Zacisze w Oliwie. Niestety nieubłagalne były reguły obecnego rynku farmaceutycznego oraz dominacja aptek sieciowych.

dr Barbara Tiałowska-Zyskowska oraz Izabela Ołdakowska za kontuarem apteki przy ul. Zacisze 11 | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Po prawie 30 latach działalności zamyka się apteka przy ul. Zacisze w Oliwie. Niestety nieubłagalne były reguły obecnego rynku farmaceutycznego oraz dominacja aptek sieciowych.

Piątek 23 grudnia to ostatni dzień pracy apteki im. Artura Grottgera przy ul. Zacisze 11 w Oliwie.

– Nie dam rady dalej. Księgowa mi powiedziała, że nie mogę dopłacać. Bo dość długo ciągnęłam tak na styk – mówi dr Barbara Tiałowska-Zyskowska, która prowadzi tę aptekę od 1995 roku. – Te sieciowe apteki są taką konkurencją, jakby się człowiek z koniem kopał. Rozumiem te osoby, które jeżdżą i szukają gdzie mogą coś troszeczkę taniej dostać. A ja nie jestem w stanie obniżyć cen. Były takie przypadki, że ceny detaliczne w niektórych aptekach były cenami niższymi niż moje z hurtowni – podyktowane jako ceny netto.

Pierwszy odpływ klientów był zauważalny, gdy uruchomiono aptekę w przychodni. – Dużo starszych osób po prostu odeszło,  a młodzi często kupują przez internet. Dużo leków się teraz w sklepach sprzedaje. Aspiryny, apapy –  są całe działy w sklepach. Tak więc w ciągu tych lat również cała duża pula leków podręcznych odeszła z aptek – opowiada pani Barbara.

Od pracy naukowej do własnej działalności

Apteka im. Artura Grottgera powstała w 1995 roku. – Wykorzystałam swoje wykształcenie – śmieje się dr Barbara Tiałowska-Zyskowska. – Wcześniej pracowałam w Akademii Medycznej na biochemii, miałam zajęcia ze studentami, doktorat zrobiłam po drodze. Ale potem był czas na założenie rodziny i priorytety się zmieniły. Tak zrodził się pomysł na aptekę. Oliwska placówka była jedną z niewielu w Gdańsku, gdzie można było zamówić leki lub maści wyrabiane na miejscu.

Ogłoszenie o likwidacji apteki wisi na jej ogrodzeniu od kilku dni. Dzięki niemu najwierniejsi klienci przychodzą podziękować pani Barbarze za jej pracę i wyjątkową atmosferę tego miejsca.

Życzenia dla oliwian

Lokal po aptece będzie wystawiony do wynajęcia. Ale właścicielka pozostaje w Oliwie i ma życzenia dla jej mieszkańców.

– Jako aptekarz mogę życzyć wszystkim zdrowia. Trzeba wiedzieć, że każdy lek, jak każdy kij, ma dwa końce – nas coś pomaga, na coś szkodzi – śmieje się pani Barbara. – Życzę, żeby byli bardzo ostrożni, żeby rozsądnie podchodzili do wszystkiego. I żeby nasza dzielnica była coraz ładniejsza. I jeszcze bym chciała, żeby ktoś się zaopiekował naszymi Lasami Oliwskimi.

Pani Barbaro. Dziękujemy!

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 23 grudnia, 2022 o 08:07