Reklama

Zamykają parking z powodu niebezpiecznych drzew

14 drzew ma zostać wyciętych na parkingu przy ulicy Błękitnej w Jelitkowie. Ich zły stan i ryzyko przewrócenia się na kierowców i samochody spowodował zamknięcie parkingu  do odwołania.

Zamykają parking z powodu niebezpiecznych drzew
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Popularny w sezonie letnim miejski parking przy ulicy Błękitnej w Jelitkowie oferuje 200 miejsc postojowych. Teraz ich zabraknie. Od piątku 17 maja parking zostaje zamknięty ze względu na zły stan zdrowotny i techniczny 14 drzew, które zagrażają bezpieczeństwu kierowców i pojazdów.

 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zwrócił się już z wnioskami o zgodę na ich usunięcie do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Byliśmy na miejscu.  Część drzew do wycinki jest potężna. Ale rzeczywiście kilka z nich wygląda fatalnie a część z nich to już tylko same kikuty bez liści.

– Topole kanadyjskie oraz egzemplarz olszy czarnej grożą złamaniem konarów, a nawet całkowitym wywróceniem. Przeprowadzona inwentaryzacja oraz ocena stanu drzew na parkingu przy ul. Błękitnej wykazały, że są one martwe lub zamierające. Mają wyłamane gałęzie, a wiązania konarów do pni są słabe. Pojawiła się również zgnilizna w systemie korzeniowym drzew, a w niektórych topolach także zaawansowany rozkład pni – tłumaczy Patryk Rosiński, rzecznik GZDiZ.

Ze względu na stan drzew, niemożliwa ma być już pomoc drzewom poprzez zabiegi pielęgnacyjne czy poprawę ich stabilności dzięki dodatkowym cięciom. Nie mogą one również pozostać na miejscu jako drzewa – świadkowie, gdyż grożą one złamaniem czy całkowitym upadkiem.

Parking zastępczy

Do czasu ponownego otwarcia parkingu kierowcy będą mogli tymczasowo parkować na jednym z pasów jezdni w ciągu ul. Pomorskiej na odcinku od ul. Chłopskiej do ul. Kaplicznej.

Pp