Reklama

Zmarł Bogdan Ciundziewicki – wybitny pływak i sędzia olimpijski

W wieku 89 lat odszedł oliwianin Bogdan Ciundziewicki, polski elektronik, rekordzista Polski w pływaniu klasycznym, działacz sportowy oraz sędzia olimpijski w tej dyscyplinie. Ostatnie pożegnanie odbędzie się 22 lipca na Cmentarzu Oliwskim

Bogdan Ciundziewicki podczas wywiadu dla TVP Bydgoszcz w 2015 roku. Nagrania dokonano podczas zawodów pływackich masters o Błękitną Wstęgę Wisły w Toruniu. fot. TVP
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Z głębokim żalem zawiadamiamy,
że dnia 15 lipca 2023 r. odszedł nasz kochany, najlepszy
Mąż, Ojciec i Dziadek
Bogdan Ciundziewicki


Msza Święta za Zmarłego zostanie odprawiona
w sobotę 22 lipca 2023 r. o godz. 10.30 w kościele
pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej,
ul. Leśna 6 w Gdańsku-Oliwie.
Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godz. 12.00
na cmentarzu oliwskim.
Pogrążona w smutku
Rodzina

Bogdan Ciundziewicki urodził się  5 września 1934r w Poznaniu. W 1960 roku ukończył studia na Politechnice Gdańskiej na wydz. Elektroniki.  W 1966 roku na tej samej uczelni ukończył drugi kierunek studiów automatyka, a w roku 2000 studia menadżerskie zarządzania dla wyższej kadry kierowniczej.

Oprócz życia zawodowego, związanego głownie z elektroniką i automatyką okrętową, Bogdan Czundziewicki miał drugie życie  – pływanie.

Od 1950 roku Bogdan Ciundziewicki  był zawodnikiem w pływaniu w stylu klasycznym, członkiem Kadry Narodowej i rekordzistą Polski. W następnej dekadzie został sędzią oraz działaczem sportowym.Był wieloletnim prezesem Gdańskiego Związku Pływackiego oraz przez 6 kadencji wiceprezesem Polskiego Związku Pływackiego. W latach 1980 – 2000 był Sędzią wszystkich Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata oraz większości Mistrzostw Europy w pływaniu. Na Igrzyskach w Seulu w 1988 roku oraz w Atlamcie w 1996 roku był sędzią głównym.

Kilkanaście lat temu został wybrany na stanowisko Prezesa Oddziału Gdańskiego Związku Szlachty Polskiej.

Jako senior nadal startował w zawodach pływackich i udzielał się społecznie (https://regiony.tvp.pl/sess/TVPlayer2/embed.php?ID=20185124)

Poniżej życiorys Bogdana Ciundziewickiego spisany przez niego na potrzeby strony internetowej Związku Szlachty Polskiej.

BOGDAN CIUNDZIEWICKI h. Następ-Rudnica

Urodziłem się 5 września 1934r w Poznaniu. Okres wojny przeżyłem razem z rodzicami na Litwie w majątku rodziny mojej mamy i w Wilnie w domu mojej Babci, skąd po wojnie wróciliśmy do Polski w maju 1945r. Mam żonę Marie z Salwarowskich i pięcioro dzieci: Marta (1964) mgr inż. architekt, Ewa (1967) studia licencjackie, Maciej (1964) mgr WF, Katarzyna (1974) absolwnetka Uniwersytetu Gdańskiego, Jacek (1977) informatyk.

W Gdańsku ukończyłem szkołę średnią GTZN wydz. elektryczny, następnie studia na Politechnice Gdańskiej na wydz. elektroniki które ukończyłem w 1960 r. uzyskując dyplom mgr inż. elektroniki z specjalizacją radionawigacja. W roku 1966 ukończyłem drugi kierunek studiów automatyka okrętowa też na tej samej uczelni, a w r. 2000 studia menadżerskie zarządzania dla wyższej kadry kierowniczej.Działalność zawodową rozpocząłem bardzo wcześnie w Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego jako asystent ponieważ jako „czarnej reakcji” nie przyjęto mnie na politechnikę od razu po zdaniu matury. Po ukończeniu studiów w 1960 r. miałem praktykę podyplomową w Instytucie Michaillo Pupin w Belgradzie, po powrocie z której rozpocząłem pracę z nakazu pracy w Gdańskich Zakładach Radiowo Telewizyjnych jako konstruktor.

W r. 1962 przeszedłem do pracy w przemyśle okrętowym w CBKO i Biurze Konstrukcyjnym Stoczni Gdańskiej jako specjalista ds. elektrycznych i automatyki oraz pracowałem w profesjonalnym Biurze tłumaczeń jako weryfikator tłumaczonych tekstów z angielskiego. Opływałem też nowo skonstruowane urządzenia automatyki okrętowej na statkach i byłem inżynierem gwarancyjnym na zautomatyzowanym semikontenerowcu zbudowanym dla Brazylii. W roku 1975 zostałem przeniesiony służbowo do Zjednoczenia Przemysłu Okrętowego gdzie objąłem stanowisko Głównego Specjalisty Zjednoczenia Przemysłu Okrętowego d/s elektrycznych i automatyki, w ZPO pracowałem do r. 1983, w tym okresie prowadziłem też wykłady w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni i Politechnice Gdańskiej z automatyki okrętowej i rejestracji danych. Następnie po krótkim okresie pracy w Biurze Pełnomocnika Ministra ds. Przemysłu Okrętowego w roku 1985 zaproponowano mi pracę w Centrali  Polskiego Rejestru Statków (PRS) w Gdańsku na stanowisku Kierownika Inspektoratu Elektrycznego a następnie Szefa Biura Handlowego i ostatecznie Dyrektora Handlowego i z tego stanowiska odszedłem na emeryturę w 2002 r. W okresie tym  Przewodniczyłem z ramienia PRS przez dwie kadencje Working Party of Electricity IACS (stowarzyszenie 10-ciu największych towarzystw Klasyfikacyjnych świata) gdzie między innymi na zlecenie IMO (agenda ONZ) opracowałem wspólnie z Rządem Norwegii „Wytyczne dla zastosowania i używania komputerów na statkach” które do dziś obowiązują na całym świecie. Obecnie jestem członkiem Rady Technicznej PRS Przewodniczącym Zespołu Przemysłowego.

Moim hobby jest sport i działalność społeczna w jego strukturach. Od r.1950 byłem zawodnikiem w pływaniu w stylu klasycznym, członkiem Kadry Narodowej, rekordzistą Polski , a od 1960 r. sędzią i działaczem w tym: Prezesem Gdańskiego a obecnie Pomorskiego Związku Pływackiego 8 kadencji (obecnie Prezes  honorowy), Wiceprezesem Polskiego Związku Pływackiego 6 kadencji. Jestem międzynarodowym Sędzią Głównym pływania, wykładowcą który prowadził szkolenia sędziów i oficjeli sportowych z ramienia MKOL i FINA na wszystkich kontynentach świata. Od roku 1978 byłem członkiem Europejskiej Federacji Pływania (LEN) członkiem Biura , a od 1980r członkiem Światowej Federacji Pływania (FINA) członkiem Komitetu Technicznego Pływania. W latach 1980 – 2000 r. byłem Sędzią wszystkich Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata oraz większości Mistrzostw Europy w pływaniu, w tym jako jedyny polak w całym polskim sporcie byłem sędzią głównym Igrzysk Olimpijskich prowadzącym pływanie dwu krotnie na I.O ( w Seulu 1988 i Atlancie 1996). Jestem aktualnym Mistrzem i Rekordzistą Polski w pływaniu masters w kat. 75+ oraz  zdobywcą na ostatnich Mistrzostwach Europy w pływaniu masters w Cadis  3 tytułów Mistrza Europy, a na Mistrzostwach Świata masters  w sierpniu 2010r w Getebirgu zdobyłem III miejsce i brązowy medal na 100m st. klasycznym.

Jestem autorem i współautor kilkunastu artykułów i opracowań w języku polskim i angielskim, organizatorem i uczestnikiem kilkudziesięciu sympozjów w kraju i zagranicą w tym ISSOA w Tokio gdzie przewodniczyłem obradom. Posiadam znajomość języka angielskiego i rosyjskiego.

Za moją działalność otrzymałem między innymi: Nagrodę Ministra Szkolnictwa Wyższego, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż  Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, FINA GOLD PIN (najwyższe odznaczenie FINA), oraz Członek Honorowy LEN. 

W Związku Szlachty Polskiej jestem od r. 2007, a w roku 2008 zostałem wybrany na Prezesa Oddziału Gdańskiego Związku Szlachty Polskiej.

ts

Ostatnia edycja: 20 lipca, 2023 o 20:41