Reklama

Zamyka się ostatni bank w centrum Oliwy

Oddział Banku Pekao przy Starym Rynku Oliwskim zamyka swoje podwoje z końcem maja. Na pocieszenie, zostawiają bankomat – jedyny w tej okolicy.

Plakat reklamowy w oknie placówki Banku Pekao przy Starym Rynku Oliwskim 16 w Oliwie. W odbiciu widoczna kamienica Stary Rynek Oliwski 6 | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Oddział Banku Pekao przy Starym Rynku Oliwskim zamyka swoje podwoje z końcem maja. Na pocieszenie, zostawiają bankomat – jedyny w tej okolicy.

Kiedyś Stary Rynek Oliwski i ul. Opata Rybińskiego śmiało można było nazywać oliwską aleją bankową.

W ciągu ostatniej dekady działało tu: Millenium, Nordea, PKO BP, ING, Meritum Bank, Alior i BGŻ. W dawnym papierniczym prawie doszło do otwarcia Polbank EFG. Blisko pętli otwarto nawet przed laty Bank Spółdzielczy z Czerska. Na pobliskiej ul. Polanki przez długi czas funkcjonował Deutsche Bank a przy Obr. Westerplatte BZ WBK, wchłonięty później przez Santandera.

To jednak już przeszłość. Można już przestać narzekać, że wszędzie same banki. Właśnie zamyka się ostatni. Na drzwiach placówki Banku Pekao S.A. przy Starym Rynku Oliwskim 16 zawieszono informację, że zostanie ona zamknięta 28 maja. Pekao zajęło ten lokal po piekarni w 2012 roku

Informacja o zamknięciu placówki. W odbiciu okna dawna "Wielka Karczma" w Oliwie  fot. Tomasz Strug

Informacja o zamknięciu placówki. W odbiciu okna dawna „Wielka Karczma” w Oliwie  fot. Tomasz Strug

Warto przypomnieć, że bank, jako jeden z niewielu wówczas podmiotów w okolicy, dostosował swoje szyldy reklamowe nad witrynami do zaleceń konserwatorskich.

Decyzja o zamknięciu placówki przy ul. Stary Rynek Oliwski 16 w Gdańsku z dniem 28 maja br. była poprzedzona wnikliwą analizą biznesową i podjęta została z uwzględnieniem obecnych uwarunkowań rynkowych, trendów w całym sektorze bankowym, trwającym procesem transformacji cyfrowej w banku – informuje nas Klaudia Klimkowska z Zespołu Komunikacji Korporacyjnej Banku Pekao S.A. –  W danej lokalizacji nadal będzie funkcjonował bankomat naszego banku. Bankomat będzie czynny 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Do dyspozycji klientów będzie oddział przy ul. Kołobrzeskiej 43 – oddalony zaledwie 2 km od likwidowanej placówki.

Odziałów ubywa i kolejne będą zamykane

Definitywnie skończyła się era placówek bankowych dostępnych za niemal każdym rogiem. Znacznemu ograniczeniu uległ konkurencyjny wyścig banków. Rynek ulega też konsolidacji. Ubiegły rok spod znaku pandemii nie był dobrym dla sektora bankowego. Banki osiągnęły gorsze wyniki i zmniejszyły skalę działania. W 2020 roku zamknięto 1375 placówek i ograniczono zatrudnienie o 7,9 tys. etatów – wynika z analizy Bankier.pl. Według analiz serwisu PRNews.pl, najwięcej oddziałów zamknął w ubiegłym roku Bank Millennium – 125 punktów. Niewiele mniej, bo aż 111 zlikwidował największy bank na rynku – PKO BP. W Banku Pekao sieć zmniejszyła się o 81 oddziałów, a w BNP Paribas o 72 placówki. Jak widać, to jeszcze nie koniec.

Zmieniają sie również preferencji klientów. Co raz więcej osób korzysta z banku przez internet. Obecnienie nie trzeba już iść do banku, by załatwić wiele spraw, które jeszcze kilka lat temu wymagały osobistej wizyty w placówce.

Dziś na bankowanie online decyduje się coraz większa liczba klientów – wyjaśnia Klaudia Klimkowska z Banku Pekao. – Wygodnie i bez przychodzenia do oddziału można sprawdzać stan konta, analizować stan swoich finansów, płacić rachunki i wykonywać przelewy, załatwiać sprawy w urzędzie przez profil zaufany, czy nawet założyć konto – za pomocą zrobionego sobie zdjęcia, czyli selfie. Do dyspozycji klientów jest także nasza infolinia.

Seniorze – bierz Internet za rogi

Ponadto namawiamy młodszych – dzieci, wnuków, sąsiadów – by służyli pomocą seniorom w korzystaniu z bankowości elektronicznej. Odnosimy się także do aktualnej sytuacji, w której ta pomoc jest szczególnie potrzebna – mówi Klaudia Klimkowska.  – W ramach inicjatywy edukacyjno-informacyjnej „Bierz Internet za rogi” obejmujemy mentorską opieką seniorów i przekonujemy do podjęcia działań on-line. Ideą akcji jest zachęcenie seniorów do aktywnego i bezpiecznego korzystania z internetu oraz pomaganie im w zdobywaniu umiejętności cyfrowych przy współudziale bliskich osób. W tym celu stworzyliśmy bazę wiedzy o nazwie „Strefa Seniora”, która dostępna jest na naszej stronie internetowej. 

Ostatnim Mohikaninem bankowości w centrum Oliwy zostaje Poczta Polska, która w okienku placówki przy Starym Rynku oferuje usługi Banku Pocztowego.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 18 maja, 2021 o 19:31