Reklama

Zanieczyszczona woda w Stawie Młyńskim przy al. Grunwaldzkiej

Ścieki z kanalizacji sanitarnej lub odpady pobudowlane zanieczyściły wodę Stawu Młyńskiego przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie. Sprawa jest wyjaśniana, wprowadzono zakaz wędkowania. 

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Ścieki z kanalizacji sanitarnej lub odpady pobudowlane zanieczyściły wodę Stawu Młyńskiego przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie. Sprawa jest wyjaśniana, wprowadzono zakaz wędkowania. 

Woda w stawie dawnego Młyna V przy al. Grunwaldzkiej nabrała dziś mętno – białego zabarwienia.  O sprawie napisał pierwszy Tomasz Leżyński, radny dzielnicy Oliwa.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w okolicy doszło do awarii studni kanalizacji sanitarnej na terenie dzielnicy i nieczystości mogły się zacząć przelewać do kanalizacji deszczowej, która w tej części Oliwy prowadzi do Potoku Oliwskiego i poszczególnych stawów. Awaria została nad ranem usunięta przez Saur Neptun Gdańsk.

Saur Neptun Gdańsk – To nie my!

Informację o awarii potwierdza SNG, ale rysuje inny scenariusz. – W rejonie zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Piastowskiej zostało stwierdzone spiętrzenie ścieków na kanalizacji sanitarnej. Jednakże nie doszło do wylewu ścieków na powierzchnię, czy też spływu powierzchniowego w kierunku stawu – informuje Michał Gad z Saur Neptun Gdańsk. – Przyczynę spiętrzenia usunięto przed godz. 10. Obecnie trwają prace analityczne zmierzające do ustalenia miejsca nieuprawnionego zrzutu mieszaniny pochodzenia pobudowlanego, powodującej silne zabarwienie na biało.

Gdańskie Wody – przyczyna zanieczyszczenia nie jest aktualnie znana

Ze względu na obniżenie jakości wody zbiornika retencyjnego Grunwaldzka, spółka Gdańskie Wody (administrator Gdańskiego Systemu Odwodnieniowego) wprowadziła prewencyjny zakaz połowu ryb w akwenie – informuje Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowy miejskiej spółki. – Z dwukrotnych badań (pierwsze z nich przeprowadziła Straż Pożarna, drugie – Gdańskie Wody) wynika, że akwen został zanieczyszczony w bardzo niewielkim stopniu. Wysoka mętność obniża jedynie walory estetyczne, natomiast zawartość tlenu jest w normie, a poziom zasadowości i kwasowości wody nie zagraża bytującym w zbiorniku rybom.

 

Do stawu wpływa już wyłącznie woda Potoku Oliwskiego, która ma rozcieńczyć zawiesinę i poprawić jakość wody. – Spodziewamy się, że powrót do standardowej jakości wody potrwa około dwóch dni. Do tego czasu praca fontanny zostanie wstrzymana, a zakaz połowu ryb utrzymany – informuje Agnieszka Kowalkiewicz

Zdarzenie to zostało zgłoszone przez adminstratora stawu do Wód Polskich, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz do Sanepidu. Te instytucje mają narzędzia by ustalić, kto zawinił oraz czy będą za to kary.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 23 czerwca, 2020 o 13:30