Reklama

Zarząd Dzielnicy w sprawie wycinki drzew w Lasach Oliwskich

Zakończyły się konsultacje Nadleśnictwa Gdańsk w sprawie planowanych na ten rok tzw. zabiegów gospodarczych. W skali całego nadleśnictwa uwagi nadeszły … tylko z Oliwy. Zarząd Dzielnicy postuluje ocalenie chociaż najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo drzew w Lasach Oliwskich.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Zakończyły się konsultacje Nadleśnictwa Gdańsk w sprawie planowanych na ten rok tzw. zabiegów gospodarczych. W skali całego nadleśnictwa uwagi nadeszły … tylko z Oliwy. Zarząd Dzielnicy postuluje ocalenie chociaż najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo drzew w Lasach Oliwskich.

Na początku lutego zaprezentowano mapę planowanych zabiegów gospodarczych, które zostaną przeprowadzone w 2021 roku w lasach zarządzanych przez Nadleśnictwo Gdańsk.

Jak czytamy na stronie nadleśnictwa,  „wszystkie zabiegi gospodarcze prowadzone są w celu zapewnienia trwałości lasów, z uwzględnieniem potrzeb, zarówno sanitarnych, jak i rekreacyjno-wypoczynkowych, a także ochrony przyrody”.

Do końca marca można było zgłaszać do Nadleśnictwa Gdańsk uwagi i opinie w sprawie planowanych zabiegów gospodarczych. Z tej możliwości skorzystał jedynie Zarząd Dzielnicy Oliwa we współpracy z Jackiem Michaelisem, mieszkańcem dzielnicy.

Mapa wycinek 2021

kliknij mapę aby powiększyć

Poniżej treść przesłanej do Nadleśnictwa opinii:

Opinia dotycząca planów pozyskania drewna w Lasach Oliwskich w 2021 roku

Ponownie chcielibyśmy przedstawić – prezentowaną już uprzednio – opinię o konieczności wyłączenia Lasów Oliwskich z lasów gospodarczych (użytkowych). Pozwoli to na zachowanie ich wyjątkowych, w skali kraju, wartości krajobrazowych, przyrodniczych i kulturowych. 

Jesteśmy świadomi, że Nadleśnictwo prowadzi pozyskanie drewna stosując rębnię przerębową, w założeniu najmniej inwazyjną dla lasu. Jednak ze względu na bardzo znaczną skalę wycinki, jej negatywne skutki dla przyrody, krajobrazu czy nawet gleby są bardzo znaczące i trudno pogodzić się jej kontynuacją.

Rozumiemy, że ze względu na obowiązujący Plan Urządzania Lasu oraz złożony proces decyzyjny nasz postulat nie będzie mógł być wdrożony natychmiastowo. Dlatego prosimy ponownie o wdrożenie kompromisowego rozwiązania, polegającego na wyłączeniu z pozyskania i pozostawianiu do naturalnego rozpadu, najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm przekracza 200 cm.

Takie drzewa, jako miejsce bytowania i żerowania wielu żywych organizmów, przyczyniają się do utrzymywania przyrodniczej bioróżnorodności i wyjątkowego w skali kraju charakteru Lasów Oliwskich. Są też producentami największej ilości tlenu i pochłaniają najwięcej dwutlenku węgla. „Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset 10-letnich, małych buków …” – podkreśla w rozmowie z PAP dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (za portalem PAP Nauka w Polsce). 

Niezaprzeczalnie, ochrona drzew, a w szczególności tych najstarszych, w dobie kryzysu klimatycznego, zyskuje ogromne znaczenie. 

Z poważaniem

/-/ Tomasz Strug

Przewodniczący Zarządu

Dzielnicy Oliwa

Obecnie trwa analiza, czy spełnienie tych uwag jest wykonalne. Do postulatów Zarządu Dzielnicy Oliwa Nadlaśnictwo Gdańsk ma się odnieść po Wielkanocy.

Pr

Nadleśnictwo Gdańsk mapa

Mapa Nadleśnictwa Gdańsk

Ostatnia edycja: 2 kwietnia, 2021 o 13:10