Reklama

Zapis spotkania prezydent Gdańska z mieszkańcami Oliwy

Kto nie był, teraz ma szansę zobaczyć. Mamy pełen zapis spotkania prezydent Aleksandry Dulkiewicz z mieszkańcami Oliwy. Spotkanie odbyło się 29 maja o godzinie 17 w sali gimnastycznej przy ul. Kanapariusza 1.

Zapis spotkania prezydent Gdańska z mieszkańcami Oliwy
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Prezydent Gdańska towarzyszyli jej zastępcy: Monika Chabior, Piotr Grzelak, Piotr Kryszewski i Piotr Borawski. Obecni byli także dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek i spółek. Na spotkanie przyszli też miejscy radni i dzielnicowi radni.

Rozmowę z mieszkańcami poprzedziła prezentacja. Z jej pomocą prezydent Dulkiewicz wyliczała zakończone i planowane inwestycje. Co ciekawe, niektóre dotyczyły Przymorza Małego. Prezydent Gdańska podkreślała mocno malejący budżet miasta spowodowany tzw. „Polskim Ładem” i nieznaną wysokością rządowej rekompensaty.

Wymienione inwestycje zrealizowane w Oliwie:

  • modernizacja ul. Piastowskiej, na odcinku od ul. Subisława do ul. Chłopskiej
  • budowa ul. Obotryckiej
  • modernizacja kompleksu budynków palmiarni w Parku Oliwskim (do wykonania pozostała jeszcze szklarnia)
  • modernizacje chodników na ul. Wita Stwosza, Polanki i Orkana
  • modernizacja i przebudowa budynku Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polanki

Inwestycje w Oliwie w trakcie realizacji:

  • zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji wieży widokowej Pachołek

Przygotowania do inwestycji w Oliwie:

  • prace nad dokumentacją projektową dla gruntownej modernizacji ul. Czyżewskiego, na odcinku od ul. Opackiej do al. Grunwaldzkiej, roboty – w 2024 r.
  • prace nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym dla nowej ulicy tzw. Nowej Abrahama, której fragment będzie przebiegał przez Oliwę
  • prace nad wariantową koncepcją budowy buspasów na ul. Spacerowej, na odcinku od ul. Opackiej do Węzła Wysoka, koncepcja będzie gotowa pod koniec bieżącego roku
  • budowa Nowej Opackiej – ruszy dopiero w 2024 roku, obecnie trwa aktualizacja dokumentacji projektowej, gdyż zmieniły się przepisy środowiskowe dotyczące m.in odległości ulicy od stacji paliwowych.

https://drive.google.com/file/d/1vLXabYF854GRQdB7HUAT_Z0pJMVQtyQu/preview

O co pytali mieszkańcy?

Pierwszy głos zabrał polonus z Kanady, który od kilku lat mieszka w Oliwie. Zwracał uwagę na trodność w bezpiecznym chodzeniu po chodniku wzdłuż Parku Oliwskiego przy ul. Opata Rybińskiego. Jego zdaniem chodnik jest za wąski a obok jeżdżą rowery. Proponował by w tym miejscu była tylko droga rowerowa a piesi mieliby chodzić wyłącznie stroną przeciwną.

GZDiZ analizował już te sprawę i to wykluczył. Ale mają jeszcze raz się przyjrzeć sprawie.

Kolejna mieszkanka narzekała na problemy z dostępnością komunikacji miejskiej w rejonie ul. Czyżewskiego. Jako przykład podawała trudności z dostaniem się bez licznych przesiadek w rejon ul. Gospody czy Szpitala Marynarki Wojennej przy ul. Polanki/

Jednocześnie powątpiewała w sens budowy kontrapasu rowerowego wzdłuż ul. Opackiej, ze względu na fatalną jakość drogi oraz korkowanie się ul. Opackiej i Cystersów, szczególnie przez autobusy turystyczne.

Okazuje się, że GZDiZ na wniosek Radą Oliwy planuje zakazać wjazdu autobusom turystycznym na ul. Cystersów. Prawdopodobnie będą one wysadzać oraz odbierać turystów przy ul. Kanapariusza a parkować będą na parkingu przy ZOO.

Inna oliwianka, Pani Alicja, narzekała na stan Parku Oliwskiego, który jej zdaniem jest „rozjeżdżany przez rowery, zasikany przez psy”.

Babcie takie jak ja muszą uciekać w krzaki przed rowerem.

Komendant Straży Miejskiej obiecał, że do Parku wróci patrol prewencyjny.

Mieszkanka ul. Derdowskiego apelowała o remont i ogrodzenie pobliskich przystanków tramwajowych. Dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji, a miasto twierdziło, że jest tam za wąsko. To prawdopodobnie ostatnie dwa przestanki pamiętające w całości czasy PRL. Będąca na spotkaniu urzędniczka potwierdziła, że jest tam zbyt mało miejsca na wygrodzenie i wymaga to kompletnej przebudowy, a to już byłoby zadanie inwestycyjne. GZDiZ ma jeszcze raz skontrolować stan nawierzchni przystanków.

Pani Iwona apelowała o rozwiązanie problemu jej kamienicy dot. dzielenia mieszkań komunalnych.

Mieszkańcy takich mieszkań ewidentnie nie dbają o te lokale. (…) Najczęściej jest to lokal, gdzie odbywają się libacje.

Oliwianka zwracała uwagę, że przez taki sztuczny podział dwa mieszkania mają wspólną łazienkę.

Jednym z kolejnych problemów był stan ogrodzenia i ścieżek na Cmentarzu Oliwskim. Mieszkanka wielokrotnie pisała do miasta w tej sprawie i dostawała odpowiedź o braku pieniędzy na remonty

-Mając jeszcze mnie pieniędzy, możemy zrobić jeszcze mniej – tłumaczyła prezydent Dulkiewicz.

I to zdanie jest chyba najlepszą pointą tego spotkania i naszych czasów.

Pp

Ostatnia edycja: 5 czerwca, 2023 o 15:50